«

Ege Bölgesi’nde bulunan Efes Antik Kenti İzmir ilimizin Selçuk ilçesi sınırlarında yer almaktadır ve Dünya Mirası Listesinde bulunmaktadır. Efes Antik Kenti St. John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, Selçuk Kalesi, İsa Bey Camii ve Artemision olarak bu dört bileşenden oluşur. Tarih öncesi dönemden başlayan ve antik dönemin en eski merkezlerinden olan Efes Antik Kenti; Doğu Roma, Birçok Osmanlı beyliği ve Roma dönemlerinde ortalama olarak dokuz bin yıl yerleşim bölgesi olarak kullanılmıştır. Liman kenti olması ile birlikte ticari ve kültürel alanı oldukça geniştir.

Meryem Kilisesi

Liman caddesinin kuzeyinde bulunan Meryem Kilisesi, dünyada ilk olarak kurulmuş olan yedi kiliseden biridir. Katolik mezhebinin doğduğu yer olarak bilinen Meryem kilisesi, ismini Hazreti İsa’nın Annesi Meryem’den almıştır. Hıristiyanlara göre Tanrı Annesi olarak da kabul edilen Meryem Hıristiyanlar için büyük bir anlam ifade etmektedir. Gezilip görülmesi gereken yerlerin başında Efes Antik Kenti’nde bulunan bu yer temiz havası ve ortamı ile turistik alanların başında gelmektedir.

Liman Caddesi

Arkadiane olarak anılan Liman Caddesi, Antik Limanı ve Odeon’u bir birine bağlamakta olan Efes Antik Kenti’nin en uzun caddesidir. Bu caddede uzun yürüyüşler yaparken, tarihi bir geçit töreninde olduğunu hissetmek kaçınılmazdır. Cadde görkemli sütunlar ile süslenmiş ve tarihinde kralların karşılanmış olduğu ve dini törenlerin yapıldığı bir yol olarak inşa edilmiştir.

Büyük Tiyatro

İmparator Cladius zamanında inşaatı yapılmaya başlanmış olan Büyük Tiyatro, Milattan Sonra 117 yıllarında tamamlanmıştır. Üç katlı sahne yapısına sahip olan bu tiyatro, oldukça iyi şekilde mimarisi süslenmiş ve 24 bin kişi kapasiteli oturma basamaklarına sahiptir. tarihte bir çok gladyatörün arenası olarak kullanılmış olan bu yerde bir çok ünlü müzisyen konser vermiştir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.