«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Araç Kiralamak Mı? Satın Almak mı?

Araç Kiralamak Mı? Satın Almak mı?

Yeni bir arabanın başına geçmek için birden fazla yol var. Dilerseniz geleneksel yöntemlerle aracınızı satın alabilir ve satın alma fiyatının çoğunu karşılayabilirsiniz, ya da yeni bir araba kiralayarak satın alma fiyatının sadece küçük bir kısmını ödeyebilirsiniz.

Araba kiralama bir zamanlar sadece lüks otomobil isteyen işletmeler ve müşteriler için ayrıcalıklı bir seçenekti. Bugün pazarın bütün sınıflarında, hafif ticari araçlardan, pikaplara ve lüks SUV araçlara kadar bütün sınıflardan araç kiralanabiliyor.

Bu rehber araç kiralama ile satın alma konusunda en çok soruların soruların bazılarına cevap verecektir.

  1. Araç kiralama sistemi nasıl çalışıyor?
  2. Araç satın alma ve satın alım yöntemleri neler?
  3. Araç kiralamanın avantajları nelerdir?
  4. Araç kiralamanın dezavantajları nelerdir?
  5. Araç satın almanın avantajları nelerdir?
  6. Araç satın almanın dezavantajları nelerdir?
  7. Genel özet

Araç kiralama sistemi nedir ve nasıl çalışıyor?

Kiralama, aracın tüm masraflarını ödemediğiniz bir araba finansmanı türüdür. Yeni bir araba kiraladığınız zaman, sadece kiralama süresi boyunca ortaya çıkan amortisman ücretlerini, ekstra ücretleri(Çocuk koltuğu, Gps vs) ve faiz için ödeme yaparsınız.

Genellikle sözleşme imzalanırken belirlenen bir miktar bulunur, sonrasında ise imza aşamasındaki miktara göre aylık miktar ödenir. Uzun dönem kiralamalar biraz karışık olabiliyor, toplam ücret, faiz oranları vs. ancak günlük araç kiralamalar konusunda pekte kafa karıştıran bir işlem bulunmuyor.

Araç satın alma ve satın alım yöntemleri?

Bir araba satın alırken, anlaşılan bütün miktarı ya nakit, ya kredi ya da eskiyi getir yeniyi götür fiyat farkı gibi yöntemlerle ödeyebilirsiniz. Ya da üç yöntemin bir kombinasyonu ile de ödeme yapabilirsiniz. Örneğin, 180.000 liralık bir SUV satın alırsanız, 120.000 TL ödemeniz gerekir. Bu ödemeyi gerçekleştirmek için de genellikle peşinat, sattığınız eski aracın parası ya da araba kredisine ihtiyaç duyarsınız.

Kredi ile araç satın aldığınızda aslında tam olarak aracın sahibi oluyor sayılmazsınız. Krediler bitene kadar bir nevi banka kurumları o aracın sahibi konumunda olurlar. Kredinizi ödemeyi bitirdiğinizde aracın tam sahibi siz olursunuz. Ödeyemediğiniz kredi bedelleri sonrasında aracınıza el koyabilirler. Bu yüzden araba satın almak yerine kiralamak araç sahibi olmanın en popüler yolu.

Aynı zamanda kredi ile ödeme gerçekleştireceğiniz zaman bir de çekilen miktara faiz eklenir. Ortalama 10-15 yıl da ödemesi bulunur. Bu yüzden pek tercih edilen bir yöntem değildir.

Araç kiralamanın faydaları nelerdir?

Yeni bir araç kiralamak, yeni bir araç satın almaktan çok daha fazla avantajlara sahiptir. Bu avantajların çoğuna detaylıca bakacağız.

Düşük aylık ödemeler

Çünkü sadece kiraladığınız süre boyunca oluşan bedeli ödediğiniz için, aylık ödemelerde araç kiralama fiyatları satın aldığınız zaman ödediğiniz kredi ücretlerinden daha düşük oluyor. Tabi ki kararınızı aylık kiralama ücretine göre vermeniz iyi bir fikir olmayabilir ancak aylık bütçenize göre bir seçim yapmanız da önemli bir nokta olacaktır.

Araç kiralama ile satın aldığınız araçtan daha iyi bir araca sahip olabilir hatta bir kaç ekstra bile ekleyebilirsiniz. Hem de daha düşük ödeme seçenekleriyle.

