«
 1. Ana sayfa
 2. Faydalı Bilgiler
 3. En Az Yakan Araçlar

En Az Yakan Araçlar

en az yakan araçlar

Araç kullanıcıları için önemli olan konuların başında aracın yakıt tüketimi gelmektedir. Özellikle sürekli trafikte olan araçlarda yakıt tasarrufu çok önemlidir.

Artan Yakıt Fiyatları

Benzin ve mazot fiyatları değerlendirildiğinde, araç almak isteyen kişilerin, dizel araçlara yönelmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmekte, küçük motorlu ve dizel araç kullanılması önerilmektedir.

Dizel Araçlar

Dizel araçlar, kuvvetli bir yakıt cinsi olan mazot ile çalışmaktadır. Mazot fiyatları benzin ile mukayese edildiğinde daha ekonomik olmaktadır. Kış aylarında benzinli araçlar daha zor çalışmakta iken, mazot ile çalışan dizel araçlarda donma gibi sorunlar yaşanmamaktadır. Dizel araçlar, karlı ve buzlu yollarda ve soğuk hava şartlarında dahi benzinli araçlardan daha kısa sürede çalışacak, bu durum mazotun daha az yakılmasını sağlayacaktır.

az yakan arabalar

1.3 Multijet Araçlar

Motor hacmi küçük olan araçlarda, az yakıt yakan araçlar grubuna girmektedir. Bu araçlardan en tasarruflu olanı 1.3 multijet motor özelliğine sahip olan araçlardır. Üreticiler bu araçları genellikle sürekli aracıyla yol kat edenler ve pazarlamaya yönelik iş sektörleri için tasarlamışlardır. Az yakıt yakma özelliğine sahip bu araçlar kullanım açısından da sıkıntısız olan araçlardır.

Ulaşım Maliyetini Azaltmak İçin

Yakıt tasarruflu araç kullanılması, ulaşımın maliyetini düşürmenin en etkili yoludur. İş ve okul gibi sürekli gidilmesi gerekli olan yerlerde, yakıt tasarrufu yapan araç ile normal araçlar arasında büyük mali fark bulunur.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

 1. Kaan kandemir

  Arkadaşlar her zaman motoru küçük araçlar az yakmaz bazen motoru daha büyük ama hafif araçlar daha az yakar mesela ben clio biniyordum motoru 1.5di ama araç kokluyordu resmen full depo bana 2 – 3 hafta gidiyordu. Dizeldi bu arada.

 2. Çetin Demirkol

  Günümüz yakıt fiyatlarında en az yakan aracı alsanız bile ciddi miktarda yakıt harcayacaktır. Çünkü fiyatları çok yüksek çok fazla vergi koyuluyor bu da herkesin belini büküyor.

 3. Özgür Beşkaya

  Ekonomik araç istiyorsanız lgp de tercih edebilirsiniz yani lpgden kastım sıralı sistemli lpg ve benzin ile çalışan araçlar sadece çalışırken benzin yakıyor sonra lpg bilgiğiniz gibi en ucuz sistem bu.

 4. Cezmi

  Bence aracın az yakması değilde rahat olması daha önemli az yakıyor diye düşük motorlu araç alıyorsun bir sürü sorun çıkartıyor pejo 301 alın biraz pahalı ama yakıtı iyi performance yerinde hem dizel araç + komforlu 4 mevsim rahat rahat kullanılır.