«
 1. Ana sayfa
 2. Faydalı Bilgiler
 3. Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

Tatil veya iş maksadı ile yapılan seyahatler için araç kiralamak daha çok tercih edilmektedir. Araç kiralanırken bazı hususlar göz önünde bulundurulmalıdır, aksi halde aracı teslim ederken veya bir sorun oluştuğunda, maddi ve manevi olarak zarara uğranılabilmektedir. Araç kiralama işlemine başlamadan önce, yolcu sayısı, seyahat maksadı, seyahat mesafesi ve konfor gibi durumlar düşünülerek uygun kapasiteli araçlar seçilmelidir. Ayrıca daha az yakıt yakan araçlar da çok fazla tercih sebebi olmaktadır. Ayrıca bir çok araç kiralama şirketinden, erken rezervasyon yapılarak da indirim elde edilebilmektedir.

Araştırma ve İnceleme

Her şeyin başında yer alan inceleme ve araştırma konusu araç kiralama işlemlerinde de ilk planda yer almaktadır. Araştırma denince aracın kiralanacağı firma ve şirketlerin araştırılması anlaşılmaktadır. Yapılacak araştırmada, en güvenilir firmalar ve verdiği hizmetlerin güvenirliği ile kalitesi araştırılmalıdır. Özellikle firma hakkında yayınlanan kullanıcı yorumları buna ışık tutmaktadır, ayrıca firmaya gitmeden önce internetteki sitesinden lisansının veya yetkisinin olup olmadığı, ticaret odası kaydı ve durumu öğrenilebilir.

İnceleme başlığı altında ise birçok konu bulunmaktadır. Öncelikle yapılacak sözleşme iyice incelenmeli, boş senede imza atılmamalı ve sözleşme maddeleri tek tek okunarak iyice anlaşılmadan imza atılmamalıdır. İkinci inceleme konusu ise aracın hasar durumunun incelemesi ve varsa tutanak altına alınmasıdır. Eğer bu inceleme yapılmaz ise teslim ederken hasarın tanzimi istenebilmektedir.

Aracı Teslim Alırken ve Teslim Ederken Dikkat Edilecek Hususlar

Kiralanan araç teslim alınırken hasar tespiti yapıldıktan sonra, alınan yakıt miktarında teslim istendiğinden yakıt durumu kontrol edilmeli, trafik ve kasko sigortalarının geçerlilik tarihleri kiralama süresini kapsayacak durumda olmalı (sigortasız araçlarda hasarı kullanıcının ödeyeceği unutulmamalı), genel durumuna bakılmalı (farlar, sinyaller, el freni vb.) ve tespit edilen problemlerin giderilmesi istenmelidir. Ayrıca yapılan kaskonun neleri kapsadığı da iyice okunmalıdır.

Araçla teslim edilirken mutlaka sözleşmede belirtilen tarih ve zamana uyulmalı, süre uzatılması istekleri önceden bildirilmelidir. Aracı teslim ederken yakıt deposu teslim alındığı miktarda doldurulmalı, hasar tespiti yapılmalı ve firmadan sözleşme şartlarına uygun olarak, hasarsız ve eksiksiz teslim alındığına dair resmi yazı alınmalıdır.

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde Nelerdir?

Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken en önemli konuları şu şekilde 10 maddede toplayabiliriz.

1 – Firma Araştırması

Araç kiralama yapmadan önce gideceğiniz yere en uygun fiyatlı aracı kiralayan firmayı bulmanız cebinizi rahatlatacaktır. Sizlere vermiş olduğumuz karşılaştırmalı araç kiralama fiyatlarını detaylıca inceleyebilir, bütçenize en uygun fiyatları bulabilirsiniz. Aynı zamanda indirim fırsatlarından da faydalanarak güzel bir seyahat için cep ekonominize de dikkat etmiş olursunuz.

