«

Ekspertiz Ücreti Ne Kadar Olmalı? Araç Alırken Ekspertiz Yaptırmalı Mıyım?

Herhangi bir taşınmazı veya aracı alırken bilir bir göz, kişi tarafından değerlendirilmesi işlemine ekspertiz olarak genel anlamıyla isim verilir. Ekspertiz sözcüğü İngilizce’den dilimize geçmiş uzman kökenli bir kelimeden türetilmiştir. Alacağınız araçla ilgili bir uzman görüşüne başvurmanız ve sizin göremediğiniz konular için araca yatırım yapmadan önce iyi ve kötü yönleriyle bir değerlendirme almış olmanız kesinlikle zarar değil, yarar sağlayacaktır.

Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Bir aracın kilometre bilgisinden, boya ve motor durumuna hatta çiziğine kadar gerçek rakamlar ve garantili işlemler sonucu size rapor verilmesi araçlarda ekspertiz olarak adlandırılabilir. Aracınızı satın almadan önce yıllarca araç kullanan birisi bile olsanız motor performansından daha önce kaza yapıp yapmadığına, boya veya lokal işlem detaylarına, güvenlik durumuna kadar doğru yorumlar yapmanız genel hatlarıyla mümkün olmayacaktır. Her alan için uzman kişilerin görüşlerinin alındığı bir değerlendirme raporu bazen sizin dışarıdan baktığınızda tam not verdiğiniz bir araca aksi yönde bir rapor almanız ile tersine dönebilir. Bu gerçeği ise yatırım yapmadan ve ailenizin can sağlığını araca teslim etmeden önce öğrenmiş olmanız ise her anlamda fırsattır.

Ücretlendirmesi

Yapılan işlemlerin uzmanlık gerektirmesi ve detay olması halinden hareketle ekspertiz ücretlerinin araç başına ortalama 150 – 200 TL bandında olması yararlarına kıyasla düşünüldüğünde oldukça normal karşılanmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

 1. Hasan

  Arkadaşlar bir araç aldım yaşadığım en büyük rezillikti arabayı sorgulattım hiç hasar kaydı gözükmüyordu zaten satan kişide hasarsız diye sattı aracı. Sonra araçtan airbag ışığı yanmaya başladı 2 – 3 hafta sonra aracı sanayide gösterdim. Aracın önden bir kazası olduğunu airbag açtığını ve el altından yaptırılmış olduğu için sistemde hasar kaydı gözükmediğini söylediler aracın değeri neredeyse 7000 tl kadar düşmüş ama ben ekspertize götürmediğim için kazıklanmış oldum.

 2. Fatih

  Her ekspertize de götürmeyin aracınızı bi tane sağlam yer bulun araç alırken vs oraya götürün çünkü bazen ekspertiz aracı aldığınız adamın yakını felan çıkarsa söylemeyebilir böyle şeyler yaşanıyo

 3. Hüseyin Bodur

  Yav bu ekspertizin doğru söylediğini nasıl bilicez nasıl güvenicez ? Sonuçta adamı tanımıyosun düzgünce incelemedi diyelim aracı gözden kaçırdı sen de aldın aracını ne olacak ?

 4. Cem Karsu

  Her ekspertiz aynı ücrette mi oluyor acaba yani örnek veriyorum ben İzmirde yaşıyorum burda 100 tl felan tanıdığım ekspertizler Ankara’da aracı ekspertize götürsem aynı fiyatamı bakarlar yoksa yer yer değişir mi ?

 5. Ziya Kalkan

  Bir araç alırken ben 2 farklı ekspertize görürüm ikisinin de raporunu alır kıyaslarım ikisinden birisinde bile kusur gözüküyorsa o kusur var demektir. Çünkü ekspertiz raporu olan birşeyi olmamış olarak göstere bilir ama olmayan birşeyi olmuş gibi göstermez en güvenlisi bu