«

2150 metre yüksekliği bulunan Nemrut Dağı Adıyaman il sınırları içinde bulunmaktadır. 1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer almış olan Nemrut Dağı tarih açısından da önemli bir değere sahiptir. tarih açısından Nemrut Dağı’nı değerli kılan unsurlar ise üzerinde bulunan anıtsal heykeller, antik mezarlar, benzersiz manzarası ve mimari kalıntılar olarak sayılabilir.

Çok eski çağlardan günümüze gelen Nemrut Dağı, antik kalıntıları 1881 yılında keşfedilmiştir. Diyarbakır il sınırlarında yapılan yol çalışmaları sürecinde bu bölgede yapılmakta olan bir kazı çalışmasında görevli olan mühendis Charles Sester bir takım kalıntılar bulduğunu söylemiş ve bu süreçten sonra incelemeler başlamıştır. çok eskiye dayalı bulunan bu kalıntıların Asurlardan kaldığı düşünülmektedir.

Daha sonrasında Almanya’dan gelen bir mühendis ekibi tarafından yapılan araştırmalarda bir çok arkeolojik yapı toprak altından çıkartılmıştır. Kazıların yapılma esnasında toprak altından Grekçe olan bir kitabe de çıkartılmıştır. Kalıntıların bir çoğunun Kommagene Uygarlığına ait olduğu incelemeler sonrasında keşfedilmiştir.

Nemrut Dağı gezisi düzenlemek ve tarihi kalıntıları görmek isteyenler için ulaşım Adıyaman’dan yapılabilmektedir. Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisi olan Nemrut Dağı, Anıtsal heykelleri batı, doğu ve kuzey teraslarında yaygın olarak görülmektedir. Çok eski tarihi ile doğu terası kutsal bir merkez olarak kabul görmektedir. Bu alanda da bir çok mimari kalıntı vardır. Ülkemizde gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelen Nemrut Dağı tüm yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

 

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.