«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Debriyaj Sertleşmesi Neden Olur? Debriyaj Sertleşmesi Nasıl Giderilir?

Debriyaj Sertleşmesi Neden Olur? Debriyaj Sertleşmesi Nasıl Giderilir?

Debriyaj sertleşmesi pek çok araç kullanıcısının en sık başına gelen hadiselerden birisidir. Buna sebep olacak pek çok etken ve faktör bulunur. Ancak pek çok araç sürücüsü bu konu hakkında bilgi sahibi olmamak ile birlikte, böyle bir durum ile karşılaşılması durumunda ne yapılacağı konusunda tek bir bilgi sahibi değildir.

Debriyaj pedalı, tekerlekleri motora bağlayan bileşendir. Motor tarafından üretilen bütün dönüş enerjisi, tekerleklere debriyaj üzerinden aktarılır. Debriyaja basarken sertleşme gibi problemler yaşıyorsanız, tekerleklerinize güç aktarırken de problem yaşıyorsunuz demektir. Bu da yolda güvenli bir şekilde araç kullanmanıza engel olabilecek büyük bir problemdir. Peki, Debriyaj Sertleşmesi sebep olan durumlar nelerdir ve böyle bir durumun ortaya çıkmasında yeni debriyaj sertleşmesinde yapılması gerekenler nedir?

Debriyaj Sertleşmesi Neden Olur?

Ayağınızla debriyaj pedalına bastığınızda, fazla direnç olmamalıdır. Normal debriyaj pedalı baskıyı güzel ve pürüzsüz hisseder. Çok sert veya çok yumuşak olmaması gerekir. Gaz ve fren pedalına basarken nasıl hissediyorsanız, debriyaj pedalına basarken de o şekilde hissetmeniz gerekir. Bununla birlikte, debriyaj pedalına basarken zorluk çekiyorsanız, sistemde kesinlikle bir sorun olabilir. Aşağıda, debriyaj sertleşmesinin en çok karşılaşılan 5 sebebini anlattık.

1 – Kötü Tahrik Mili

Tahrik mili, dönüş enerjisinin motordan tekerleklere aktarılmasından sorumlu olan iletim sisteminin bir parçasıdır. Tahrik mili, debriyaj pedalı ve kablo bileşenlerine bağlıdır. Tahrik şaftınız veya bileşenlerinden herhangi biri çok aşınmışsa, fren pedalına basıldığında sorunlara neden olabilir. Ayrıca tüm şanzımanın performansını da bozabilir.

2 – Debriyaj Baskı Rulmanı

Debriyaj baskı rulmanı, kavrama hissinin mümkün olduğunca yumuşak çalışmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Ayağınızla aşağıya doğru baskı uyguladığınızda, debriyaj pedalının yumuşak bir his verdiği şeydir. Ancak, debriyaj rulmanının yıpranmış veya hasar görmüş olması durumunda, hissin yumuşaklığı kaybolmaya başlayacaktır. Bunun sonucunda, yumuşak his, yerini sert bir debriyaja bırakacaktır.

3 – Bozuk Debriyaj Kablosu

Debriyaj kablosu, debriyaj pedalını ve şanzımanın debriyaj bağlantısını birbirine bağlayan şeydir. Debriyaj pedalına bastığınız zaman, kablo sıkışarak aradaki bağlantıyı sağlar. Eğer kablo sorunluysa, debriyaj pedalı devre dışı kalabilir. Debriyaj devre dışı kaldığında, şanzımanın dişlilerini emniyetli bir şekilde değiştirebilirsiniz. Ancak, debriyaj kablosu çok fazla gerilmiş veya kırılmışsa, debriyajı harekete geçirebilmek için debriyaj pedalına daha fazla bastırmanız gerekecektir.

4 – Debriyaj Baskı Balatası

Debriyaj baskı balatası, debriyajın düzgün çalışmasına izin veren birçok hidrolik veya mekanik bileşenden oluşur. Debriyaj pedalının yanı sıra, bağlantılar çeşitli kol ve çubuklardan oluşur. Debriyaj pedalına bastığınızda, bağlantı bu kuvvetleri katlayarak baskı balataya etki uygular. Bu, debriyajın çalışması için gerekli gücü yaratır. Baskı balatanın bitmesi durumunda ne yapmanız gerektiği hakkında bilginiz yoksa Debriyaj baskı balatasının bittiğini nasıl anlarız? konumuza göz atabilirsiniz.

5 – Pedal engellenmiş olabilir

Aracınızın zemininde küçük eşyalarınız varsa, bu küçük parçalardan birisinin debriyaj pedalının altına sıkışması mümkün olabilir. Eğer pedalınızın altına küçük bir parça sıkışırsa, pedala tamamen basamayabilirsiniz. Debriyaj pedalına sertçe basmanız gerekiyorsa, bunun altında bir şey olmadığından emin olun. Aksi takdirde, pedallara zarar verebilir veya debriyajı devre dışı bırakmanızı önleyebilir.

Debriyaj Sertleşmesi Nasıl Giderilir?

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı debriyaj sertleşmesi yaşıyorsanız. Parçaların değişimi veya tamiri ile sertleşmeyi çözebilirsiniz. Sert debriyaj nasıl yumuşatılır diye soruyorsanız saydığımız problemleri tek tek kontrol etmenizi öneririz. Eğer ki kendi başınıza halledemeyeceğiniz kadar büyük bir problemle karşılaştıysanız, en yakın tamir istasyonuna gitmenizi tavsiye ederiz.

Böyle durumlarda debriyaj sertleşmesini azaltmak için şanzıman yağı değiştirilerek bu sorunu gidermeye çalışabilirsiniz. Öte yandan debriyaj telli ve sertleşiyor ise sorunun çözümünde debriyaj çatalının kontrolünün sağlanması önemlidir. Eğer ki bu işlemler yapılarak sorum çözülmüyorsa eskiyen parçaların yenilenmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

  1. Teyfik Sağlam

    Ben bunu çok sık yaşıyorum ortalama 6 ayda bir başıma geliyor ne yapabilirim ? Aracım clio model.

  2. Güven

    Baskı Balatanın ömrü ne kadar bilen var mı ne kadar sürede bir değiştirilmesi gerekiyor özellikle yıpranmasına neden olan bir durum var değiştirmez isek ne olur ?