«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Benzin, Dizel, Elektrik, LPG Motor Ömrü Ne Kadardır

Benzin, Dizel, Elektrik, LPG Motor Ömrü Ne Kadardır

Araç sahibi kişilerin en merak ettiği konuların başında araçların ömrü ne kadardır sorusu gelmektedir. Araçların ömrünü uzatmak için ilk önce motorun bakımına dikkat edilmelidir. Çünkü motor araçların en önemli kısımlarıdır. Arabanın en önemli aksamı motordur. Bu nedenle motorun bakımına çok fazla özen gösterilmelidir. Motorları etkileyen faktörlerin başında ise yakıtları gelmektedir. Benzin, dizel, LPG, elektrik gibi yakıtlar motorun ömrünün kısa ya da uzun olmasını sağlarlar. Bu yüzden arabanızda hangi yakıt türünü kullandığınız çok önemlidir. Motorunuzun uzun süreli sorunsuz olarak çalışıyor olmasını istiyorsanız aracınızı uygun devirde kullanmalısınız. Motor arızasının ekonomik boyutlarını da düşünerek ona göre motorunuzu korumalısınız.

Motor Ömrü İçin Hangi Yakıt

Motorların ömrünün ne kadar uzun süreli olacağında kullanılan yakıtın önemi çok fazladır. Bu nedenle farklı yakıtlar kullanan araç sahiplerinin ortak sorusu araçların ömrü ne kadardır. Dizel yakıt kullanılan araçların motorlarında yanma daha kuvvetli gerçekleşir. Aynı zamanda metal ağırlığı da epey fazladır. Ateşleme işlemi de kullanılan mazotun yapısından kaynaklı sürtünmeyle olur. Bu nedenle benzinli motora göre yıpranma daha fazladır. Bu yüzden dizelli araçların motorların ömrü benzinli araçlara göre daha kısa olur.

LPG de benzinli araçlara göre motorun ömrünü kısaltan bir yakıt türüdür. LPG yakıtı tüm yakıtlara göre motorların ömürlerini kısaltmaktadır. Yeni nesil otomobillerde motor arızalarına ve sübabların yanmasına da neden olmaktadır.

Elektrikli motorlarda herhangi bir yanma olayının olmaması ve aksamının bütünü elektrikli olması sebebi ile motorların ömürleri daha uzun olacaktır. Henüz yeni bir aksam olmasından kaynaklı pratiğe dayalı bir yorum şu an için yapılamamaktadır.

Motor Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapılır

Motor ömrünü uzatmak için kullandığınız yakıtın kalitesi çok önemlidir. Hangi tür yakıt kullanıyorsanız kullanın kalitesine güvendiğiniz bir benzin istasyonundan dolum işlemini yapmanız iyi olacaktır. Ayrıca filtre bakımına ve kaliteli yağ kullanım konusunda da özen göstermelisiniz. Aracınızı hızınıza uygun bir devirde kullanmalısınız. Bu sayede hem yakıt tasarrufu sağlar hem de motorunuzun ömrünü uzatmış olursunuz. Araçların ömrü ne kadardır sorusunun cevapları bu şekildedir. Bahsettiğimiz hususlarda dikkatli davranırsanız motorunuzun uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.