Tabi ki sadece fiyat araştırması olarak düşünmemek gerekiyor, aynı zamanda firmanın güvenilir olması da çok önemli. Kiralama yaptıktan sonra sıkıntı yaşamayacağınız, isteklerinizi tamamıyla karşılayabilen bir firmayı bulmanız da çok önemli. Örnek verecek olursak; Çocuk sahibi olduğunuzu varsayalım ve çocuk koltuğuna ihtiyacınız var yaptığınız araştırmalar sonucunda bütçenize uygun 3 firma buldunuz ancak sadece 1 tanesi çocuk koltuğu hizmeti sağlıyor olabilir.

2 – Yakıtın Kontrolü

Rent a car firmalarının çoğunda araç dolu yakıt ile teslim edilir ve aynı şekilde geri alınır. Ancak dolu depo ile teslim edilmeme durumları ile de karşılaşılabiliyor. Bu nedenle aracı kiralamadan önce size hangi şekilde teslim edileceğinin bilincinde olun ve yol planınızı ona göre çıkarın. Eğer ki araç boş yakıt deposuyla verilecekse, aracı kiraladığınız bölgeye yakın bir benzin istasyonu olup olmadığını kontrol edin.

Aracı dolu veya boş depo ile teslim aldıysanız, geri verirken de aynı şekilde vereceğinizi unutmayın. Eğer aracı dolu bir depo ile aldıysanız, geri dönerken mutlaka bir benzin istasyonuna uğrayıp depoyu aynı miktara kadar doldurup teslimini öyle sağlayın. Eğer eksik depo ile teslim ederseniz, yakıta ödeyeceğiniz tutardan biraz daha fazlasını araç kiralama şirketine ödemek zorunda kalabilirsiniz.

3 – Sigorta

Araba kiralama işlemlerini yaparken firmanın sunmuş olduğu ekstra sigorta seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Mini hasar sigortaları bu konuda oldukça popüler ve tercih ediliyor. Kendinize ait sigortanız, kişisel otomobil sigortasını kapsamıyorsa, herhangi bir kaza durumunda çok büyük meblağlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle kendi sigortanızı kontrol edin, eğer kaza durumlarını karşılamıyorsa araç kiralama şirketlerinin sunduğu teklifleri göz önünde bulundurun.

4 – Hasar Tespiti

Araç kiralama şirketleri, aracı geri alırken hasar tespiti raporu tutuyorlar. Eğer aracı alırken hasarlarını kontrol etmediyseniz, sebep olmadığınız bir hasarı karşılamak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle, aracı teslim almadan önce arabada bulunan hasarları detaylıca kontrol edip, mümkünse fotoğrafını da çektikten sonra aracı firmaya kayıt ettirmeniz olası ödemelerden kaçınmanızı sağlayacaktır.

5 – Sözleşme Kontrolü

Yapacağınız kiralama işlemlerinde, aracı firma ile sizin aranızda karşılıklı bir sözleşme imzalanır. Aracı teslim aldıktan sonra veya geri teslim ederken herhangi bir problem ile karşılaşmamak için sözleşmeyi başından sonuna kadar detaylıca incelemenizi öneriyoruz. Gözünüzden kaçırdığınız ufak bir madde yüzünden araç teslimi sırasında istemediğiniz problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Kiralama sözleşmesi imzalanmadan önce iyice incelenip, kiralanan firmaya akılda kalan bütün soruların sorulması ve istenilen cevapların alınması gerekiyor. Eğer kafanızdaki sorular giderilmediyse internet üzerinden de araştırma yapabilirsiniz. Eğer hala içinize sinmeyen ve sizi tedirgin eden bir durum varsa, kiralama yaptığınız firmayı değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

6 – Erken Rezervasyon

Araç kiralarken erken rezervasyon imkanlarından faydalanmak size birçok konuda avantaj sağlayacaktır. Özellikle yaz aylarında, araç kiralama şirketleri arabalarını ellerinde tutmak konusunda sıkıntı yaşarlar. Bu yüzden, son dakika rezervasyonu yapmak istediğinizde size uygun aracı bulamayabilir, bulsanız da istediğiniz fiyatlarla karşılaşmayabilirsiniz.

