«

Köprülü Kanyon – Antalya

Tatil cenneti olan Antalya uzun sahil şeridi ile tatilcileri ağırlarken, Köprülü Kanyon ile de rafting tutkunu tatilcilerin uğrak alanı olarak bilinmektedir. Antalya sınırlarında olarak bilinse de aslında Köprülü Kanyon Isparta’ya bağlı olan Karacahisar Köyü üzerinden çıkmakta olan su ile oluşmaktadır. Isparta’ya bağlı olan Kasımlar Beldesi’ne ortalama 25 kilometre uzaklıkta olan bu kanyonda iki tane tarihi köprü bulunmaktadır. Bu köprülerden birisi kemerli bir köprü, birisi ise küçük bir köprüdür. Bir söyleyişe göre köprünün büyük olanı bir usta tarafından diğeri ise bir çırak tarafından yapılmıştır. Bu köprüler halen aktif olarak kullanılmaktadır.

Milli Park Olarak Köprülü Kanyon

35.719 hektarlık bir alanı kaplayan Köprülü Kanyon 1973 yılından itibaren milli park olarak ilan edilmiştir. Parkın kaynak değerlerini ise Köprüçay’ın Bolasan Köyü ve Beşkonak aralığında bulunan meydanda bulunan yarma vadi tamamlamaktadır. 100 metreyi aşan duvar yüksekliği ve 13 kilometreyi bulan uzunluğu ile Köprülü Kanyon Türkiye’nin en uzun kanyonlarından birisidir.

İçerisinde büyük bir ormanın bulunması Köprülü Kanyon’un havasının çok temiz olmasını sağlamaktadır. Türkiye’nin en ünlü rafting alanlarından birisi olan Köprülü Kanyon yıl boyunca yabancı turist akınına uğramaktadır.

Köprülü Kanyon’da Görülmesi Gereken Yerler

Zengin bir kültür kaynağına sahip olan Köprülü Kanyon’da agora, sarnıçlar, Kocaçay,  Zeus ve Artemis tapınakları, Antik Selge Kenti tiyatrosu, Oluk ve Büğrüm Köprüleri, Selge’yi Pamphlia sahil şeridine bağlayan muhteşem taş kaplamalı tarihi yol ve su kemeri Köprülü Kanyon’da gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Büyük bir milli park olan Köprülü Kanyon’da sansar, tavşan, kurt, porsuk, tilki, ayı, dağ keçisi ve geyik gibi hemen hemen ülkemizin hiçbir yerinde görülemeyecek hayvanları yabani yaşamlarında görmek mümkündür.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.