«
 1. Ana sayfa
 2. Faydalı Bilgiler
 3. Gece Güvenli Araba Kullanmanız İçin 7 Kritik İpucu

Gece Güvenli Araba Kullanmanız İçin 7 Kritik İpucu

Gece karanlığında araç kullanmak gün ışığı kaybolduğu için çok daha zordur. Güvenli yolculuk yapmak ve kazaları önlemek için gece sürüşünde daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Gece yolculuğu yapmak zorundaysanız bazı önlemeleri alarak daha dikkatli davranmanız gerekecektir. Trafik kazalarının büyük çoğunluğu gece vakitlerinde sabaha karşı gerçekleşir. Bunun nedeni dikkatin dağılması ve uykusuzluktur. Yola çıkmadan önce bazı önlemeleri almanın yanı sıra uykunuzu yeterince aldığınızdan ve dinlendiğinizden emin olun.

Sürücülerin çoğu, gece körlüğü gibi görüş sorunları olmadığı halde, gece vakti araç kullanımı konusunda kendilerini daha az güvende hissediyor. Kötü hava koşulları veya yorulma gibi nedenlerle birleştiğinde gece sürüşü, risk faktörünü arttırıyor. Özellikle yeni sürücüler için, vereceğimiz ipuçlarını akıllarında tutmaları iyi bir fikir olacaktır. Yayımlanan bazı raporlara göre, trafik kazalarında gerçekleşen ölümlerin gece saatlerinde üç kat daha yüksek olduğu belirtiliyor. Bu yüzden tavsiyelerimize kulak asın ve dikkatlice yazımızı okuyun.

Araç farlarını kontrol edin

Araç farlarını mutlaka kontrol edin, gece sürüşü boyunca kısa farları kullanın. Uzun farlar öndeki aracın camına parlama yapacağı için görüş alanını etkiler. Yola çıkmadan önce mutlaka farların ayarını yaptırın ve kontrol edin. Araç camlarının temiz olduğundan emin olun. Aracınızın bakımlarını ve kontrollerini yaptırarak yola çıkın.

Takip mesafenizi koruyun

Gece yolculuğu yaparken öndeki araç ile mutlaka takip mesafenizi koruyun. Fren yaptığınız anda durabilecek hızda olmanız önemlidir. Gün ışığı olmadığı için çevrede var olan trafik levhalarını görmeniz zorlaşır, bu nedenle çok daha dikkatli davranmanız gerekir. Trafik kurallarına uyun ve kesinlikle uykusuz olarak tek başınıza yola çıkmayın. Geçen yolculuğu gözleri çok yorar, mümkünse gece görüş gözlüğü kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Gece yolculuğu olduğu için mümkünse tek başınıza yolculuk yapmayın, yanınızda araç sürecek biri mutlaka olmalıdır.

Dış aynalarınızı temizleyin ve ayarlayın

Kirli aynalar, tıpkı kirli ön camlar gibidir ve sürücüyü rahatsız edebilecek ışıkları yansıtıp sürücünün dikkatini dağıtabilir. Kirli aynalar, arkanızdaki araçlardan gelen ışıkları, gözünüzde parlama yaratabilecek daha geniş ve dağınık bir biçimde yansıtır, bu nedenle onları temiz tutmaya özen gösterin.

Dış aynaları hafifçe aşağıya indirmek önerdiğimiz bir yöntem. Bu şekilde, başınızı biraz ileri doğru uzatarak arkanızdaki araçları aynadan rahatlıkla görebilirsiniz, aynı zamanda diğer otomobillerin farlarını gözünüzden uzak tutuyor ve onların uzun farlarıyla sizi geçici olarak kör etmelerine engel olabiliyorsunuz. Ayrıca iç dikiz aynasını da, parlamayı önlemek için gece moduna veya otomatik karartma moduna almayı unutmayın.

Gözlerinizi hareket ettirin

Göz yorgunluğunun gece sürüş esnasında etkisini azaltmak için, göz doktorları genellikle gözlerinizi hareket ettirmenizi ve bir alan üzerinde odaklanmak yerine görüş alanınızın tamamını taramanızı tavsiye eder. Türkiye Optik ve Optimetrik Meslekler Derneği, eğer 40 yaşından küçükseniz her 3 yılda bir, 40-60 yaş arasındaysanız her iki yılda bir ve sonrası için yıllık rutin göz kontrolü yaptırmanızı öneriyor.