Son teknoloji

En son güvenlik ve bağlantı teknolojisini kullanabilmek için, bulabileceğiniz en yeni arabayı tercih etmeniz gerekir. En son model arabalar, gelişmiş güvenlik teknolojileri, otomatik acil durum frenleme, şerit takip sistemi ve yarı otomatik sürüş sistemleri gibi gelişmiş sürücü destek teknolojisi ile donatılmıştır. 4G LTE veri bağlantıları, Androit Auto ve Apple CarPlay desteği gibi gelişmiş bağlantı teknolojileri artık düşük fiyatlı araçlarda bile yaygın olarak görülmektedir.

Kiralayacağınız araca bağlı olarak, daha iyi yakıt tüketimine sahip bir modeli bulabilirsiniz.

Garanti Kapsamı ve Bakımı

Seyahatlerinizi anlaştığınız km sınırının üstüne çıkarmadığınız sürece, araçlar kiralama yaptığınız süre boyunca araç kiralama şirketinin garanti kapsamındadır. Araç kiralama şirketinizin servis departmanı meydana gelebilecek herhangi bir sorunla ilgileneceği için pahalı onarım masrafları konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Bazı kiralama işlemlerinde, kiralama süresinin tamamı veya bir kısmı için periyodik bakım dahildir. Dahil olmadığı durumlarda cebinizden beklenmedik ufak meblağlar çıkabilir.

Takas kolaylığı

Kira kontratınız sona erdiğinde, aracı sadece kiraladığınız şirkete geri götürüp, belirlediğiniz ücreti, fazla kilometre ve lastik aşınması gibi ekstra bir kaç küçük ücreti ödedikten sonra çekip gidebilirsiniz. Tabii ki, pek çok araç kiralayan müşteri gitmeyi tercih etmeyecek ve yeni bir araç kiralayarak yollarına devam edecektir. Araç kiralama ile, eski arabanızın satış veya takası konusunda endişe etmenize ya da aracımın satış değeri kullanımdan dolayı düştü mü diye düşünmenize gerek kalmaz.

Vergi ödemesi avantajı

Araç kiralamak vergi konusunda da size büyük avantajlar sağlar. Yalnızca verdiğiniz tutar ve aylık ödemelerinizden dolayı vergi ödeyeceğiniz için aracın tüm değerinin vergisinden kaçınmış olursunuz. Araç kiralama şirketleri sizin yerinize satın alma vergisini ödeyecektir. Siz sadece kiraladığınız ücreti vergi olarak yansıtıp indirilecek KDV olarak kullanabilirsiniz. Böylece KDV indiriminden de faydalanmış olursunuz.

Düşük peşinat ücretleri

Araç kiraladığınızda, genellikle satın aldığınızda ödeyeceğiniz peşinattan daha az bir peşinat ödemeniz olur. Aslında bazı kiralamalar sözleşme yaptığınızdan dolayı hiç peşinat gerektirmez. Bu konuda birçok uzman, sözleşme yaparken en düşük tutar konusunda pazarlık yapmanızı tavsiye eder. Pazarlığınızı iyi yapın ve mümkün olduğu sürece en düşük tutarı ödemeye çalışın. Böylece daha az para harcamış olursunuz.

Araç kiralamanın dezavantajları nelerdir?

Elbette araç kiralamak herkes için en iyi çözüm değildir. Araç kiralamadan önce bilmeniz gereken bazı dezavantajlar da bulunmaktadır.

Araç sahibi olamazsınız

Araç kiraladığınız zaman maalesef aracın sahibi siz olmazsınız. Ev kredisi ödemek yerine kirada oturmak gibi bir durum.

Araba, sözleşme yükümlülüklerini yerine getirdiğiniz sürece sürmenize izin veren kiralama şirketine aittir. Eğer kiralık araç, sizin ihmalinizden kaynaklı bir kaza geçirmişse veya çalınmışsa, kiralama şirketi aracın değeri kadar sizden ödeme alabilir. Böyle bir durumda siz de yeni bir araç kiralamak zorunda kalırsınız.

Kilometre sınırı

Kiralama işlemlerinde genellikle net bir kilometre limiti belirlenir ve bu limitleri aşarsanız, size biraz pahalıya mal olabilir. Kiraladığınız araca bağlı olarak, genel kilometre aşımı ücretleri, km başına yaklaşık 50 kuruş ile 75 kuruş arasında değişmektedir. Örneğin, fazla kilometre ücreti km başına 50 kuruş ise, 20km’lik bir fazla kullanım size 10 TL’ye mal olacaktır.

