«

Eski Yunancada Olimpos kelimesi ulu dağ anlamına gelmektedir. Olimpos isminde dünyada yirmi taneden daha fazla tepe ve dağ bulunmaktadır. Kasaba ve şehirlere de verilen bu isim aslında isim verilen alanı yüceltmek için de kullanılır. Likya medeniyetinin en gelişmiş şehirlerinden birisi olan Olimpos, temelleri eski Helenistik dönem içinde yani Milattan Önce 300 yılları civarında atılmış bir yerdir. Olimpos tarihinin derinliklerine indiğimizde burada korsanların yaşadığı da rivayet olunur.

Olimpos Hakkında

Şimdilerde ülkemizde en popüler tatil mekanlarından birisi olan Olimpos, doğal güzellikleri, plajı ve koyu ile hem antik çağdan kalma yapısı hem de kendine has havası ile bir çok yerli ve yabancı turistin uğrak yeridir. Her mevsim ziyaret edilebilen Olimpos, Antalya Kemer ilçesine bağlıdır. Yaklaşık olarak Antalya Kemer ilçesinden 28 kilometre uzaklıkta olan Olimpos bu ilçenin batısındadır. Tatil için ünlü olmuş Çıralı tatil beldesine sadece 10 dakikalık bir yürüme mesafesindedir.

Olimpos Gezilecek Yerler

Deniz ve kara yönünden ulaşımı kolay olan Olimpos’un 230 metre yüksekliği olan ve gazları ile ünlü olduğu kadar yanan ateşi ile de ismi duyulan Yanartaş mevkii Olimpos’da görülmeye değer yerlerden birisidir. İsmi ülkemizde oldukça fazla duyulmuş tatil beldesi Çıralı da Olimpos’a yakındır. Olimpos antik kenti yakınlarında konaklayacak bir çok otel, pansiyon ve butik otel bulunmaktadır. Hafta sonu kaçamağı için bile kullanılacak olan bu tatil beldesi görmeye değer istisna yerlerden biridir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.