«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Araba Gösterge Paneli İkaz İşaretleri Ve Anlamları

Araba Gösterge Paneli İkaz İşaretleri Ve Anlamları

Araç gösterge panellerinde bulunan ikaz lambaları yeni değil, ama işaretlerin ve belirttikleri mesajların sayısı arttı. Tüm uyarı lambaları aracınızın marka ve modeline göre değişiklik gösterebilmekte. Aracı aldığınızda verilen kullanım kılavuzuna başvurmak, ikaz lambalarını anlamanızda kolaylık sağlayabilir. Genellikle arabanızdaki ikaz lambaları, aracınızda bir problem olduğuna işarettir. Biz de sizler için bu uyarı işaretlerinin nasıl gözüktüğünü ve ne anlama geldiğini araştırdık ve sizler için detaylı bir rehber hazırladık.

İkaz uyarı işaretleri mekanik veya sistemsel problemlerin ciddiliğine göre renk değişikliği gösterir.

  • Kırmızı ikaz ışığı potansiyel olarak ciddi bir problemi ya da güvenlik sorunlarını belirtir. Özellikle bazı ciddi problemlerde bir profesyonel tarafından hemen müdahale edilmesi gereken problemleri ifade eder. Ciddi uyarıların yanında, kırmızı ışık, servis bakımı konusunda sürücüye hatırlatıcı olarak da gözükebilir.
  • Sarı veya turuncu uyarı ışıkları, genellikle arabanızın bir parçasının bakım veya onarıma ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Işık yanıp sönüyorsa, aracı profesyonel bir tamirciye götürmeniz gerekebilir.
  • Yeşil ve/veya mavi gösterge ışıkları sürücünün bir sistemin aktif ve çalışır durumda olduğunu bilmesini sağlar.

İkaz lambaları hakkında genel olarak bir bilgi sahibi oldunuz. Şimdi karşılaşabileceğiniz ikaz lambalarının anlamlarına göz atalım.

 

Motor Arızalı İşareti

Renk: Sarı

Motoru kontrol edin işareti çoğu işaretten daha ciddi bir anlam taşıyor. Bu ikaz lambasının sarı olmasının ve uyarı vermesinin birden fazla nedeni olabilir ancak genellikle uygulanması gereken rutin bakımın yapılmadığı durumlarda ortaya çıkıyor. Bu işaret, kütle hava akımı sensörünün veya oksijen sensörünün, bujilerin veya kıvılcım tellerinin değiştirilmesi anlamına gelebilir. Bazen, gevşek bir gaz kapağı anlamına gelebilir. Katalitik konvertörünüzün değiştirilmesi gerekiyorsa, bu sorun genellikle pahalıya mal olabilir.

Servise veya herhangi bir tamir atölyesine götürdüğünüzde işaretin ne anlama geldiğinin tam teşhisini koyacaklardır. Sorun çözülene kadar, aracınız muhtemelen normalden daha fazla yakıt yakacak, aşırı ısınmaya eğilimli olacak ve diğer motor ve egzoz parçalarına zarar verecektir.

Hararet Uyarı İşareti

Renk: Kırmızı

Bu göstergenin rengi hemen dikkatinizi çekmelidir, çünkü güvenli ve mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde aracı durdurmanız gerekir. Motorunuz çok ısındığında, bu gösterge sizi bilgilendirmek için yanar. Motorun aşırı ısınmasının birçok nedeni olabilir, problemlerin çoğu da genellikle uygun fiyatlara halledebileceğiniz problemler olacaktır ancak aracı sürmeye devam ederseniz ciddi ve pahalı hasarlara neden olabilirsiniz.

Direksiyon Arıza Lambası

Renk: Sarı veya Kırmızı

İki tür direksiyon sistemi vardır: hidrolik ve elektrikli. Eğer bu arıza lambası yanarsa ve hidrolik sisteminiz varsa, muhtemelen hidrolik direksiyon sıvınız azalmıştır veya yetersiz kalmıştır. Üstünü kapatın ve sızıntı var mı yok mu kontrol edin. Eğer elektrikli direksiyonunuz (Standart Direksiyon) varsa kontrol için bir servise gitmeniz gerekebilir.

Bu ışığın yanması büyük bir problem değildir, ancak direksiyonun kontrolünü gerçekten kaybederseniz, aracınızı yönlendirmeniz zorlaşacaktır.

Hava yastığı uyarı lambası

Renk: Turuncu veya Kırmızı

Hava yastığı ışığınız ister sarı ister kırmızı olsun, yanıp sönüyor olsun ya da olmasın, ciddiye almanız gerekir. SRS ışığı olarak da bilinen bu ışık, hava yastığınızın çarpışma halinde açılmayacağı veya emniyet kemerlerinin düzgün şekilde çalışmadığı anlamına gelir. Işığın hangi problemi yansıttığını öğrenmek için aracınızı servise götürün. Araba sürülebilir olsa da, siz ve yanınızdakiler herhangi bir kaza durumunda güvenliğinizi tam olarak sağlayamamış olursunuz.

