«
 1. Ana sayfa
 2. Faydalı Bilgiler
 3. Bel Altı Boyalı Araç, Etek Altı Boyalı Araç Nedir? Alınır mı?

Bel Altı Boyalı Araç, Etek Altı Boyalı Araç Nedir? Alınır mı?

etek altı boyalı araç

Son günlerde sıfır araç piyasasının giderek pahalanmasından dolayı araç almak isteyen kişiler ikinci el araçlara yönelmektedir. İkinci el araç piyasasında fiyatlar daha makul olmasına rağmen araç alacak kişiler araçların kazalı olup olmadığını, herhangi bir değişenin veya araçta boya olup olmadığına bakmaktadır. Ancak bunların yanı sıra diğer birçok alanda her sektörün kendine özgü iş terimleri olduğu gibi araç tanıtımlarında da kendine özgü terimler bulunmaktadır. İkinci el satılık araçlarda sıklıkla kullanılan terimlerden bir tanesi ise araç açıklamasında etek altı boyalı ve bel altı boyalı araç diye açıklama yazılmaktadır.

Bel Altı Boyalı Araç Ve Etek Altı Boyalı Araç Nedir?

İkinci el araç pazarlamada sıklıkla kullanılan bel altı boyalı araç ve etek altı boyalı araç terimlerini birçok kişi ne anlama geldiğini tam olarak bilmemektedir. Bu sebepten dolayı ikinci el araç alırken araç açıklamada bu terimleri gören kişiler anlamını bilmediklerinden dolayı aracı almaktan vazgeçmektedirler.

Bel Altı Boyalı Araç

İkinci el araçlarda açıklama kısmında bel altı boyalı yazan araçlarda bel altı olarak tabir edilen bölge aracın tavan çizgisinden aşağısının komple boyalı olduğunu ifade etmektedir. Bel altı boyalı olan araçlar genel olarak büyük çaplı bir kaza geçirdiğinden dolayı aracın tavanı hariç bütün kısımları boyanmaktadır. Bu sebepten dolayı bel altı boyalı araçlarda satın almadan önce kapsamlı bir araştırma yapılması gerekmektedir.

Etek Altı Boyalı Araç

Bir diğer ikinci el araç terimi olan etek altı boyalı araç ise aracın kapı çıtalarının alt kısmından itibaren boyalı olduğunu belirtmektedir. Etek altı boyalı olan araçlar genelde küçük çaplı kaza geçirmiş veya araçta sürtünmeden dolayı çizikler oluştuğun dan dolayı araç etek altı boyanmaktadır. Etek altı boyalı olan araçlar bel altı boyalı araçlara kıyasla hasar bakımından daha iyi durumda olan araçlardır. Bu sebepten dolayı ikinci el araç alacak olan kişiler etek altı boyalı araçları almaları daha uygun olmaktadır.

 

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

 1. Edip Göktepe

  Bir çok ikinci araçta kesinlikle boya vardır. Benim tavsiyem boya olan bir araç almamanızdır. Çünkü hasarlı aracı tekrar satmak çok zordur ve fiyatında ciddi düşüşler olur. Özellikle bel altı bir araç kesinlikle alınmaz denebilir.

 2. Gülabi Göztepe

  Etek altı boya tam olarak nasıl anlayamadım kapılarda dahil mi oluyor yoksa kapının altındaki o çamurluk kısımından mı başlıyor ?

 3. Okan Gündüz

  2. el araç alacaksanız bence fazla irdelemeyin sonuçta 2000 model bir aracın hasarsız olmasını beklenebilecek bir durum değil. Her zaman kaza vs olabilir böyle şeylere açık olmalısınız

 4. Sinan Akbaş

  Araçların boyaları artık çok kolay bir şekilde belli oluyor bir yere götürün boya kontrolü yapaptırabilirsiniz. Aracın ne durumda olduğu hangi kısımlarında boya olduğu hemen belli oluyor.