«

Salda Gölü

Salda Gölü Burdur ilimize bağlıdır. Yeşilova ilçesinde yer alan Salda Gölü 57 kilometrelik bir alanı kaplamaktadır. Ortalama 185 metre derinliği olan bu gölün yükseklik ölçüsü 1.193 metre olarak ölçülmüştür. Yeşilova İlçesinin tam olarak kuzey batısında bulunan bu göl, ilçe merkezine 4 kilometre kadar uzaklıktadır. Göl etrafından ormanlarla kaplı tepeler ve kayalık araziler bulunmaktadır. Hafif tuzlu bir yapısı olan Salda Gölü, Burdur Yeşilova İlçe Merkezine 4 kilometre uzaklıktadır. Göller bölgesinde olan Salda Gölünün ortalama yüzölçümü yaklaşık olarak 44 kilometrekare kadardır.

Yıl boyunca yerli ve yabancı turistleri ağırlaması ile ünlü olan Salda Gölü, 1989 yılında sit alanı olarak ilan edilmiştir. İçinde yüzülebilme olanağı bulunan bu gölün bazı bölgeleri yüzmeye elverişli değil balçıkla kaplıdır. Balçıkla kaplı olan alanlarında yüzme izni bulunmamaktadır. Salda Gölü etrafındaki arazilerde tilki, kara tosbağası, keler ve yaban domuzu gibi hayvanlar görülebilmektedir. Göl içinde yaşayan balıklar endemik balık türündedir.

Salda Gölü Türkiye’nin Maldivleri olarak anılmaktadır. Çoğu kişi için en güzel deniz suyuna bile tercih edilen Salda Gölü suları daha çok kalabalıkta değil de yalnızlıkla dinlenmek isteyen kişilerin uğrak yeridir. Mavi ve yeşili birleştiren bu alanda bir çok piknik alanı da bulunmaktadır. Yüzme bilmeyenler kolaylıkla yüzme hocaları bulabilecekleri gibi, Salda Gölü etrafında bir çok restoran ve otelin bulunması da tatilcilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

 

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.