«
  1. Ana sayfa
  2. Seyahat
  3. Türkiye’de Gidilecek Dijital Detoks Rotaları

Türkiye’de Gidilecek Dijital Detoks Rotaları

dijital detoks seyahati

Dijital detoks son dönemin oldukça popüler akımlarından biri diyebiliriz. Akıllı telefon ve bilgisayar kullanımının oldukça yaygınlaşmasından dolayı insanların özel hayatlarına vakit ayırmak yerine kafalarını telefondan veya bilgisayardan kaldıramama durumu “dijital bağımlılık” olarak adlandırılıyor. İşte bu bağımlılıktan biraz uzaklaşmak için insanlar dijital detoks yapıyorlar.

Teknolojinin getirdikleri ile beraber akıllı telefonlarla yapamayacağımız şey kalmadı diyebiliriz. Ancak bu gücü kontrolsüz bir biçimde kullanmaya başladığınızda bir bağımlı oluyorsunuz. Bu durum da insan hayatını fiziksel ve zihinsel olarak etkiliyor. Bel, boyun ve baş ağrıları gibi fiziksel problemler ve depresyon, uyku bozuklukları, hafızada zayıflık gibi zihinsel problemler ortaya çıkabiliyor. Bu problemleri çözmek için insanlar dijital detoks yapmaya başladı. Biz de sizler için dijital detoks nedir, nasıl uygulanır ve dijital detoks uygulayabileceğiniz rotaları yazdık. İyi okumalar.

Dijital Detoks Nedir?

Dijital detoks, kilo vermek için yapılan detokstan pek farklı değil. Size ve çevrenize zararı olan dijital bağımlılıktan bir süreliğine arınıp, bu konuda dengelenmek asıl amaç diyebiliriz. Akşamları ailenizle yemek yerken sohbet etmeyi bırakıp telefonunuzla vakit geçiriyorsanız, sürekli maillerinizi kontrol ediyorsanız, uyurken telefona bakıyor ve kalktığınızda gözünüz ilk olarak telefonunuzu arıyorsa, sanırım sizin de dijital detoks zamanınız geldi diyebiliriz.

Tüm bu teknolojik ve dijital ortamdan uzaklaşıp, sosyal hayatınıza ve gerçek etkinliklere vakit ayırmak sizi fiziksel ve zihinsel olarak rahatlatacaktır. Biz de bu konuda sizlere yardımcı olmak için yanınıza telefon almadan, hiçbir teknolojik alete bağımlı olmadan gidebileceğiniz dijital detoks rotaları listesini derledik. Bu dijital detoks rotalarını belirlerken mümkün olduğunca şehir merkezlerine uzak yerleri tercih ettik. Eğer gerçekten bir “dijital bağımlı” olduğunuzu düşünüyorsanız ve dijital detoks uygulama kararı aldıysanız, Yolcu Burada üzerinden araç kiralayarak size en yakın rotayı uygulamayı deneyebilirsiniz.

Dijital Detoks Seyahati Sırasında Yanınıza Almanız Gerekenler

dijital detoks seyahatinde yanınıza almanız gerekenler

Eğer dijital detoks yapmayı düşünüyorsanız öncelikle bazı şeyleri yanınıza almamanız gerekiyor. Akıllı telefonları eğer uygulamalara girmek, mail kontrol etmek gibi bağımlılığa iten durumlar için kullanacaksanız yanınıza almayın. Ancak telefon bu devirde iletişim için vazgeçilmezlerimizden bir tanesi. Bu nedenle durum biraz sizin disiplin anlayışınıza kalıyor. Eğer herhangi bir uygulamaya girerseniz, sosyal medyada vaktinizi harcarsanız dijital detokstan çıkmış olursunuz. Bu nedenle telefon kullanırken dikkatli olun.

Yanınıza almanız gerekenlere gelirsek öncelikle 30 litrelik bir seyahat çantası ile başlayabiliriz.