Araç kiralama şirketleri, size yılda gidebileceğiniz km limitini söylese de, sizin km limitinin altında olup olmadığınızı kontrol etmezler. İzin verilen kilometre limiti, kiraladığınız yıl süresiyle çarpılarak nihai sonucu bulabilirsiniz. Bu da kiraladığınız süre boyunca aşamayacağınız toplam kilometre limitini size verir.

Kiraladığınız aracı teslim ederken, belirlenen kilometre limitinin üstündeyseniz, aştığınız her kilometre için bir miktar ekstra para ödersiniz. Her yıl sürdüğünüz ortalama kilometreyi tahmin edebilirseniz kilometreyi ona göre belirleyip ekstra harcamaların önüne geçebilirsiniz.

Aracı modifiye edemezsiniz

Eğer aracınızı fantezi tekerlekler, arazi ekipmanları veya kişisel ekstra özellikler ekleyerek kullanmayı seven biriyseniz, kiralama süreniz bittiğinde aracı teslim ederken bu ekipmanların tümünü kaldırmak zorunda kalırsınız.  Siz eklediğiniz özelliklerle aracın değerini arttırdığınızı düşünürken, kira sözleşmeniz aracı nasıl aldıysanız öyle teslim etmeniz gerektiğini söylüyor olabilir.

Mesafe kısıtlaması

Çoğu kiralama şirketi, aracı nereye süreceğinize ve ne için süreceğinize dair kısıtlamalar getirir. Örneğin, kiralama şirketinizden yazılı izin almadan, aracı ülkeden çıkaramayabilirsiniz hatta bazı şehirlere gidemeyebilirsiniz.

Eğer aracı Uber gibi özel taksi hizmetleri için kullanmayı planlıyorsanız, düşünmeniz gereken bir kaç nokta olabilir. Kiralama sözleşmelerini, iş veya ticari kullanım için herhangi bir engelleme olmadığı konusunda detaylıca incelemeniz sizin yararınıza olacaktır. Uber için araç kiralamak muhtemelen binlerce km yapacağınız anlamına gelir, bu nedenle sözleşmenizdeki kilometre limitinin ne kadar olduğuna dikkat etmeniz gerekebilir.

Dipnot: Bir kiralık aracı gündelik kullanım dışında, ticari veya uber kullanımları gibi bir şekilde kullanacaksanız, bu tür kullanımlar için izin verildiğinden emin olmak adına araç kiralama şirketinize mutlaka danışın.

Araç satın almanın avantajları nelerdir?

Tıpkı araç kiralama gibi, araç satın almanın da artıları ve eksileri vardır. Araç satın almanın artılarını inceleyerek başlayalım.

Aracınızın sahibi olacaksınız

Tüm ücretini ödeyip bir araba satın aldığınızda, tam olarak araca sahip olursunuz ve arabayla ne istiyorsanız yapabilirsiniz. Ödemeyi finans ettiğinizde, eğer araç kredisi ile satın aldıysanız, aylık ödemeleriniz sabit ve bankanın belirlediği miktarda olacaktır. Ancak kiralama ücretleri verilen teklife göre değişim göstermektedir.

Sınırsız kilometre

Kiralamalar genellikle kilometre sınırlarıyla birlikte gelir. Ancak araç satın aldığınızda hiç bir sınır bulunmaz ve dilediğiniz kadar aracınızı sürebilirsiniz. Eğer fazla kilometre yapan biriyseniz, araç satın almak kiralamaktan daha mantıklı olabilir.

Aracınızın değerini korumak için dilerseniz çok az kilometre de yapabilirsiniz. Yakıt ve bakım masrafları dışında, aracınızı istediğiniz kadar sürmenin ekstra bir km ücreti olmayacaktır.

Yeni alacağınız araç için nakitiniz olacak

Kullandığınız araçtan sıkıldınız ve satıp yenisini almak istiyorsunuz, bu durumda aracın değerini takalarda kullanabilir ya da satıp üstüne para ekleyerek yeni bir araç alabilirsiniz. Bunu kiraladığınız bir araç ile yapmanız mümkün değildir.

