«

Yaz tatili yapmak için büyük bir avantaj sağlayan Amasra, uzun sahil şeridi ile tüm yaz boyunca binlerce tatilciyi ağırlıyor. Bir çok balık restoranı ve yat limanı bulunan Amasra Batı Karadeniz’de bulunan Bartın ilimizin ilçelerinden biridir. Bartın’ın diğer ilçeleri olan Ulus, Kurucaşile ve Bartın merkez de görülmeye değer ilçelerdendir. Amasra’da gezilip görülmesi gereken bir çok yer bulunmaktadır. Bu alanlar genellikle doğanın denizle buluştuğu alanlardır.

Göldere Şelalesi: Şehirden uzak doğa ile baş başa zaman geçirmek isteyen kişiler için ideal bir yer olan bu şelale yaz aylarında buz gibi sürekli akan bir suya sahiptir. Ülkemizin doğal güzelliklerinden birisi olan bu şelale yanında bir saat dinlenmek bile insanların dinlenmesini sağlamaktadır.

 Amasra Kalesi: Yeşil ve mavinin buluşmasını sağlamakla ünlü olan Amasra bunun yanı sıra tarihi kalesi ile de ünlüdür. Kalenin tarihi Bizanslılara kadar dayanmaktadır. Osmanlılar tarafından fethedildiğinde onarılmıştır. Zindan ve Sormagir bölümlerinden oluşan bu kale, çok güzel bir manzaraya sahiptir.

Çekiciler Çarşısı: Yerli ve yabancı turistlerin bu çarşıdan faydalandığı gibi, Amasra’da ikamet eden kişiler de bu çarşıdan alışveriş yapmaktadırlar. Birçok Amasralı bu çarşıya kendi yaptığı el işlerini, yetiştirdiği sebzeleri getirerek satmaktadır. Çarşıda el işçiliği ile yapılan ağaç işçiliği ve tel kırma işçiliği olan takıların ve süs eşyaların satışa sunulduğu da görülmektedir.

Kuş Kayası Anıtı: Kuş Kayası Anıtı Amasra ile birlikte anılan görülmeye değer tam bir şaheserdir. Milattan sonraki yüzyıllar içinde kayalar oyularak yapılmış olan bu anıt o zamanlarda yol üzerinde bulunan bir dinlenme alanı olarak kullanılıyordu. Bu alanda yeşilin her tonunu görmek mümkün.

Balık Restoranları: Balık sevenlerin en leziz balıkları yiyebileceği Amasra balık restoranları tüm yıl boyunca balığın her çeşidini müşterilerine sunmaktadırlar.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.