  • Harita: Yolunuzu kaybetmemek ve istediğiniz yere ulaşabilmek için harita kullanmanız şart. Günümüzde telefonlarımızdan harita uygulamalarıyla çok kolay bir şekilde yolumuzu bulabiliyoruz. Ancak dijital detoks yapacağımız için maalesef bu uygulamalara da girmemiz yasak. Bu nedenle yanınıza detaylı bir harita alabilir veya araç kiralama yaparken navigasyon cihazı talep edebilirsiniz.
  • Çadır: Çadır ihtimali kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Eğer kalacak yerinizi önceden ayarladıysanız, otel veya pansiyonda kalabilirsiniz. Ancak size önereceğimiz rotalar şehir merkezlerinden uzak olduğu için bazı durumlarda kamp yapmanız gerekebilir. Doğanın tadını daha fazla çıkarabilmek için kamp yapmayı kendiniz de tercih edebilirsiniz. Bu nedenle yanınıza çadır almayı unutmayın.
  • Mevsime göre kıyafet: Önerdiğimiz rotayı uygulayacağınız mevsime göre üstünüze mont, ayağınıza bot almanız gerekebilir. Kalacağınız günler için önceden hava durumunu kontrol edip, eğer hava yağmurlu gösteriyorsa yağmurluk ve çizme alabilirsiniz.
  • Kitap: Tabi ki rotamızda sürekli sosyalleşme veya bir etkinlik olmayacak. Sosyal medyada harcadığınız vakti, kitap okuyarak değerlendirebilirsiniz. Bu nedenle yanınıza güzel vakit geçireceğiniz birkaç kitap almak güzel bir tercih olabilir.

Türkiye’de Gidilecek En Sakin Dijital Detoks Rotaları

Yanınıza almanız gerekenleri ve bırakmanız gerekenleri belirledikten sonra artık dijital seyahat rotaları ile sizleri baş başa bırakıyoruz. Umarız dijital detoks rotalarından birini denemeye cesaret eder ve dijital bağımlılığıktan kurtulursunuz.

Kazdağı Milli Parkı

kazdağı milli parkı

Balıkesir, Edremit’te bulunan Kazdağı Milli Parkı, teknolojiden uzaklaşabileceğiniz bir rota olmasının yanı sıra, doğayla tamamen bütünleşebileceğiniz bir alan diyebiliriz. Civarda lüks oteller bulmak çok zor, ancak butik otellerde veya çadırlarda konaklayabilirsiniz. Bunun için paralı kamp alanları bulunmakta ancak çoğunda çadır bulunmuyor. Bu nedenle kendi çadırınızı da mutlaka yanınızda götürmeyi unutmayın.

Kazdağı Milli Parkı tesislerinde yürüyüş yapabilmeniz için yaklaşık 7 km’lik bir parkur bulunuyor. Dijital detoks yapmanız için çok güzel bir etkinlik değil mi 🙂 Hem doğayla iç içe olacaksınız, hem de sosyal etkinliklere katılacaksınız. Bundan daha güzle bir rota olamazdı.

Çanakkale – Bozcaada

Bozcaada çanakkale gezilecek yerler

Bozcaada, oldukça nostaljik ve romantik bir rota. İş hayatının stresinden, trafik karmaşasından ve teknolojik aletlerden kaçmak için tercih edebileceğiniz ve oldukça yakın bir yer diyebiliriz. Bozcaada’da küçük butik otellerde veya pansiyonlarda konaklama yapabilirsiniz. Mutlaka gitmeden önce rezervasyon yapmayı unutmayın.

Bozcaada, bağcılık ve şarap üretimi yapılan ve bu kültürü yaşatmaya devam eden bir ilçe. Oraya gittiğinizde üretilen şarapların tadına bakmayı kesinlikle unutmayın.

Kırklareli – İğneada

iğneada kırklareli gezilecek yerler

Keşfedilmeyi bekleyen başka bir doğa harikası İğneada, dijital detoks seyahati için gidebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi diyebiliriz. Henüz çok fazla keşfedilmemiş ve turist akınına uğramamış İğneada’da konaklama yine butik oteller ve pansiyonlarda yapılabiliyor. Bölgede çadır turizmi oldukça gelişmiş olduğu için dileyenler kamp alanlarında da konaklayabilirler. İğneada, Longoz ormanlarının hemen yanında yer aldığı için doğayla iç içe bir seyahat geçirebilirsiniz.

Sakarya – Sapanca

sakarya sapanca gölü

Doğası, havası, yeşillikleri ve gölüyle Sapanca huzuru bulabileceğiniz rotalar arasında yer alıyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlere de oldukça yakın olan bu küçük cennet, dijital detoks yapmanız için güzel bir tercih olacaktır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.