Bu durumun dezavantajı da aracınızı kullanırken yıpratırsanız değerini düşürebilirsiniz, aldığınız fiyatın çok altında satmak durumunda kalabilirsiniz. Ancak aracı ideal zamanında satarsanız kar bile elde edebilirsiniz.

Aracınızı dilediğiniz gibi modifiye edebilirsiniz

Volkswagen Golf’unuzu pembeye mi boyamak istiyorsunuz, ya da tekerlekleri mor mu yapmak istiyorsunuz? Aslında kiralama süreniz bittiğinde ücretini ödemeyi kabul ediyorsanız bunu kiraladığınız araçta da yapabilirsiniz. Ancak bu masrafları ödemek istemiyorsanız bu mümkün değildir. Aracın sahibiyseniz, gönlünüz nasıl istiyorsa aracınızı o şekilde düzenleyebilir, modifiye edebilirsiniz. Yaptığınız modifiyeler aracınıza değer katıyorsa, satarken yaptığınız yatırımın karşılığını almanın keyfine varabilirsiniz.

Kredi ödemeniz bittiğinde daha fazla ödeme yapmak zorunda kalmazsınız

Bir araca sahip olmanın en büyük avantajı, aylık ödemelerinizin krediniz bittiğinde sona ermesidir. Dört yıllık bir kredi ödemesi için anlaştıysanız ve aracınızı on yıl kullanmayı planlıyorsanız, dört yılın sonunda hiçbir aylık ücret ödemeden aracınızı kullanabileceksiniz demektir. Eğer araç kiralıyor olsaydınız, her ay ücret ödemek zorunda kalacaktınız.

Kiralama ücretinde ödediğiniz aylık miktarı, tamir ve bakım masrafları için kullanabilirsiniz, ya da bir sonraki aracınız için köşeye atıp biriktirebilirsiniz. Bazı uzmanlar aylık birikimlerinizi bir tasarruf hesabında tutmanızı tavsiye ediyorlar. Böylece biriktirdiğiniz miktarı da arttırmış olabilirsiniz. Bunu yaparak aslında bir sonraki aracınız için önceden para ayarlıyor ve bu süre boyunca köşeye koyduğunuz para için ekstradan faiz kazanıyorsunuz.

Aracınızı ne zaman isterseniz o zaman satabilirsiniz

Bir araç kiraladığınızda, genellikle o süre boyunca kilitlenir kalırsınız. Ancak aracınıza sahip olduğunuzda, istediğiniz zaman aracı elinizden çıkarabilir, istediğiniz kadar elinizde tutabilirsiniz. Bir yıldan sonra size hitap etmediğini düşünürseniz, aracınızı satabilirsiniz. Aileniz için güvenilir, verimli ve mükemmel bir araba bulun ve yıllar boyunca o aracı kullanın.

Araç satın almanın dezavantajları nelerdir?

Araç satın almanın yararları olduğu kadar zararları da vardır. Sizin için bazı dezavantajlarını inceledik.

Kısa vadede daha pahalı

Aracın bütün ücretini siz ödediğiniz için, satın almak kısa dönemde kiralamaya göre daha pahalı bir seçenektir. Yüksek meblağda bir peşinat ödemediğiniz sürece, aylık ödemeleriniz genellikle kiralamaya nazaran daha pahalı olur.

Aylık kredi ödemelerinizi, yüksek bir peşinat vererek veya ödeme süresini yıllarca uzatarak düşürebilirsiniz. Ancak kredi ödeme süresini uzatmak konusunda dikkatli olun, bu size daha pahalıya mal olabilir. Süre uzadıkça kredinin faiz oranı artabilir, hayatınız boyunca kredi ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Tüm kredi bakiyesine faiz ödersiniz

Eğer aracı satın alırsanız, aracın bütün masraflarını ödemek zorunda kalırsınız. Araç kiralama ile, yalnızca  kiraladığınız süreç boyunca size yansıtılan tutarın faizini ödemek durumundasınız.

Örnek olarak 180.000 liralık bir SUV aracını ele alalım. Araç kredisi hesaplayıcılarını kullanarak 180.000 TL’lik bir araç için 20.000 TL’lik taşıt kredisi aldığınzı varsayalım. Bunun size yıllık toplam faiz maliyet oranı %2.6 olacaktır. Bu da ekstradan para ödemeniz anlamına geliyor ve yüklü bir miktarda ödeme yapmak durumunda kalacaksınız. Ancak kiralama yöntemiyle örneğin 3 yıllık bir araç kiralamayı planlıyorsanız, daha uygun fiyatlarla ve daha düşük faiz oranlarıyla kiralayabileceksiniz.