Emniyet Kemeri İkaz Lambası

Renk: Kırmızı veya Turuncu

Bu işaret, emniyet kemerini takmadığınızı size hatırlatmak için kırmızı veya turuncu renkte yanar. Bazen işaret siz yalnızken de yanabilir. Eğer yolcu koltuğuna ağır bir nesne koyduysanız, arabanız orada birinin oturduğunu düşünebilir.

Fren Sistemi Uyarı Lambası

Renk: Kırmızı

Fren sistemi uyarı lambası genellikle el freni sıkışması durumunda veya fren hidroliği sisteminde basınç kaybı gibi bir sorun olduğu durumlarda yanar. Bu ikaz lambası ABS ışığı ile birlikte yanarsa, mümkün olan en kısa sürede aracı kullanmayı bırakmalısınız.

El Freni İkaz Lambası

Renk: Kırmızı

Bu ışık, el freninizin çekik durumda olduğunu gösterir; bu, sürüşe başlamadan önce el frenini indirmenizi hatırlamanıza yardımcı olabilir.

ABS Uyarı İkazı

Renk: Turuncu veya sarı

Bu uyarı ikazı üzerinde ABS yazdığından dolayı anlayabileceğiniz en kolay uyarılardan biridir. Bu ışık sarı renkte yanıyorsa, ABS fren sisteminizde bir sorun var demektir ve mümkün olan en kısa zamanda servise gitmeniz gerekir.

Bu arada araba sürmeye devam edebilirsiniz (eve gitmek ya da bir tamirciye gitmek için), ama frenlerinizin alıştığınız şekilde tepki vermeyeceğini ve sert bir şekilde basmanız gerektiğini unutmayın. Bu uyarı ikazı, fren sistemi ikazıyla aynı anda yanarsa arabanızı güvenli bir yere çekip servis hizmetini çağırın.

Akü İkaz Lambası

Renk: Kırmızı

Akü uyarı ışığı, araç çalıştığında sönmelidir. Eğer sönmezse, elektrik sisteminizde aküden veya alternatörden kaynaklı bir problem olabilir. Alternatör aküyü şarj etmiyorsa, elektrik akımı kesilebilir ve aracınız durma noktasına gelebilir. Öncelikle radyo gibi aküden güç çeken cihazlarınızı kapatarak sorunu çözmeye çalışabilirsiniz. Cihazlarınızı kapattıktan sonra profesyonel yardım için bir servisi arayın. Bu arada, aracınızı güvenli bir alana çekene kadar kontağı kapatmamanızı öneririz, çünkü kapandıktan sonra bir daha çalışmayabilir.

Yağ Basınç İkaz Lambası

Renk: Kırmızı

Resimdeki gibi bir ikaz görürseniz, aracınızı hemen güvenli bir alana çekin. Bu ikaz ya aracınızda yeterince yağ olmadığında ya da yağın motora sızma durumlarında ortaya çıkar. Eğer aracı sürmeye devam ederseniz yağ motora komple karışabilir ve size pahalıya mal olabilir.

Eğer yağ basınç ikaz lambası yanıp sönüyorsa, arabanın yağının çok az kaldığını ya da hızla yağ kaybedeceğiniz anlamına gelir. Yağ seviyesini kontrol etmeden önce arabanızı bir süre soğumaya bıraktığınızdan emin olun.

ESP İkaz Lambası

Renk: Turuncu veya Sarı

Bu ikaz lambası yanıyorsa eğer, aracınızın çekiş kontrol mekanizmasında bir sıkıntı vardır. ESP aracınızın denge ve kontrol konusundaki kararlılığı sağlar. İkaz lambasının yandığı durumlarda, aracınızı kaygan yollarda veya çok manevralı yollarda sürmemeye çalışın. Çünkü aracınızın dengesini kontrol edemeyebilir ve yoldan çıkabilirsiniz. Aracı kullanmaya devam edebilirsiniz ancak dediğimiz gibi eğer denge problemleri yaşarsanız kaza geçirebilirsiniz ve bu canınıza veya aracınızın zarar görmesine sebep olabilir.

Lastik Basınç Uyarı Lambası

Renk: Sarı

“U” şeklindeki ünlem işareti, aracınızın bilgisayar sisteminin, lastiklerinizin bir veya daha fazlasının hava basıncının düşük olduğunu algılaması anlamına gelir. Bu ikaz lambası yanıyorsa eğer, en kısa sürede lastiklerinizi kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Aracı sürmeye devam edebilirsiniz ancak her sorun gibi bunda da can güvenliğinizi düşünüyorsanız aracınızı güvenli bir yere çektikten sonra yol servis hizmetini arayabilirsiniz ya da en yakın benzin istasyonunda hava basınç değerlerinizi kontrol edip hava basabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.