«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Aracımda Yakıt Tüketimini Nasıl Düşürebilirim?

Aracımda Yakıt Tüketimini Nasıl Düşürebilirim?

Yakıt Tasarrufunun Püf Noktaları

Araç kullanıcılarının yaşadığı en büyük sıkıntıların başında fazla yakıt tüketimi geliyor. Yakıt tüketimini daha az seviyeye düşürmek ve tasarruf sağlamak isteyen araç sürücüleri bu konu hakkında detaylı bilgiye başvuruyor. Aracınızın yakıt tüketimini düşürmenin ve tasarruf yapmanın bazı püf noktaları bulunuyor. Bu hususları göz önünde bulundurarak büyük ölçüde tasarruf sağlamanız mümkün olmaktadır.

Doğru Sürüş Teknikleri

Aracın yakıt tüketimini en fazla etkileyen faktör sürücünün kendisi oluyor. Doğru sürüş teknikleri ile aracınızı en iyi devirde kullanmanız yakıt tüketiminizi olumlu yönde etkileyecektir. Şehir içi ve şehir dışı trafikte aracı doğru şekilde kullanmanız gerekir. Devirli araç kullanmak yakıt tasarrufu için et etkili yöntem. Gereğinden fazla sürat kazanmak için gaza basmak, aracın fazla yakıt tüketmesine neden olacaktır. Sürüş sırasında ihtiyacınız kadar hız yapmanız tasarruf için püf noktası olacaktır. Özelikle şehir içi trafiğinde dur kalk yapmak, aşırı hızlı araç kullanmak fazla yakıt tüketimine neden olacaktır. Tüm bu durumlara doğru şekilde müdahale etmek yakıt tüketiminizi düşürmeniz için etkili olacaktır.

Araç Bakımını Yaptırın

Aracın yakıt tüketimine doğrudan etki eden bir diğer unsur, eskimiş araç parçaları olmaktadır. Geciken yağ bakımı, eskimiş hava filtreleri, pompa arızaları, yanlış lastik basıncı gibi tüm etkenler fazla yakıt tüketimine neden olabilir. Bu etkiler aracınızda yakıt tüketimine doğrudan etki edeceği için mutlaka aracınıza belirli zamanlarda bakım yaptırmanız gerekiyor. Yaptıracağınız bakım ile araç yakıt tüketimini büyük ölçüde düşürebilirsiniz. Özellikle lastik hava basıncını sık sık kontrol etmeniz, güvenli yol almanı ve yakıt tasarrufu açısından oldukça önemlidir.

Araca Fazla Ağırlık Koymayın

Ağırlık doğrudan yakıt tüketimine etki edeceği için, araç içinde bulunan fazla ağırlıklardan kurtulun. Ağırlık ne kadar az olursa tüketim o kadar az olacaktır. Ayrıca klima yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Klima her çalıştığında aracınız daha fazla yakıt tüketecektir. Bunun için motora aşırı yüklendiğiniz zamanlar klima çalıştırmamaya özen gösterin. Çok hızlı giderken camların açık olması da yakıt tüketimine olumsuz etki edecektir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.