«
 1. Ana sayfa
 2. Faydalı Bilgiler
 3. 2018’de Türkiye’nin En Az Yakan 8 Benzinli Otomobili

2018’de Türkiye’nin En Az Yakan 8 Benzinli Otomobili

Son dönemde yükselen akaryakıt ücretleri araba satın alırken az yakıt yakan araçların tercih edilmesine yol açıyor. Bu durumu göz önünde bulunduran otomotiv firmaları az yakıt tüketmeyi amaçlayan otomobiller üretiyor. Pek çok firma artık tasarruflu benzinli motorlar geliştiriyor. Bu durumda en çok tüketicinin işine yarıyor. Otomobil sektöründe trendler son dönemde hızlı bir değişim gösteriyor. Birkaç sene evvel yüzüne bakılmayan otomobil modelleri bir anda popüler hale gelebiliyor. Artık tüketiciler konforlarından çok ekonomik olanaklarına uygun otomobiller tercih ediyor. Bu nedenle artık otomobil satın almak isteyen pek çok kişi 2018 yılında Türkiye’nin en az yakan benzinli arabaları hakkında araştırmalar yapıyor.

Yakıt Tasarrufu İyi Araçlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi artık tüketici rahatından çok cebindeki parayı düşünüyor. Bu eğilim gösteriyor ki otomatik vitesli araç satın alan kişilerin oranında büyük bir artış yaşanmaktadır. Bu artışın oranı %60 civarındadır. Avrupalı otomobil üreticileri dizelden uzaklaşma kapsamında başlattığı çalışmalarda tüketiciler üzerinde etkisini göstermeye başladı. Bu sayede dizelleri aratmayan benzinli araçlar üretilmeye başladı. Durum böyle olunca tüketicilerde 2018 yılında Türkiye’nin en az yakan benzinli otomobilleri ile ilgili olarak bilgileri araştırmaya başladılar. Bu konu ile ilgili olarak pek çok internet sitesi ve gazete ardı ardına haberler yaptı. Ekonomide yaşanan gelişmelerin de bu duruma ortam hazırladığını belirtmek durumundayız.

2018 Yılında Türkiye’nin En Az Yakan Benzinli Otomobilleri Listesi

Ülkemizde son dönemde artan petrol fiyatları araba sahiplerinin 2018 yılında Türkiye’nin en az yakan benzinli otomobiller hakkında fikir sahibi olması sağladı. İşte 2018 senesinde en az yakan araçlar şunlardır;

 1. Toyoto Yaris Hybrid

  Toyota Yaris Hybrid modeli araç 100 HP Beygir gücünde. Yakıt türü hybrid olarak belirtilmiş model araç şehir içi kullanımda  yaklaşık olarak 3.3 lt yakıt tüketimi yapıyor. Km başı masrafı da yaklaşık olarak 21 kuruşa denk geliyor. Şehir dışı uzun mesafe kullanımda ise yakıt tüketimi yaklaşık olarak 3.6 lt olarak göze çarpıyor. Çoğu modele kıyasla şehir dışı yakıt tüketimi daha yüksek gözüküyor.

 2.  Renault Clio 1.2 Joy

  2018 Model yenilenen Clio 1.2 benzinli ve Otomatik EDC vites teknolojisiyle geliyor. 75 HP güce sahip motor, şehir içinde ortalama 100km mesafede 7 lt yakıt tüketimi yapıyor. Km başına ise yaklaşık olarak 44 kuruş yakıt tüketimi bulunuyor. Şehir dışı mesafelerde ise ortalama tüketim 4.7 lt, km başına 29 kuruş yakıt tüketimi yapıyor.

   

 3.  Renault Captur 1.2 Touch EDC


  Yine Renault marka bir araç listemizde yer alıyor. 120 HP Beygir gücüne sahip araç 6 ileri otomatik vites teknolojisini kullanıyor. Şehir içi kullanımda ortalama yakıt tüketimi 6.6 lt olarak testlerden geçmiş. Bu da yaklaşık olarak km başına 43 kuruş yakıt tüketimi anlamına geliyor. Şehir dışı uzun yolculuklarda ise ortalama yakıt harcaması 4.7 lt olarak gözlemleniyor.

 4.  Renault Megane


  Renault Megane modeli de az yakan araçlar arasında.  110 HP beygir gücüne sahip araç 6 ileri otomatik vites barındırıyor. Şehir içi kullanımda ortalama yakıt tüketimi 4.1 lt gibi bir oranda. Şehir dışı ortalama yakıt harcaması 3.6 lt olarak saptanmış ve bu da yaklaşık olarak km başına 20 kuruş gibi bir miktara denk gelmekte.

 5. Skoda Fabia 1.0 Ambition


  Çek otomobil üreticisi Skoda’nın Fabia modeli 75 HP beygir gücünde bir araç. Maksimum tork seviyesi 98 Nm olarak gözükmekte. Şehir içi ortalama yakıt tüketimi 100km mesafede 5.8 lt olarak ölçümlenmiş. Km başına masraf ise yaklaşık olarak 30 kuruş. Şehir dışı ortalama yakıt tüketimi ise 100km/4.2 lt.

 6. Seat Toledo 2018


  Seat Toledo 110 HP beygir gücünde bir araç. Sedan tipi araç 6 ileri Düz vites teknolojisini kullanıyor. 55 LT yakıt deposu bulunan Toledo şehir içi kullanımda ortalama 6.2 lt yakıt tüketimi yapıyor. Şehir dışı ortalama yakıt tüketimi ise yaklaşık olarak 4.2 lt. 100 km kullanıma göre gayet yakıt cimrisi diyebileceğimiz bir performans sergiliyor. Ortalama km başı 25-35 kuruş arasında yakıt tüketimi sağlıyor.

 7. Volkswagen Polo 1.0 TSI Comfortline


  Alman üretici firma’nın eskimeyen modellerinden Polo, 1.0 TSI modelinde 95 HP beygir gücünde motor barındırıyor. Şehir içi kullanımda ortalama yakıt tüketimi 100km mesafede 5.5 lt gözükürken, şehir dışı kullanımda ortalama yakıt tüketimi 3.8 lt gözüküyor. Km başı masrafı ise 25-35 kuruş arasında değişim gösteriyor.

 8. Fiat Egea 1.3 Multijet Easy

  İtalyan markası Fiat’ın Egea multijet modeli 95 HP Beygir gücüne sahip. Şehir içi kullanımda ortalama yakıt tüketimi 100km mesafede 5.2 lt olarak gözüküyor. En çok kiralanan araçlar listesinde de başı çeken Egea, şehir dışı mesafelerde ise ortalama 3.5 lt yakıt tüketimi sağlıyor. Uzun mesafelerde yakıt tüketimi bir hayli düşüklük gösteriyor. Ortalama km başına masraf ise 20-30 kuruş arasında değişiklik gösteriyor.

Ekonomik bir yakıtlı araç almak isteyen kişiler bu listeden kendisine uygun aracı tercih edebilirler. Dizelli araçların yerini otomotiv sektöründe yapılan hamlelerle benzinli araçlar tekrardan tüketici tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Artık araba sahipleri konforlarından çok maddi durumlarını düşünmektedirler. Bu nedenle en az yakıt yakan araçlar tüketiciler tarafından  araştırılmakta ve tercih edilmektedir. Özellikle de son dönemde akaryakıt ürünlerine gelen zamlar bu sonucu doğurmuştur.

 

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.