«
 1. Ana sayfa
 2. Keşfet
 3. Antalya’da Gezilmesi Gereken Yerler

Antalya’da Gezilmesi Gereken Yerler

Antalya Nerededir?

Akdeniz Bölgesinde yer alan Antalya konum olarak 36° 53′ 48.8148” Kuzey ve 30° 42′ 47.9664 Doğu gps koordinatlarında bulunmaktadır. Antalya yüz ölçümü 20,909 km2 olarak bilinen Antalya, Ülkemizin 6. büyük şehridir. Antalya rakım açısından 53 metrede bulunmaktadır. Antalya ilimize komşu olan iller; Konya, Muğla, Denizli, Afyonkarahisar, burdur ve Isparta’dır. Antalya’nın 19 tane ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler; Akseki, Aksu, Alanya, Döşemeli, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündomuş, Aydınkent, Kale, Kaş, Kemer, Kepez, Konyaaltı, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Muratpaşa ve Serik olarak sayılabilir. Yaz aylarında doluluk oranı Antalya’nın nüfusunu bazı zamanlarda üç katına kadar çıkartabilmektedir. Ülkemizde yaz tatilinin en iyi yapılabileceği yer olarak bilinen Antalya sahillerine yaz aylarında hem yerli hem de yabancı turist akını olmaktadır.  Otel seçeneğinin çok fazla olduğu Antalya’da hem nezih oteller hem de salaş otel sevenler için salaş oteller bulunmaktadır.

Antalya’ya Nasıl Gidilir?

Antalya ulaşım hususunda en kolay ulaşılabilecek şehirlerden birisidir. Antalya’da bulunan Antalya Havalimanı tüm gün bütün ülkemiz şehirlerinden yerli ve yabancı turistlerin Antalya’ya ulaşımını sağlamaktadır. Yurt dışından da yüzlerce uçuş Antalya havalananına yapılabilmektedir. Otobüs ile seyahat etmeyi seven kişiler için otobüs terminallerinin bulunduğu bu şehir tatil cenneti olarak bilinmektedir.

Antalya’da Ne Yenir?

Tahinli bal kabağı tatlısı, yanık dondurma, tahinli piyaz, golça dondurması, acılı ezme ve yoğurtlu patates Antalya’nın en ünlü yemeklerindendir. Antalya’da bir çok nezih restoranın bulunduğu gibi, sokak aralarında tarihi dokuyu canlandıran bir çok restoranın da bulunduğu bilinmelidir.

Antalya’da Gezilmesi Gereken Yerler

Likya Yolu

Antalya ve Fethiye arasında uzanan bir yol olan Likya Yolu tam bir trekking rotası olarak bilinir. İnsan gönlüne hitap eden doğal yapısı ile bu yol Gelidonya Feneri gibi çok güzel bir feneri de içinde barındırmaktadır. Likya Yolunu ziyaret eden hem havasının güzelliğini hem de yeşil alanlarını tam yaşayarak buradan ayrılabilir.

Düden Şelalesi

Tüm dünyada meşhur bir şelale olan Düden Şelalesi, şelale manzarası severler ve bol oksijene doymak isteyenler için iyi bir mekan denilebilir. Şelalenin yanındaki mağaralar da şelale ile ziyaret edilebilecek yapıdadır. Düden Şelalesi etrafına yakın yerlerde bir çok konaklama oteli bulunduğu gibi, şelale etrafında bir çok nezih ortamı olan restoran da bulunabilir.

Antalya Hayvanat Bahçesi

Hem yetişkinlerin hem de çocukların güzel zaman geçirebileceği mekanlardan birisi olan Antalya Hayvanat Bahçesi bir çok hayvanı ziyaretçilerine sergilemek için barındırmaktadır. Kirpilerin, atların, ayıların, kaplanların, aslanların, hareketli maymunların ve bir çok kuş çeşidinin bulunduğu Antalya Hayvanat Bahçesi tüm yıl boyunca ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Kurşunlu Şelalesi

Türkiye’nin saklı cennetlerinden birisi olarak sayılabilecek Kurşunlu Şelalesi yüksek oranda oksijen dolu havası ve muhteşem manzarası ile Antalya’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Etrafında bur çok nezih restoranın ve çocuklar için oyun alanlarının bulunduğu bu mekan huzur bulanabilecek nezih ortamlardan birisi.

Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya denildiğinde yıl boyunca sıcak akla gelse de Antalya’da bulunan Saklıkent Kayak Merkezi kış aylarında ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Kış tatili yapmak için de iyi bir ortam arayanlara hitap eden bu merkezde Toroslar’da kayma keyfi oluşturulabilecek kadar kayak yapılabilmektedir.

Manavgat Şelalesi

Düz bir yapıya sahip olan bu şelalenin etrafı orman ile çevrilidir. Bol oksijen ve muhteşem manzarası ile tüm yıl boyunca ziyaretçilerini ağırlayan bu mekan Antalya’nın simgesi haline dönüşmüştür.

Oymapınar Gölü

Göl tekne turları da dahil olmak üzere bir çok etkinliği ev sahipliği yapmaktadır. Antalya’yı gezmek isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken Oymapınar Gölü, tatilcilerin kendilerini deniz kenarında gibi hissetmelerine neden olabilecek büyüklüktedir.

Antalya Akvaryum

Sıra dışı inşa edilmiş yapısı ve nezih ortamı ile bir çok deniz canlısını içinde barındırmaktadır. Dev akvaryumlar içinde dev deniz canlılarının da görülebileceği akvaryum tüm yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Akvaryum saat sabah 10 ila akşam 8 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Adrasan Koyu

Doğanın deniz ile birleştiği bir manzarayı taşıyan bu koy, gezip görülmeyi hak eden doğa harikalarından birisi. Antalya’nın cennet köşelerinden birisi olan Adrasan Koyu üzerinde tekne gezintisi yapılabileceği gibi, koy kenarında piknik yapmak da mümkün.

Köprüçay

Rafting yapmak isteyenler, kamp kurmayı sevenler ve doğa yürüyüşlerinden vazgeçemeyenler için bulunmaz bir yer olan bu manzara harikası yerde kalabalıktan uzak iyi bir tatil yapmak mümkündür. Eşsiz bir manzaraya sahip olan Köprüçay tüm yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Çok geniş yüzölçümü nedeni ile yalnız kumsal bulunabilecek bu mekanda en keyifli etkinlik kayıkla gezmek olabilir.

Antalya’nın Tarihi Ve Turistik Yerleri

Antalya turistik açıdan çok fazla ünlü bir şehir gibi görünse de tarihi yapısı da ziyaret edilip gezilebilecek yerler barındırmaktadır. Tarihi ve turistik alanlarında en iyi tatilin yapılması isteniliyorsa Antalya’da bir çok nezih otelin hizmet verdiği bilinmelidir. Yaz tatilinin yanı sıra kış aylarında da hizmet veren yazlık mekanlar, Antalya’nın ılık havasında en güzel doğa harikalarının seyredilebileceği yerler ile hizmet vermektedir.

Aspendos Antik Tiyatrosu

Tüm dünyada ünlü bir antik tiytro olan Aspendos Antik Kenti Antalya’nın tarihi yapısında çok önemli bir yer tutmaktadır. Muazzam büyüklükte bir yapıya sahip olan Aspendos Antik Tiyatrosu stadyumu, çeşmeleri, kemerleri, bazilikası ve su kemerleri ile ünlüdür. Tarih kokan yapısı ile halen ayakta duran bu antik tiyatronun tarihi Romalılara dayanmaktadır. M.S 2. Yüzyıla kadar dayanan tarihi ile günümüzde tiyatrolara ve bir çok konsere ev sahipliği yapmaktadır.

Termessos Antik Kenti

Tarih denildiğinde Antalya bir çok tarihi antik kenti ile anılmaktadır. Termessos Antik Kenti de bu antik kentlerden birisi olarak dünyanın en iyi korunmuş antik kentlerinden birisi olarak ünlüdür. Halen canlı havası ile tarihe yolculuk yapmak isteyenlerin mekanı olan bu antik kent gezilip görülmeye değer mekanlardan birisidir.

Xanthos Antik Kenti

Ülkemizde sağlam olarak saklanmış olan antik kentlerden birisi olan Xanthos Antik Kentinin tarihi 3000 yıl öncesine dayanmaktadır. Muhteşem bir deniz manzarası olan Xanthos Antik Kenti en çok Yunanlı ve İngiliz turistlerin ziyaret ettiği mekanlardan birisidir. Fakat yıl boyunca yerli turist de bu mekandan hiç eksik olmamaktadır.