Daha fazla vergi ödeyeceksiniz

Satın aldığınız veya kiraladığınız yere göre değişiklik gösterse de, aracı satın aldığınızda daha fazla vergi ödemeniz gerekecektir. Kiraladığınız zaman genellikle vergiye tabi tutulmazsınız. Ayrıca indirimli KDV’den faydalanabilirsiniz. Ancak aracı satın aldığınızda taşıt vergisini ödemek zorunda kalırsınız.

Araç kiralamak bu konuda satın almaktan çok daha mantıklı bir karar olacaktır ve size büyük bir tasarruf sağlayacaktır. Her sene aracınızın tipine göre vergi ödemek yerine sadece kiralama ücretini ödeyip paranızı kontrol edebilirsiniz.

Araç satın almak için peşinat gereklidir

Eğer araç satın alırken en kolay ödeme tercihinden faydalanmak istiyorsanız, yüklü bir miktar peşinat ödemeniz gerekebilir. Yüksek miktarda kredi çekmek ise kredi notunuzu düşürür ve bir sonraki krediniz için durumunuzu daha riskli hale getirir

Eğer yüksek bir kredi notuna sahipseniz, kiralama şirketleriyle uzun dönem anlaşmalar yapmak sizin için daha kolay olacaktır. Kiralama yaparsanız aylık ödemeler konusunda daha uygun fiyatlara anlaşma sağlayabilirsiniz.

Aracı satarken değerini tam olarak bilemeyeceksiniz

Aracınızı satmaya karar verdiğinizde, satış değerinin tam olarak ne olması gerektiği konusunda karar vermek zor olacaktır. Uzun vadeli bir tahminde bulunmanıza rağmen, piyasa ve ekonomik etkilerin araçların değerinde büyük bir etkisi olabilir. Ekonomik kriz başlarsa alım gücü düştüğü için aracınızın değeri düşebilir.

Eğer istemeden de olsa güvenilir olmayan bir araç satın alırsanız, sonradan satış değeri diğer firmaların araçlarına nazaran düşebilir. İnsanlar daha güvenli olan aracı tercih edebilir ve aracınızı satamayabilirsiniz. Madalyonun diğer tarafından bakarsak, uzun vadede popüler ve güvenilir bir araç alırsanız, beklediğinizden daha yüksek bir fiyata da satabilirsiniz.

Genel özet

Sizler için araç kiralamanın ve satın almanın avantajlarını ve dezavantajlarını detaylıca belirttik. Bütçenize ve zamanınıza göre iki seçenekte sizin için iyi olabilir. Bunun için son kararı verecek olan sizsiniz. Ancak bize göre araç kiralamak satın almaktan daha avantajlı.

Araç kiralamak özellikle bütçe tasarrufu konusunda size büyük avantajlar sağlıyor. Peşinat gerektirmeden veya kredi masraflarından daha düşük aylık ödemeler ile araç kiralamak ekonomik olarak size büyük katkılar sağlıyor. Ayrıca kullandığınız arabadan sıkıldığınızda araç satmak, yenisini bulmak gibi dertleriniz olmadan anında yeni bir arabaya sahip olabiliyorsunuz.

Yıllık vergi ve kasko masraflarından kurtuluyorsunuz ve sadece aylık belirlenen net ücreti ödüyorsunuz. Her sene bakım masraflarına para vermek gerçekten yorucu olabiliyor ve araç kiralamak bu konuda da size yardımcı oluyor.

Yolcu burada olarak sadece modifiye konusunda araç kiralamanın size bir dezavantaj olacağını düşünüyoruz. Eğer gerçekten modifiye gibi bir tutkunuz varsa araç kiralamak kesinlikle size göre bir eylem olmayacaktır. Kişisel zevklerinize göre araç kiralayamıyorsanız eğer kesinlikle araç satın almanızı ve garajınızda dilediğiniz modifiyeyi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Sizce araç kiralamak mı daha mantıklı yoksa satın almak mı? Lütfen yorumlar kısmından görüşlerinizi bildirin.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.