«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Aracınız Neden Çekişten Düşer? Çözümü Nedir?

Aracınız Neden Çekişten Düşer? Çözümü Nedir?

Yolda gidiyorsunuz ve aracınız çekişten düştü. İşte bir sürücünün en morali bozulduğu andır bu. Başta emin olamazsınız, eğer anlık bir yanılsama ise sorun yoktur. Aslına bakarsanız çekişten düştüğünüzü düz yolda pek anlamanız mümkün değildir. Fakat yokuş tırmanırken araba kendini ele verir. Bu durum sizden kaynaklanıyorsa Aracınız neden çekişten düşer? Çözümü nedir? sorusunun cevabı basit olacaktır. Aracınızın bakımını yaptırın. Fakat aracın mekaniğinden kaynaklı sebepler varsa bunlar size zahmet verebilir.

Sürücüden Kaynaklanan Sebepler

Sizden kaynaklı olan sebeplerin en başında yakıt değiştirmeniz gelmektedir. Sürekli aldığınız yerden değil de başka bir yerden başka bir çeşit yakıt almanız aracınızı çekişten düşürebilir. Ayrıca yakıtlarda hile yapan markalarda mevcuttur. Diğer bir neden ise aracın bakımının zamanında yapılmamasıdır. Zamanında yağ değişimi yapılmalıdır. Filtrelerde aracı çekişten düşürebilir. Bunları çözümleri basit ve kolaydır. Şimdi gelelim Aracın mekaniğinden kaynaklı olan Aracınız neden çekişten düşer? Çözümü nedir?

Aracın Mekaniğinden Kaynaklı Olan Sebepler

Genellikle aracın çekişinin düşmesine aracın mekanik aksamı neden olmaktadır. Zaman içerisinde arabanın yaşı ve bugüne dek yaptığı kilometre sebebiyle araçlarda aşınma meydana gelir. Bu durum yakıt sarfiyatını arttırırken aynı zamanda yokuş yukarı çıkılırken çekiş kaybına neden olacaktır. Yine debriyaj tertibatı çekiş kaybına neden olan mekanik aksamlardan biridir. Diğer yandan debriyaj tertibatında aşınma varsa bunu anlamanın kolay bir yolu mevcuttur. Arabanızı yokuştan çıkarırken gaza bastığınızda devir göstergesi hızlı bir şekilde yükselirken hız göstergeniz sabit kalıyor ise sisteminizde bir sıkıntı olabileceği anlamına gelmektedir. Aracınız neden çekişten düşer? Çözümü nedir? Dediğimizde, çekişten düşme sebebini açıkladık. Şimdi sıra geldi çözümüne. Aslına bakarsanız eski olan arabalarda her ne kadar bakım yapılsa da bir süre sonra yenisinin alınması gerekmektedir. Ya da elden çıkarılması. Fakat eğer değişebilecek ise değiştirilmeli ve sürekli olarak arabanın bakımını genel olarak yaptırmalısınız. Özellikle uzun yollarda araba kullanıyorsanız çekiş gücü çok önemlidir. Durduk yere yolda kalmamak için sürekli bakım ve genel olarak aracınızın yakıtında değişikliğe gitmemelisiniz. Her zaman yakıtınızı nereden alıyorsanız oradan almaya da devam etmelisiniz.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.