«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Kış Geldi: Aracınızı Kışa Hazırlamanız İçin 10 İpucu

Kış Geldi: Aracınızı Kışa Hazırlamanız İçin 10 İpucu

Kış ayları yavaştan kendini göstermeye başladı. En az bizim kadar arabalarımızın da kış ayları için hazırlık yapması gerekiyor. Arabanızı soğuk aylara hazır hale getirmenin birkaç basit yolu var. Kış boyunca size yardımcı olacak en iyi ipuçlarını yazımızda sizler için derledik.

Belki Türkiye’de Antarktika soğuklarını görmeyeceğiz, ama yine de Türkiye’nin de soğuk ve yolları buzlu olabilir. Arabanızı kışa hazırlamanın birkaç basit yolu var, bu yüzden ipuçlarımıza kulak verirseniz, çok daha güvenli ve daha az stresli bir kış sezonu geçirebilirsiniz.

Arabanıza kış için acil durum çantası hazırlayın

Biraz aşırı görünse de, bir araba acil durum çantası hazırlamak gerçekten yararlı olabilir ve eğer yolda kalırsanız güvende olursunuz.

50-60 TL gibi bir ücretle küçük kamp küreklerinden alabilirsiniz. Ayrıca ilk yardım çantası, el feneri, uyarı reflektörü, akü takviye kablosu ve lastikleriniz kara sıkıştığında veya patinaj çekmeye başladığında kullanabilmeniz için eskimiş bir halı alabilirsiniz. Tabii çekme halatı da almalısınız. Bagajınıza mutlaka bot, ceket ve diğer sıcak tutacak kıyafetlerden almalısınız. Ayrıca, kahvaltı yapmayı unuttuğunuzda da yardımcı olacak yüksek enerjili tahıl çubukları gibi bazı yiyecekleri de taşıyabilirsiniz.

Arabanızın aküsünü kontrol edin

Akülerin ortalama ömrü beş senedir. Akünüz beş yaşından büyükse, değiştirmeyi düşünün. Bunun kontrolü için yakınınızdaki oto servislerine ya da sanayi’ye gidebilirsiniz.

Ayrıca akü terminallerinin temiz ve sıkı olduğunu kontrol edin. Eğer akülerde paslanma veya aşınma söz konusuysa, temizlemeye çalışın, ancak akünün dışında belirgin bir şekilde hasar gözüküyorsa, kontrolü için işi profesyonellere bırakmanız sizin için daha iyi olacaktır. Eğer kendiniz temizlemek istiyorsanız, akünün bağlantılarını söktüğünüzden emin olun ve yerinden çıkarın. Sökmeye önce negatif(genellikle siyah olur) taraftan başlayın, aksi durumda pozitif uca dokunursanız çarpılabilirsiniz. Geri bağlarken de sona negatifi bırakın.

Sökme işlemini yaptıktan sonra, terminalleri temizlemeye başlayabilirsiniz. Temizleme işlemi için kaynar su ile kabartma tozu karışımını kullanabilirsiniz. Yalnız dikkat edin köpürebilir. Temizlemek için eski diş fırçası ya da tel fırça kullanın, işlem bittikten sonra kağıt havluyla kurulayın. İleriki zamanlarda tekrar paslanmaların önüne geçmek için akünün dış kısmına vazelin sürebilirsiniz.

Arabanızın camlarını içeriden ve dışarıdan temizleyin

Tabii ki, arabanızın camlarını temizlemeniz her zaman önemli ancak kış aylarında havanın fazla aydınlık olmaması ve camlarınızdaki kir’in birleşimi işleri biraz daha zorlaştırabilir. Arabada bir çift güneş gözlüğü bulundurun, camların iç ve dış temizliğini kontrol edin. Camınızda çatlak var mı diye kontrol edin eğer varsa bu durum kış aylarında daha büyük sıkıntılara yol açabilir. Yola çıkmadan önce önlemini almaya çalışın.

Aracınızın ışıklarını temizleyin

Nereye gittiğinizi görebilmenin yanı sıra, insanların sizi görebilmesi de önemlidir! Tüm ışıkların – göstergelerin, fren lambalarının, sis farlarının – hepsinin temiz olduğundan emin olun.

