«

Türkiye’nin başkenti olan Ankara yüzölçümü olarak 2.516 km2 olarak bilinmektedir. Ankara’nın nüfusu 2017 yılı verilerine göre 5,445 milyon olarak bilinmektedir. Ankara’da tarım genellikle meyve üzerine yapılmaktadır. En çok yetiştirilen meyve türleri; kiraz, armut, erik, kavun, karpuz elma ve üzümdür. Mamak, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar, Akyurt, Altındağ, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Çankaya, Çubuk, Keçiören, Kızılcahamam, Sincan, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Kalecik, Kazan, Şereflikoçhisar ve Yenimahalle olarak isimlendirilmiş 25 tane ilçesi bulunmaktadır.

Ankara Nerededir?

İç Anadolu bölgesinde yer almakta olan Ankara’nın Doğusunda Kırıkkale ili, Kuzeydoğusunda Çankırı ili, Kuzeybatısında Bolu ili, Batısında Eskişehir ili, Güneyinde Konya ili ve Güneydoğusunda Kırşehir ili ve Aksaray ili bulunmaktadır. 1355 kilometre uzunluğu bulunan Ankara’nın tamamı ülkemiz toprakları içindedir.

Ankara’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin başkenti olan Ankara’ya uluslar arası ve ülke içinden kara ve hava yolu ile gidilebilmektedir. Esenboğa Havalimanı gece ve gündüz uçuşlarına açıktır. Ankara İstanbul arası otomobil ile 5.5 saat kadar sürmektedir. İstanbul Pendik ve Ankara arasına yapılan hızlı tren seferleri ile bu mesafe 4 saate indirilmiştir. Sabah İstanbul’dan hızlı tren ile Ankara’ya giden bir kişinin artık İstanbul’daki evine akşam dönmesi hızlı tren ile mümkün hale getirilmiştir.

Mogan Gölü

Gölbaşı Gölü olarak da bilinen Mogan Gölü sıcak yaz aylarında Ankara’da deniz özlemi çekenler için bulunmaz bir avantajdır. Etrafında bulunan su parkları da eğlence için seçilebilecek Ankara’nın sayılı merkezlerinden birisidir.

Tuz Gölü

Tüm dünyada ünlü olan Tuz Gölü Ankara’nın güneydoğusunda olan Şereflikoçhisar’a yakındır. Tuz Gölü bu alanda yer altı su kaynaklarını beslediğinden tüm yıl boyunca oksijen oranı en yüksek alanlardan birisidir.

Anadolu Medeniyet Müzesi

Arkeolojiyi ve eski çağlardan kalan kalıntıları izlemeyi seven turistlerin yoğun olarak gittikleri bir alan olan Anadolu Medeniyetler Müzesi içinde  Anadolu Arkeolojisi, Frig, Hacılar, Canhasan, Beyce Sultan, Alacahöyük, Kültepe, Acemhöyük, Boğazköy Gordion, Pazarlı, Altıntepe, Adilcevaz, Patnos kazıları Paleolitik çağdan başlayarak, Neolitik, Eski Tunç, Asur Ticaret Kolonileri, Hitit, Urartu dönemlerine ait, Karain ve Çatalhöyük kalıntıları bulunmaktadır. Birçok koleksiyonun da bulunduğu müze tüm yıl müze  saatleri dahilinde açıktır.

Roma Hamamı

Çok eski bir tarihe sahip olan Roma Hamamı, Yıldırım Beyazıt Meydanına uzanmakta olan Çankırı Caddesi üzerinde yer almaktadır. Ulus İlçesinden 400 metre kadar uzaklıkta olan yolun batısında caddeden ise iki buçuk metre kadar yükseklikte bir plato üzerinde yer almaktadır.

Kocatepe Cami

Diyanet Vakfı tarafından 1987 yılında inşa edilen cami, Ankara’nın Kocatepe semtinde bulunmaktadır. 1967 yılında inşaatına başlanan caminin tam 20 yılda inşaatı bitirilmiştir.

Karagöl

Ankara’da en çok turist çeken güzel ve doğal alanlardan birisidir. Çam ağaçları ve bir çok ağaç çeşidinin bulunduğu bu alan yılın her mevsiminde ziyaretçilere açıktır.

Estergon Kalesi

2005 yılı içinde Türk Kültür Merkezi ismi ile ziyarete açılmıştır. Kültür gezileri düzenlenen Estergon Kalesi bunun yanı sıra nefis bir manzaraya da sahiptir.

