«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. 2018 Yılının En İyi Ve En Güvenli Aile Arabası Modelleri

2018 Yılının En İyi Ve En Güvenli Aile Arabası Modelleri

Aile bir toplumun en temel taşıdır. Özellikle Türkiye’de aile kavramı toplumumuzda büyük önem taşıyor. Her konuda gösterdiğimiz hassasiyet, ailemiz söz konusu olduğunda daha da artıyor ve ona göre sorumluluk alıyoruz. Yaz aylarında, bayramlarda aile ziyaretleri veya seyahatlerimiz için araç kiralama seçeneklerini değerlendiriyoruz. Aileler için en uygun araçlar genelde konforlu, güvenli ve alacağı kişi sayısı kapasitesi yüksek olanlar oluyor.

Aile arabası seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Aileler için araç seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus var. Öncelikle aile kişi sayısı bu konudaki en öncelikli konu. Aileniz kaç kişiden oluşuyorsa alacağınız aracın modeli de değişiklik gösterebilir. Örneğin 4 kişilik bir aileyseniz sedan bir araç size daha uygun olabilir. Bunun yanı sıra kişi sayısı ile bağlantılı olarak bagaj kapasitesi kullanımı da önem taşıyor. Belki kişi sayınız düşük ancak bagaj kullanımınız çok fazla olduğundan dolayı bagaj hacmi geniş bir araç seçmeniz gerekiyor.

Konforu ve alacağı kişi sayısını seçtik, peki güvenli olup olmadığını nerden bileceğiz? Bu noktada devreye Euro NCAP araba değerlendirme programı giriyor.

Euro NCAP nedir?

Avrupa piyasasında yeni çıkan modellerin kaza testlerini yaparak değerlendirme notu veren bir program olan Euro NCAP özellikle aile güvenliğini ön planda tutuyor. Herhangi bir zorunluluğu olmadığı halde araba üreticileri modellerini kendi istekleriyle bu teste tabi tutuyorlar.

2018’in en güvenli aile otomobilleri hangileri?

Euro NCAP çarpışma testleri sonucunda yalnızca üç araç ön plana çıkıyor. Geçen sene yapılan testler sonucunda yaklaşık 11 araç beş yıldız derecesine layık görülmüştü. Yetişkin Yolcu, Çocuk Yolcu, Zarar Görebilecek Yol Kullanıcıları, Güvenlik Yardımcısı gibi dört farklı açıdan özellik testi yapılıyor ve ona göre puanlar veriliyor. Buna göre 2018 yılının en güvenli aile otomobilleri şu şekilde sıralanıyor:

  • 2018 Model Ford Focus 1.0 Trend, LHD

Ford Focus 1.0 yapılan çarpışma testleri sonucunda beş yıldız almayı garantileyen araçlardan bir tanesi. Standart güvenlik donanımıyla beraber bu testi başarıyla geçen en güvenli araba olarak seçilen Ford Focus Yetişkin yolcu testinde %85 ile yeterli notu aldı. Ön koltukta oturan yolcular için Gövde kısmında çarpışma sırasında biraz düşük not alan Ford Focus ona rağmen en güvenli araç konumunda. Tabi ki aile arabaları için en önemli olan test Çocuk yolcular için yapılan test. 6 ve 10 yaş çocuklarını baz alan çarpışma test performansı sonuçlarına tam puan alan Focus’u rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

  • Nissan Leaf Acenta, LHD

Nissan Leaf Acenta modeli çarpışma testleri sonucunda beş yıldız alan diğer araçlardan bir tanesi. Standart güvenlik paketiyle bu testi başarıyla geçen araç Yetişkin yolcu testinde %93 gibi yüksek bir not alıyor.

  • Ford Tourneo Connect

Ford Tourneo Connect diğer araçlara nazaran daha çok ticari bir araç görünümünde. Çarpışma testleri sonucunda aldığı dört yıldız derecelendirmesiyle son sırada bulunuyor. Yetişkin yolcu ve çocuk yolcu testlerinde aslında başarılı olan modelde zarar görebilecek yol kullanıcıları derecelendirmesi düşük olduğu için dört yıldız derecelendirmesinde kalıyor.

Siz ve değerli aileniz için 2018 yılının en güvenli ve en iyi araçlarını daha konforlu ve güvenli bir yolculuk yapmanız için derledik. Tercihlerinizi değerlendirirken mutlaka bu testleri de göz önünde bulundurun. Uzun dönem araç kiralama seçeneklerinizde aracın kişi kapasitesi, bagaj kapasitesi ve kaza durumundaki güvenliği konusunda iyice düşünerek karar verin.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.