Lastiklerinizi kontrol edin ve kış lastiği kullanmayı düşünün

Lastiklerinizi çatlak veya yarık gibi belirgin arızalar için kontrol edin, aynı zamanda diş derinliğinizi de kontrol edin. Normalde yasal minimum limit 1,6 mm’dir, ancak kış aylarında lastiklerinizin diş derinliğinin 3 mm olması daha iyi olacaktır. Bu derinlik çekiş ve kavrama gücü konusunda yardımcı olacaktır. Lastik diş derinliği ölçüsünü kontrol edebilir veya lastiğinizdeki lastik aşınma göstergelerine bakarak kaba bir fikir edinebilirsiniz.

Ayrıca, doğru lastik basıncına sahip olduğunuzu da kontrol edin. Eğer lastik basıncınızı bilmiyorsanız aracınızın kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. Dilerseniz internetten de araştırabilirsiniz. Eğer lastiklerin yenilenmesi gerekiyorsa, çoğu benzin istasyonunda hava pompası bulunmakta, ancak her ihtimale karşı evde bir kit bulundurabilirsiniz.

Kış lastiğine geçmeyi düşünmek mantıklı olabilir. Zorlu hava şartlarında hem daha iyi yol tutuşu sağlar hem de aracın kaymasını önleyerek daha kısa mesafede duruş imkanı sağlar. Ayrıca lastikleri kullanmanız için illa ki yerde karlanma veya buzlanma olmasına gerek yoktur. Havalar 3 derecenin altına düştükten sonra yazlık lastikleri kullanmaktansa kış lastiklerini kullanmak daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Sileceklerinizi kontrol edin

Eğer silecekleriniz donduysa onları bir anda kaldırmaya çalışmayın. Eğer buzlanma varsa antifriz ile çözmeye çalışın. Sileceklerde herhangi bir çatlak veya yarık varsa veya çalışmıyorlarsa yenilerini almayı ihmal etmeyin. Çünkü kış, camlarınızı kirletmek için elinden geleni yapacak.

Kaputunuzun altındaki yaprakları temizleyin

Yağ veya su durumunu kontrol ederken, kaputunuzun içinde eğer yaprak varsa tümünü temizleyin. Aracınızın yağmur suyu atım kanallarını tıkayabilir, bu durum da aracınızın içine sızma yapabilir.

Telefon şarj cihazınızı yanınızda taşıyın

Eğer kötü bir durumla karşılaşır ve ıssız bir yerde kalırsanız, telefonunuzu çalıştırmayı pek istemeyebilirsiniz. Böyle durumlar için telefonunuzun şarj aletini ve araç bağlantı aparatını mutlaka yanınızda taşıyın. Hatta, torpidonuzda bir de powerbank taşırsanız sizin için daha iyi olabilir.

Ayrıca yol yardım hizmetlerinin numarasını torpido gözünde kaybolacak bir kağıda yazmaktansa, telefonunuza kaydetmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Oto branda kullanın

Tabii ki kış aylarında kullanmak için bir zorunluluk yok, ancak araba brandası kullanmak aracın içindeki sıvıların donmasını engelleyebilir, eğer arabanın camları için antifriziniz yoksa sabahları size mükemmel bir zaman kazandırabilir (Yaşasın, 5 dakika daha uyku!), ayrıca eğer komşularınız veya kamu araçları tuzlama yaptıysa aracınızı tuzdan da koruyabilir.

Motor soğutma suyunu ve arabanın yağını kontrol edin

Dünyada iki çeşit insan vardır: aracının yakıtı bittiğinde dolduran ve aracının yakıtı yarıya indiğinde dolduran. Özellikle kış aylarına siz ikinci insan tipinde olmaya çalışın.

Motor soğutma suyunuz ne minimum seviyede ne de maksimum seviyede olsun. İbrenin orta kısımda yer aldığına dikkat edin. Suyu yenilemeye gerek yok ancak iki kez kontrol etmeniz size fayda sağlayacaktır. Eğer motor soğutma suyu bitmişse, aracınızı garaja çekmek zorunda kalabilirsiniz. Ve unutmayın, motor soğumadan dolum kapağını açmayın.

Kışın daha fazla kirlenme olacağından dolayı, daha fazla cam suyuna ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden bir göz atın ve yeterli miktarda olduğundan emin olun. Ayrıca cam suyu yerine normal su kullanmayı tercih etmeyin.

Son olarak, arabanızın yağ durumunu kontrol edin. Yağ seviyenizin minimum seviyede ya da maksimum seviyede olmasına gerek yok. İbrenin ortada durması yeterli olacaktır. Ancak eksikse doldurmayı ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.