Teleferik

Ankara’ya turistik bir geziye gidip teleferiğe binmeden dönmek Ankara’nın tarihi ve turistik yapılarını, yerleşim bölgelerini tepeden seyretmeden geziyi bitirmek demektir. Kuş bakışı bir manzara izlemek isteyenler teleferikle mutlaka küçük bir gezinti yapmaları gerekir.

Nata Vega Akvaryum

Deniz canlılarına meraklı olan kişilerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken Nata Vega Akvaryum, saydam balıkların, devasa balinaların ve birbirinden farklı deniz canlılarının bulunduğu bir akvaryumdur. Bu akvaryumu gezmek isteyenler ortalama 5-6 saatlerini akvaryum gezisine ayırmaları gerekir.

Ankara’da Ne Yenir?

Ankara yöresel yemeklerin yanı sıra, modern yeni buluş yemeklerin de tüketilebileceği bir şehirdir. Ankara’da en çok yenilebilecek yemekler; saç kavurma, kebap, kırsal kesimlerinde yöresel kahvaltı, Ankara döneri, Ankara kurusu, domates çorbası ve denizi olmamasına rağmen leziz balık çeşitleri yenilebilir.

Ankara’da Gezilmesi Gereken Yerleri

Anıtkabir

Çankaya ilçesinin sınırları içinde bulunan Anıtkabir, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu yerdir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlayan Anıtkabir, Tandoğan Çankaya Anıt Caddesinde bulunmaktadır.

Augustus Tapınağı

Ankara Ulus’ta Hacı Bayram Cami yanında yer alan bu tarihi tapınak, M.Ö. II. yüzyılda Frigya Tanrıçası Men ismine yapılmış olan bir tapınaktır. Galat Hükümdarı Amintos’un oğlu olan Kral Pylamenes’in emrinde yaptırılmış ve Roma İmparatoru Augustus ismine bir bağlılık nişanesi olarak günümüze kadar gelmiştir. Zamanla bu tapınak yıkılmış ve günümüze kalıntıları kalmıştır.

Botanik Park

Moral verici ve rahatlatıcı bir manzaraya sahip olan Ankara Botanik Park Atakule Cinnah Caddesi’nde ilerlendiğinde tüm ihtişamı ile Ankara’nın gezilip görülecek yerlerinin başında gelmektedir.

Çubuk Barajı

Ankara’da orman ve suyun bir olduğu sayılı alanlardan birisi olan Çubuk Barajı geniş bir alana sahiptir. Ankara’ya 12 kilometre kadar uzaklıkta bulunan bu baraj motor gezileri için en elverişli alanlardan birisidir.

Soğuksu Milli Parkı

Ankara’ya gezi için gidip eğlenip piknik yapmak isteyenler için Soğuksu Milli Parkı görülmesi ve gezilmesi gereken yerler arasındadır. termal tesislerin ve kaplıca havuzlanırın bulunduğu bu alan hem kış hem de yaz ayları için bulunmaz bir eğlence alanıdır.

Ankara’nın Tarihi Yerleri

Türkiye’nin her bölgesinde ve şehrinde olduğu gibi, Ankara’da tarih açısından oldukça zengin bir şehirdir. Ankara’da bulunan tarihi yerler; Kocatepe Camisi, Hamamönü Altındağ, Ahielvan Cami, Hacı Bayram Cami, Ankara Kalesi, Mehmet Akif Ersoy Evi, Pembe Köşk, Augustus Tapınağı, Anıtkabir, Roma Hamamları, Pirinç Han, Maltepe Cami, Roma Duvarı, Tacettin Sultan Cami, Jülien Sütunu, Atakule ve Ankara Bağ Evi olarak sayılabilir.

Ankara’nın Turistik Yerleri

Ankara’da çoğu gezilip görülecek turistik yerler tarihi yerlerdir. Yeni inşa edilmiş olan turistik alanlar bulunsa da tarihi alanlar da yıl içinde binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Anıtkabir, Ankara Kalesi, Kızılay Meydanı, Kocatepe Cami, Hamamönü Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Evi, Augustus Tapınağı, Eski Meclis Binası, Aqua Vega Akvaryum, Harikalar Diyarı, Mogan Park, Beypazarı Evleri, Gordion Antik Kenti, Elmadağ Kayak Merkezi, Çengelhan Rahmi Koç Müzesi, Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, Ankara Atatürk Orman Çiftliği, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Göksu Parkı, Etnografya Müzesi, Tabiat Tarihi Müzesi, Hacı Bayram Cami, Resim Ve Heykel Müzesi, Gençlik Parkı, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Seğmenler Parkı, Estergon Kalesi, Dikmen Vadisi, Kuğulu Park, Atakule, Soğuksu Milli Parkı Ve Eymir Gölü Ankara turistik alanlar olarak sayılabilir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.