«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Direksiyon Sertleşmesi Ve Anormal Seslerin Sebepleri Neler

Direksiyon Sertleşmesi Ve Anormal Seslerin Sebepleri Neler

Artık arabalarda kullanılmakta olan direksiyon sistemleri, direksiyonun döndürülmesini yumuşatan, kolaylaştıran ek donanımlar mevcuttur. Araçlarda en yaygın şekilde kullanılmakta olan direksiyon sistemleri; elektrikli direksiyon sistemleri ve hidrolik direksiyon sistemidir. Direksiyon sisteminde yer alan mekanik bağlantılarda ortaya çıkan bir elektrikli-hidrolik direksiyon sisteminde meydana gelmiş olan bir sorun ya da arıza aniden direksiyon sertleşmesi yaşanabilir. Bu nedenle direksiyonlar çok zor döndürülmelidir. Bazı direksiyon sertleşmeleri normaldir. Bu normal sertleşmeler arıza sayılmamaktadır. Diğer sertleşme türü ise arıza kaynaklıdır. Bu sertleşmede sürüş güvenliği büyük oranda ortadan kalkar ve kazalara sebebiyet verebilir. Direksiyonun sertleşmesine neden olan hususlar vardır. İki farklı sertleşme olduğu için arızaların nedeni de iki tanedir.

Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur

Pek çok sürücü direksiyon sertleşmesi ile karşılaşmaktadır. Direksiyon sertleşmesinin nedenleri şunlardır;

  • Ön düzen ayarında yaşanan bozulmalar
  • Ön lastiklerin hava basıncında yaşanan azalmalar, bu duruma neden olan durumlar ise lastiklerin havaları eşit değildir ya da patlamıştır.
  • Direksiyon milinde olan mafsalın sıkışması
  • Rot başlarının ayarsız olması ve aşırı sıkışık olması
  • Süspansiyon sisteminde yer alan parçaların eğik veya yamuk olması, sıkışmış olması ve sürtünerek çalışması
  • Direksiyon dişli kutusunun arızalanması

Hidrolik direksiyona sahip araçlarda eğer direksiyon sertleşmesi yaşanıyorsa hidrolik pompa ya da hidrolik parça bozulmuş olabilir. Hidrolik ya bitmiş veya azalmış olabilir. Amortisör arızalanmıştır.  Elektrikli direksiyonlu araçlarda eğer direksiyon sertleşmesi durumu ile karşılaşılıyorsa soket çıkmış, kablo kapması ya da sigorta atmış olabilir. Ayrıca duran bir arabanın motor devrini aşırı derecede yükseltmek direksiyonun sertleşmesine neden olacaktır. Sertleşen direksiyon bir müddet sonra kendiliğinden yumuşayacaktır. Arabayı kesiciye sokmak da gene direksiyonun sertleşmesine neden olacaktır.

Direksiyon Sertleşmesinin Çözümü

Direksiyon sertleşmesi yaşandığında arabada yağ sızıntısı var mı yok mu kontrol edilmelidir. Hidrolik pompa çalışıyor mu diye bakılmalıdır. Direksiyon silindirinde de sızıntı olabilir, bu bölgede kontrol edilmelidir. Eğer direksiyon sertleşmesi elektrikli direksiyonlarda yaşanıyorsa elektrik motoru ve tüm elektrik sistemi kontrol edilmelidir. Ayrıca sorunun mekanik olduğundan şüpheleniliyorsa direksiyon mili ile direksiyon dişli kutusu birbirinden ayrılmalıdır. Böylece direksiyon simidinin rahat bir biçimde dönüm dönmediği kontrol edilebilir.

 

 

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.