En temiz ön cama ve en iyi farlara sahip olabilirsiniz, ancak gözleriniz gergin veya yorgun olduğunda hiçbir şey yapamazlar ve yoldaki levhaları veya tehlikeleri doğru şekilde algılayamazlar. Bu yüzden gözlerinizi mutlaka dinlendirin, eğer kendinizi yorgun hissediyorsanız gece sürüşü yapmamaya özen gösterin.

Sis farlarınızı yakın

Sis farları, isminden de anlaşılacağı gibi, sürücünün sadece aracın önündeki sisi aydınlatması yerine yolu görmesine yardım eder. Mümkün olduğu kadar alçak olmaları amaçlanıyor çünkü sisin kendisi genellikle yolun üstünden birkaç metre daha aşağıda kalıyor ve eğer bir sis lambası yüksek hedefleniyorsa, sisin içinde parlama meydana getirecek ve yaklaşan sürücüleri kör edecektir.

Bu ışıklar sisli olmadığında bile kullanışlı olabilir, çünkü tipik kısa farlardan daha geniş yayılırlar, böylece yolun ötesini daha fazla görmenize yardımcı olabilirler. Hatırlanması gereken bir nokta: Otomobilin ön cephesine yerleştirilen sis farları, küçük taşlarda, kasislerde ve düz olmayan çukurların önünde büyük gölgeler oluşturacak ve daha belirgin görünmelerini sağlayacaktır.

Işıklara bakmayın

Parlak ışıklar gece konsantrasyonunuzu ciddi şekilde bozabilir. Aracı sürerken, gözlerinizin araç gösterge panelinde veya karanlık yolun ötesinde olması gerekir. Parlak bir yol levhası dikkatinizi dağıtmaya kolayca yetecektir. Bu yüzden, gözlerinizi yoldaki diğer ışıklardan uzak tutun ve yüzünüze vuran ışıklara bakmamaya çalışın.

Bazen, kendinizi karşıdan gelen aracın sis farları açık mı ya da yanlış mı ayarlanmış diye kontrol ederken bulabilirsiniz. Bu durumdan kendinizi uzaklaştırmaya çalışın. Eğer arkanızdan gelen aracın sis farları açıksa ve gözlerinizi rahatsız ediyorsa, dikiz aynanızı ayarlayarak yansımayı kendi gözlerinizden uzaklaştırıp, sürücüye doğru yansıtarak sürücüyü uyarabilirsiniz.

Uyanık Kalın

Çoğu sürücü, uzun yolculuklar için gece sürüşlerini tercih eder, çünkü geceleri araç kullanmak özellikle yaz aylarında daha serin bir yolculuk sağlar ve yollar daha az kalabalıktır. Bu aslına daha kötü şeylere sebep olabilir. Çünkü, çoğu insan için karanlığın çökmesi uykuyu akla getirebilir. Bunun için eğer kendinizi yorgun hissediyorsanız, yola çıkmak yerine güzel bir uykuyu tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Bunun farkında olun ve yolculuğunuzu ona göre planlayın.

Her şeyden önce, yola mümkün olduğunca erken çıkmaya çalışın. Saat 5’ten sonra iş trafiği de bittikten sonra yola çıkmak seyahatiniz için en uygun zaman olabilir. Gün daha ağırmamışken yola çıkmak, bedeninizin ve gözlerinizin gün batımına ve karanlığa alışmasına yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

 1. Osman Yalçın

  Baya doğru bir konu tercihi olmuş keşke geceleri gözler neden daha fazla yoruluyor bir de onu yazsaydınız.

 2. Faruk çavuş

  Geceleri bir çok şoför aracını hızlı kullanır ama geceleri görüşün daha kısıtlı olması nedeniyle hızlı olmak çok daha büyük tehlikeler doğurur.

 3. polat temir

  Geceleri yola hayvanlar vs fırlayabilir bu nedenle bence çok daha dikkatli olmalısınız çünkü sürekliyken ani manevralar yapmak aracınızı devirebilir, savurabilir bu yüzden geceleri çok dikkatli olmak gerekiyor.

 4. Uygar doğanay

  Gece yolculuğu da yavaş yavaş hiç çekilmiyor ki yol zaten boş senin de bir sürü yolun var yavaş yavaş nereye kadar valla ben dayanamıyorum basıyorum gaza.