Fiyat veya araç uygunluğu dışında, bir de ekstra seçenekler konusunda sıkıntı yaşanabilir. Ailenizle beraber bir seyahat planlanmışsa ve çocuk koltuğuna ihtiyacınız varsa, önceden rezervasyon yapmak aradığınızı bulmak konusunda size fayda sağlayacaktır. Eğer rezervasyon yapmak için tatilinize yakın bir tarihte firma ile iletişime geçmişseniz, aradıklarınızı bulamayabilirsiniz.

7 – Az yakıt harcayan araç seçimi

Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de, bütçenize ve kişi sayınıza uygun aracı seçmek olacaktır. Eğer kalabalık bir yolculuk planlamadıysanız, ekonomik araç modellerini tercih etmek bütçenizi rahatlatacaktır. Ekonomi model araçlar, fiyat olarak kıyaslandığında diğer araçlara göre daha uygun fiyatlara kiralanabiliyor. Eğer büyük veya lüks bir araca ihtiyacınız yoksa ekonomik araç modellerini tercih edebilirsiniz.

8 – Kişi sayınıza uygun araç kiralayın

Bu da kritik noktalardan bir tanesi. Eğer kalabalık bir aileniz var ve memleket ziyaretinde bulunmak için araç kiralıyorsanız veya arkadaşlarınızla bir kumsala parti yapmaya gidiyorsanız büyün ve geniş bir araca ihtiyacınız olacaktır. Küçük bir araç kiralayıp, rahatsız bir yolculuk yapmak istemezsiniz herhalde. Aynı durum tam tersi durumlar için de geçerli. Eğer yalnız seyahat ediyorsanız veya ufak bir iş seyahati için araç kiraladıysanız büyük bir arabaya ihtiyaç duymayabilirsiniz.

9 – Araçtaki eksiklerin tamamlanması

Araçtaki eksikler derken neyi kastediyoruz, GPS cihazı veyabebek koltuğu gibi ihtiyaçlarınızdan bahsediyoruz. Eğer aracı kiralarken bu tarz ihtiyaçlarınız varsa ve araç kiralama şirketinden böyle bir talepte bulunmuşsanız, aracı teslim alırken isteklerinizin yerine getirildiğini kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer isteklerinizde bir eksiklik varsa, araç kiralama şirketiyle iletişime geçip tamamlanmasını talep edebilir veya giderilememesi durumunda para iadesi isteyebilirsiniz.

10 – Teslim sırasında tutanak alınması

Seyahatinizi tamamladıktan sonra aracınızı teslim ederken, mutlaka aracı kontrol ettirip tutanak tutturmalısınız. Tutanak tutulurken orada bulunmanız ileride karşınıza ekstra bir ücret çıkması durumunu engelleyecektir. Sizden kaynaklı olan hasarların tespiti yapılırken, farkında olmadığınız ve sizden kaynaklanmayan hasarların da ücretini ödemek zorunda kalmamak için tutanak tutturmayı ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

 1. Umut Kurt

  Benim herkese tavsiyem kaza anında neler yapmanız gerektiğini firmadan bir çıktı olarak alıp araca koyun çünkü sonra yanlış bir şey yaparsanız masraflar üstünüze kalır.

 2. Özer Güçlü

  Bence firmanın adını internetten kontrol edin acaba şikayet varmı vs gibisinden yorumlar güzelse kiralayın şikayet çoksa kesinlikle iletişime bile geçmeyin.

 3. Emre tunç

  Araç kiralarken sizden ne isteniyor koşullar neler bunlara da dikkat edilmesi lazım gerekiyor. Bazı firmalara şahsın üstüne icralık dosya var ise araç kiralamaz yada kefil ister bu durumlarda eliniz boş dönebilirsiniz.

 4. Ümit Otman

  Rent a car sözleşmelerinde bir tane açık sözleşme yazılı olur efendim. Bu sözleşme araca sizin tarihinizde ceza gelirse devreye gelir bu sözleşmede kesinlikle cezalar için alınmıştır diye bir not olmasını isteyin.

 5. Nur fadime Durgut

  Bir çok kişinin araç kiralama işi ile uğraşması bu piyasanın çok farklı fiyatları ve çok farklı sözleşmelere sahip olmasına neden oluyor neden tek bir sözleşme tipi yok hepsi araç kiralıyor sonuçta.