Antalya Müzesi

Türkiye il sınırları içinde en kapsamlı müzelerden birisi olarak anılan Antalya Müzesi tarihi dokusu ile yılın her ayında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Tarihi eserlerin korunması için 1. Dünya Savaşı döneminde kurulan bu yapı hem tarihi eserleri sergilemekte hem de korumakta kullanılmaktadır.

Karain Mağarası

Ülkemiz sınırları dahilinde yer alan mağaraların en büyüğü olarak anılan Karain Mağarasının denizden yüksekliği 430 metre kadardır. Mağarada 1946 yılından beri kazı yapan arkeologlar, bu mağarada bir çok tarihi esere rastlamışlardır. Karain mağarasında bulunan tüm tarihi eserler Antalya ve Karain müzelerinde sergilenmektedir. Kazı sürecinde arkeologlar tarafından bulunan tüm eserlerin 5000.000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Yivli Minare

Değişik bir mimariye sahip olan Yivli Minare, Antalya’nın neredeyse ilk mimari eserlerinden birisidir. Sultan I. Aleaddin Keykubat tarafından yaptırılmış olan bu minare tüm dünyada bulunan minarelerin eşsiz bir örneğidir.

Murat Paşa Camii

Çok nadir bir güzelliğe sahip olan Murat Paşa Caminin tarihi 1500’lü tarihlere dayanmaktadır. Muhteşem bir işçiliği hem iç görüntüsünde hem de dış görüntüsünde barındıran bu cami yapı olarak çok sağlam olduğunu geçirdiği bir çok deprem ile kanıtlamıştır.

Dim Mağarası

Alanya merkeze 11 kilometrelik mesafesi olan Dim Mağarasının ulaşımı oldukça kolaydır. Kestel beldesi üzerinden kolayca gidilebilen bu mağara yıl boyunca bir çok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. deniz seviyesinden 232 metre kadar yüksekliği olan bu mağara Cebel Reis Dağının batı yamacında yer almaktadır. Mağaranın içinde bulunan hollerde ziyaretçiler için görsel şölen sunan görüntüler bulunur.

Antalya’da Araç Kiralama

Otobüs ve havayolunu kullanan Antalya tatilcileri genellikle sürekli taksi kullanmaktansa Antalya’da araç kiralamayı tercih etmektedir. Bunun nedeni yoğun olan trafikte takılmadan ara sokakları kullanarak istedikleri mekanlara gidebilmek ve zamanı dolu dolu yaşayabilmektir. Antalya Havalimanı yakınlarında veya otobüs terminalleri etrafında bir çok araç kiralama mekanı bulunmaktadır. Tüm gün araç kiralama yapılabileceği gibi, Antalya tatilcileri istedikleri süre dahilinde de araç kiralama sistemini kullanabilir. Müşterilerin talebi doğrultusunda Antalya Araç Kiralama merkezlerinde özel şoför tercihi de kullanılabilir. Dileyenler klasik araç kiralayarak Antalya’nın tarihi dokusunu daha iyi hissedebilir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

 1. birkan ergin

  Antalya’ya gidecekseniz kesinlikle bir aracınızın olması lazım çünkü gezilecek o kadar çok yer var ki gitmezseniz pişman olabilirsiniz.

 2. İsmet kul

  Koylara gidecekseniz yani denizi gezmeye geldiyseniz tekne turu daha mantıklı ama eğer turistik yerleri falan gezecekseniz kesinlikle bir aracınız olsun.

 3. safa mavili

  Aspendosa kesinlikle gitmelisiniz filmlerdeki o roma mimarisi kalıntıları gibi aynı gerçekten çok güzel bir ortam ben her gidişim de gezerim oturur biraz araştırırım tarihini her seferinde farklı bilgiler bulurum.

 4. Sevda elveran

  Kurşunlu şelalesi dünyada ki en güzel yerlerden birisi bence kesinlikle gidin ama aracınız yok ise ulaşımı biraz sorun olabilir yinede buna kesinlikle değer.

 5. Ela hasanzadeh

  Çocuklu aileler için ben hayvanat bahçesini ve akvaryumu tavsiye ederim çocukların gelişmesi için o hayvanları görmek ve deniz korkusunu yenmek çok etkili oluyor.