«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Araç Muayenesi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç Muayenesi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

TÜVTÜRK Ulaştırma Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu ölçütlere göre ülkemizin her bölgesinde araç muayenesi hizmeti vermektedir. Araç muayenesi belli zaman aralıkları ile yapılmaktadır. Bu zaman aralıklarının belirlenmesindeki kıstas aracın yaşı olmaktadır. Örneğin binek arabalarda, resmi arabalarda 3 yaşından sonra her 2 senede bir muayene işlemi yapılması zorunludur. Otobüs, kamyon, taksi vb. gibi ticari araçlar ise her sene muayene olmak zorundadır. Araç muayenelerinin ücretleri peşin olarak ödenmektedir. Muayene süresi geçmiş olan aracın sahibinden her ay için %5 faiz biner ve bu faizli miktarı ödemek zorunda kalır. Bu nedenle aracınızı zamanında muayene ettirmekte fayda vardır. Muayene işlemini ilk kez yaptıracak olan araç sahipleri araç muayenesi öncesi dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar.

Muayene Öncesinde Yapılacak İşlemler

Şimdi araç muayenesi öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bakalım. Öncelikle TÜVTÜRK istasyonlarından size yakın ve uygun olanından randevu almanız gerekmektedir. Araç sahiplerinin tamamı haftanın 6 günü saat 08.00 ila 20.00 arasında 0850 222 88 88 numaralı telefondan randevu alabilmektedir. Ayrıca internet üzerinden de her gün ve günün her saati randevu alınabilmektedir. Muayene istasyonuna ulaştığınızda yanınızda egzoz gazı ölçümünün belgesi, trafik sigorta poliçesi, ruhsat, nüfus cüzdanı g,b, evrak ve belgelerin yanınızda bulunması gerekmektedir. Bunların dışında ise bilemeniz gereken bir diğer önemli noktada, borcu bulunan araçlar muayene edilmez. Bu yüzden OGS’den kaçak geçiş veya trafik cezanız varsa ödemeden muayeneye gitmeyin. Ayrıca egzoz ölçüm muayenesi de muhakkak yapılmalıdır.

Araç Muayenesinin Önemi

Araç muayenesi pek çok açıdan önemlidir ve ihmal edilmemesi gerekir. Bu muayene işlemi ile birlikte araç kusurlarından kaynaklı olan kazaların sayısı azalmaktadır. Trafik daha emniyetli bir duruma geliyor. Öte yandan araçların muayenelerini ihmal etmeyen araç sahipleri otomobillerinin ömürlerini uzatıyor. Araçların bakım masraflarında gözle görülür bir azalma yaşanıyor. Aracınızda hem siz hem de yolcular güvenli bir biçimde seyahat etmiş oluyor. Ayrıca aracın 2. el değerini de arttırıyor. Araç muayenesi öncesi dikkat edilmesi gerekenler konusunu merak eden araç sahipleri muayene işleminin sağladığı faydaları da göz önünde bulundurması iyi olacaktır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.