«

Çeşme, İzmir’in bir ilçesidir akdeniz bölgesinde yer alır. Batı ve güney kısımı akdeniz ile kesilmektedir. Sakız adalarına yaklaşık 8 mil uzaklıktadır. Ortalama 40 ile 50 dakika arasında sürecek bir feribot gezisi ile gidilebilir.

Çeşme çok yoğun bir tatilci kitlesine sahip olduğu ve akdeniz iklimin de olduğu genellikle ilk bahar yada son bahar ayların da gidilmesi tavsiye edilir. Tatil dönemlerin havanın çok sıcak olması ve çok fazla insan olması sakinliği seven bireyler tarafından sevimsiz bulunur bu kişiler özellikle son bahar döneminde gitmeyi tercih eder ise Çeşme’ye hayran kalabilirler.

İzmir Çeşme’de her yıl Nisan ayında Alaçatı Ot Festivali yapılmaktadır ve popülerlik olarak en çok bu festival göze çarpar. Çok kalabalık bir kitlesi olan bu festivalde bir çok insan şehir dışından gelip kimsi ev, otel, pansiyon kiralarken kimisi ise çadırlar da kalmayı tercih eder.

Çeşme turistik açıdan çok yoğun bir bölge olduğu için kalınabilecek bir çok otel ve bir çok pansiyon tarzı konaklama imkanı sunan yer mevcuttur. Tatile gideceğiniz de önceden yer ayarlar iseniz fiyat konusunda çok daha ucuza çok lüks bir yerde kalabilirsiniz. Ortalama 3 öncesinden bu işlemi gerçekleştirmeniz sizin için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Çeşme’de dolu dolu gezip yer yerini görmek istiyorsanız yapmanız gereken en mantıklı şey bir araç kiralamaktır. Dolmuş ve otobüs ile de şehri tamamen gezebilirsiniz ancak yaz döneminin sıcağında pek tavsiye edeceğimiz bir yolculuk türü olmaz.

Çeşme Ege bölgesinin mutfağına sahip olduğu için deniz mahsülleri ve zeytin yağlı yiyecekler konusunda çok iyidir. Damak zevkinize uyacak bir çok yiyecek keşfedebilirsiniz. Özellikle kahvaltılarda çok tercih edilen hamur işi olarak bilinen boyoz bir çok kişi tarafından çok dikkat çekici ve lezzetli bulunur ancak bu tadta fazla alışmayın çünkü Ege bölgesi haricinde çok nadir bulunan bir poğaça türüdür.

Çeşme gece hayatı konusunda çok aktif olan bir bölgedir. Bazı club tarzı kaliteli mekanlara ve bunun yanı sıra plajda karşılaşabileceğiniz küçük parti, kutlama tarzı şenliklerde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Genellikle genç kitleye hitap etse de herkes için keyifli bir ortamdır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.