«

Buji, araçların motorlarında bulunan yanma odasına sıkışmış halde olan hava ile yakıt karışımının ateşlenmesini sağlayan çok önemli bir parçasıdır. Buji yağlanması tabiri ise, bujinin burunlarında bulunan porselen kısımların kurum bağlaması sonucunda oluşan durum için kullanılır. Bu durumda silindir içine motor yağı kaçışı olur. Bujiler araçta bulunan en ucuz parçaların başında gelir. Ancak bujilerin yağlanmasının sebebi genelde arkada yatan daha büyük bir problemle bağlantılıdır. Bujilerde yağlanma olduğunda motor ateşleme yaparak yakıt tüketme konusunda oldukça zorlanmaya başlar. Buda yakıt tüketiminde artış meydana getirecektir.

Buji Yağlanması Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Buji yağlanmasının birçok sebebi olabilir. Bunlardan bazıları, servis kitapçığının önerdiğinden daha fazla miktarda motora yağ koymak, sekmanların aşınmış olması, egzozdan mavi duman çıkışı(silindirdeki yağ sıyrılmıyordur), subaplar aşınmış olabilir ya da subap contaları aşınma yapmış olabilir, silindir kapağının contasında bozulma olmuş olabilir.

Bujiler Yağlanma Sorunu Nasıl Çözülmelidir?

Bujilerin yağlandığını fark ettiğiniz ilk anda olası sebeplerin incelemek gerekir. Sebep ortadan kaldırıldıktan sonra ise bujilerin değiştirilmesi gerekir. Bujilerin temizliği yapılırken de elektrot kısımlara ve tırnağa zarar vermeden hareket edilmelidir. Yağlı kısımlar bir dış fırçası ve uygun olan sprey ile beraber temizlenmelidir. Tırnak ayarı yapıldıktan sonra bujiler takılmalıdır. Kuru olan bir bez yardımıyla da kuruladıktan sonra bujiler takılabilir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

 1. Hakkı

  Aracı herhangi bir ustaya götürdüğünüzde temizlemeyip direk bujiyi değiştiriyorlar arkadaşlar bu yüzden bu konuda dikkatli olun 2 gün sonra yine arza verebilir.

 2. Emin

  Arkadaşlar ben tam olarak anlayamadım birisi bana yardımcı olabilir mi bu konuda ?

 3. muhsin

  Yani şimdi ben bunun takibini nasıl tutabilirim örneğin aracı sanayiye götürdüm bujilerde sorun var diye bujileri değiştirdi diyelim ama işte yağ kaçağı vs. onlara bakmadı yine masraf çıkabilir.

 4. Orhan Türkler

  Araban var dedin var kardeşim bi gün götürdük arabayı bakıma sokuldu masraf çıktı kalın ama yaptırdık mecbur iş gereği araba elimiz ayağımız sonra araçta yine bir sıkıntı çıktı aynı ustaya götürdük dedi abi tırnaklar kırılmış kardeşim ben açmadım bişey yapmadım nasıl kırılıyor diye soruyorum ben bilmem abi diyo ne diycen şimdi bu adama

 5. Faruk Örs

  Aracın bazen gaz vermeniz ama almaması durumu bundan kaynaklanır. Kontağı açtığınızda ilk gaz alımında zorlanma oluyorsa bu sesten anlaşılır zaten bujilerden kaynaklanır büyük ihtimalle.