«
  1. Ana sayfa
  2. Haber
  3. 2019 “Yaya Öncelikli Trafik” Yılı İlan Edildi!

2019 “Yaya Öncelikli Trafik” Yılı İlan Edildi!

2019 yılı ile birlikte Türkiye’de “yaya öncelikli trafik” anlayışı çıkarılan yeni kanunla birlikte yasal bir boyuta taşındı. İçişleri Bakanlığının 81 ilde düzenlediği “Öncelik hayatın, Öncelik Yayanın” sloganlı kampanyası sayesinde toplumda yaya geçitlerinde önceliğin yayaya verilmesi konusunda bilinçlendirme eylemleri başlatıldı. Toplumun refah ve yaşam kalitesini arttırmak, birbirimize saygılı olmayı benimsemek amacıyla başlatılan bu kampanya oldukça büyük ilgi duydu.

Yolcuburada.com olarak biz de her zaman yaya öncelikli trafiği destekliyoruz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun söylediklerine göre 2017 yılında 7427 kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiği bunların 1681‘inin yaya olduğu belirtiliyor. Bir araç kiralama firması olarak trafik kazalarının önüne geçmek amacıyla halkımızın trafikte yayaya öncelik vermesi gerektiği konusunda her türlü desteği vermeyi amaçlıyoruz. Yukarıda açıklanan ölüm sayılarının azalmasını ve trafikte insanların birbirine saygılı davranması gerektiğinin de altını çiziyoruz.

Yaya Geçitlerine Yaklaşırken Sürücüler Ne Yapmalı?

yaya öncelikli trafik

Trafikte yaya önceliği konusunda sürücülere burada büyük bir rol düşüyor. 2019 yılına kadar öncelik hep araçlardaydı. Okullarda karşıdan karşıya geçmeden önce yayaların önce sağa, sonra sola, sonra yeniden sağa bakma kavramı tam anlamıyla araç üstünlüğünü vurguluyordu. 2019 yılı itibariyle çıkarılan kanunla birlikte öncelik tamamen yayaya geçti.

Peki bu noktada yaya geçitlerine yaklaşan sürücülerin nasıl davranması gerekiyor? Öncelikle sürücülerin artık daha dikkatli bir şekilde araç kullanması gerekiyor. Özellikle yaya geçidi tabelalarını veya yaya şeritlerini gördükleri zaman yavaşlamaları, eğer geçitte yaya bulunuyorsa önceliği yayaya bırakmaları gerekiyor. Yurtdışında çok uzun zamandır uygulanan bu yöntem, trafik kazalarının oranlarında oldukça düşüş sağlamış görünüyor.

Yayaya yol vermeyen sürücülere ceza yazılıyor!

yayaya yol vermeme cezası 2019

Yaya öncelikli trafik kuralları henüz başlayalı 3 gün olmasına rağmen, yayalara yol vermeyen sürücülere cezalar kesilmeye başlandı. 2019 yılı yayaya yol vermeme cezası 488 TL ve 20 ceza puanı olarak belirlendi. Bu bilincin oluşturulması için Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı kamu spotu videoları hazırladı ve yakın zamanda reklamların başlayacağını bildirdiler.

Eğer insan hayatına değer veriyorsanız siz de artık trafikte yayaya öncelik vermeye özen gösterin. Yayalar trafikte her zaman daha tehlikeli bir konumda. Bu nedenle, okul önlerinde ve yaya geçitlerinde daha dikkatli davranın.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.