«
 1. Ana sayfa
 2. Faydalı Bilgiler
 3. 2018 Yılında Ehliyet Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

2018 Yılında Ehliyet Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Ehliyet almak, yeni ehliyet alacaklar için zorlu bir süreç gibi görünebilir, ancak düzenli bir çalışma ve dikkat ile kolayca ehliyet alınabilir. Ehliyet sınavına girmeden önce, hangi belgelere ihtiyacınız var ve ne tür şartlar aranıyor diye düşünüyor olabilirsiniz. Ehliyet alma konusunda takip etmeniz gereken adımlar sürekli değişiklik gösterebiliyor. Her sene yapılan yeni düzenlemelerle birlikte, rotanızı bazen kaybedebilirsiniz, bu nedenle biz de 2018 yılında hangi adımları izleyerek ehliyet alabileceğinizi, hangi şartları yerine getirmeniz gerektiğini ve hangi kısıtlamaların olduğunu anlattık.

Hangi Sınıf Ehliyet Almayı Düşünüyorsunuz?

2018 yılıyla beraber ehliyet sınıflarında da değişiklikler oldu. Ehliyet almak için öncelikle bir ehliyet kursuna kaydolmanız gerekiyor. Kaydolmadan önce de hangi sınıf ehliyet almanız gerektiğini öğrenmeniz gerekmekte. Eğer minibüs tipi ehliyet almayı düşünüyorsanız, kayıt olacağınız ehliyet kursunu değiştirebilir, daha çok minibüs sürmek üzerine eğitim veren bir kursa kayıt olabilirsiniz. Bu nedenle hangi araç sınıfını hangi ehliyet tipiyle kullanabileceğinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Gelin bakalım hangi ehliyet sınıfı hangi araçları kullanabiliyor.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi çeşit çeşit ehliyet sınıfları var. Solda gözüken araç tiplerine göre hangi sınıf ehliyeti kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Kabaca özetlemek gerekirse, motor sürmek istiyorsanız tiplerine göre M, A1, A2 ve A ehliyet sınıfından ehliyet almalısınız, binek otomobil kullanmak istiyorsanız B ehliyet sınıfı, kamyonet kullanmak istiyorsanız ağırlıklarına göre değişmekle beraber C sınıfı ehliyet, otobüs ve minibüsler içinde D sınıfı ehliyetleri tercih edebilirsiniz.

2018’de Ehliyet Alma Şartları Neler?

Ehliyet almak için şartlar alacağınız ehliyet sınıfına göre değişiklik gösteriyor. Her sınıfa göre farklılık gösterse de öncelikli bakılan şartlar şu şekilde; yaş şartı, öğrenim şartı, sağlık raporu şartı ve adli sicil kaydı şartı. E peki ne bu şartlar? Gelin detaylıca hangi sınıflar için şartlar değişiklik gösteriyor bakalım.

1 – Ehliyet Almak İçin Olması Gereken Yaş Şartı

Ehliyet alabilmek için belirli bir yaşın üstünde olmanız gerekiyor. Dediğimiz gibi bu şartta da ehliyet sınıflarına göre yaş sınırları değişiklik gösteriyor. Peki hangi ehliyet sınıfı için kaç yaşında olmak gerekiyor bakalım.

 • M, A1 ve B1 sınıfı ehliyetler için minimum 16 yaşında olmanız gerekiyor,
 • A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı ehliyetler için 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor,
 • A sınıfı ehliyet için minimum 20 yaşına olmanız gerekiyor,
 • C, CE, D1 ve D1E sınıfı ehliyetler için minimum 21 yaşında olmanız gerekiyor,
 • D ve DE ehliyet sınıfları için ise minimum 24 yaşında olmanız gerekiyor.

2 -Ehliyet Almak İçin Olması Gereken Eğitim Şartı

Ehliyet almak için en az ilkokul mezunu olmanız gerekiyor. Ehliyet kursuna katılmak istediğinizde, sizden ilkokul diploması istenecek ve sonrasına ehliyet alırken de bu diploma olmadan ehliyet alamayacaksınız.

3 – Ehliyet Almak İçin İstenen Sağlık Şartları

Ehliyet almak için aranan bir diğer şart ise sağlık. Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre sürücü adaylarının belli sağlık şartlarını taşıması gerekiyor. Bu şartları belirli kurumlardan aldığınız sağlık raporları ile karşıladığınızı ispatlayabilirsiniz. Ehliyet alırken lazım olacak sağlık raporunu alabileceğiniz kurumlar ise şöyle:

 • Aile sağlığı merkezleri (aile hekimleri)
 • Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri (devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve tıp fakülteleri)
 • Sağlık Bakanlığından ruhsatlı özel hastaneler, özel muayenehaneler ve özel tıp merkezleri

4 – Ehliyet Almak İçin Adli Sicil Kaydı Şartı

Ehliyet almak için istenen son şart da adli sicil kaydı. Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre ehliyet almak isteyenlerin başvurularında sundukları adli sicil kaydında şu suçların işlenmemiş olması gerekiyor:

 • Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191. maddelerinde belirtilmiş kabahatleri işlememiş olmak,
 • Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4. maddesinin 7. fıkrasındaki kabahatleri işlememiş olmak,
 • Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Değişik Aletler Hakkında Kanun’un 12. maddesinin 2. ve takip eden fıkralarındaki kabahatleri işlememiş olmak gerekir.
Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.