«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Çocuk Güvenliği için Bebek Oto Koltuğu Seçimi Nasıl Olmalı?

Çocuk Güvenliği için Bebek Oto Koltuğu Seçimi Nasıl Olmalı?

Herhangi bir noktadan bir diğerine seyahat ederken çocuğunuzun güvenliğinden daha önemli herhangi bir şey yoktur. Bu sebeple, çocuğunuzu okula, mağazaya götürürken veya eğlenceli bir aile yolculuğuna çıktığınızda en iyi koltukta oturduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Çocuğunuzla seyahat ederken güvenlik gereksinimleri hakkında herhangi bir fikriniz yoksa bebek oto koltuğu almak hakkında da pek bir fikriniz olmayacaktır. Biz de Yolcu Burada ekibi olarak, çocuğunuz için en iyi koltuk seçimini yapmanız için oto koltuğu yükselticisi ile bebek oto koltuğu karşılaştırması yapacağız.

Bebek Oto Koltuğu Tipleri

bebek oto koltuğu seçimi

Şu anda çocuklar için üç farklı araba koltuğu tipi bulunmaktadır ve seçeceğiniz koltuk tipi bebeğin yaşı, kilosu ve boyuna göre belirlenmelidir. Bu üç koltuk tipi de çocuğunuzun arka koltukta güvenli bir şekilde oturmasını sağlayacaktır. Bu nedenle seçim yapmak biraz da size kalıyor. Bu üç farklı bebek araba koltuğu tiplerine bakacak olursak şöyle listeleyebiliriz:

  • Arkaya bakan bebek oto koltuğu (Arabanın arkasına bakar)
  • Öne bakan bebek oto koltuğu (Şoför kısmına doğru bakar)
  • Yükseltici bebek koltuğu (Şoför kısmına doğru bakar)

Bu durumda çocuğu hangi çeşit koltuk alırsanız alın, güvenli bir şekilde koltukta oturtmak ve en uzun süre orada rahat etmesini sağlamak en önemli noktadır. Arkaya bakan bebek araba koltuğu şüphesiz ki 1 yaşına gelmemiş çocuğunuz için en güvenli seçenek olacaktır. Bu nedenle öne bakan bebek oto koltuğu satın alma konusunda çok istekli olmayın. Ancak duruma göre öne bakan bebek oto koltukları da tercih edilebilir.

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), çocukların en az beş yaşına gelinceye kadar veya bebek oto koltuğu için üst ağırlık ve boy limitini aşana kadar öne bakan bir bebek araba koltuğunda oturmaları gerektiğini söylüyor. Koltuklarına sığmayacak kadar büyüyen çocuklar için koltukları, yükseltici ile değiştirin ve çocuğunuzun arka koltukta güvenli bir şekilde yolculuk yaptığından emin olun.

bebek oto koltuğu yükseltici

Bebek Oto Koltuğu Yükseltici Nedir?

Çocuğunuzu mümkün olduğunca arkaya veya öne bakan bir oto koltuğunda oturtmak önemlidir. Bununla birlikte, çocuğunuz artık bebek oto koltuğuna sığmayıp, kemer takacak duruma geldiğinde oto koltuğu yükseltici kullanmanın vakti gelmiş olacaktır.

Çocuğunuz boy ve kilosu fazla olmadığı sürece bebek oto koltuğu kullanmaktan vazgeçmeyin. Yalnızca bebek araba koltuğu kullanamayacak kadar büyüdüğünde araba koltuğu yükseltici kullanmaya başlayın.

Oto koltuğu yükseltici, arka koltukta oturacak çocuğunuzu biraz daha yukarı kaldıran koltuk minderidir diyebiliriz. Koltuk yükselticiler için de arka yaslanma kısmı bulunan koltuk yükseltici ve sadece alt minderi olan yükseltici şeklinde iki farklı seçenek bulunmaktadır.

Her iki seçeneğin de farklı avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Örneğin, arka yaslanma kısmı bulunan bebek oto koltuğu yükseltici daha fazla baş ve boyun koruması sağlarken fiyat olarak biraz pahalıdır. Ayrıca koltuk başlığı bulunmayan arabalar için oldukça uygundur. Sadece alt yükseltme minderi bulunan koltuklar ise fiyat konusunda oldukça uygundur ve koltuk başlığı bulunan arabalar için iyi bir alternatiftir.

Eğer uzun bir yolculuk için araç kiralamayı düşünüyorsanız ve küçük bir çocuğunuz varsa araç kiralama firmasından bebek oto koltuğu veya bebek oto koltuğu yükseltici istemeyi unutmayın. Çocuğunuzun güvenliği her şeyden kıymetlidir. Eğer çocuğunuz 1 yaşından küçükse arkaya bakan bebek koltuğu, 1 yaşını aşmışsa öne bakan bebek koltuğu istemeniz yeterli olacaktır. Günümüzde bebek oto koltuğu temin etmeyen araba kiralama firması kalmadı diyebiliriz. Sizin ve çocuğunuzun güvenliği için en iyi hizmeti veren firmalarla çalışıyoruz.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.