«

Türk İnkılâplarının ve Türk Kurtuluş Savaşı’nın büyük önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin üstün kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamı 57 yıl sürmüştür. Büyük önder ülkemiz için yapmış olduğu büyük atılımlardan sonra 10 Kasım 1938 yılında ebediyete göçmüştür. Anıtkabir inşası 9 Ekim 1944 yılında başlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün naşı 10 Kasım 1953 yılında Anıtkabir’e getirilmiştir.

Anıtkabir inşası aşamalı olarak yapılmıştır. Birinci kısım inşaat 1944-1945 arasında, ikinci kısım inşaat 1945-1950 arasında, üçüncü kısım inşaat 1950 yılında, dördüncü kısım inşaat ise 1950-1953 yılları arasında yapılmıştır. Ankara şehrimizin en yüksek tepesi olan Rasattepe’ye konulan bu yapı, Orhan Arda ve Emin Onat isimli mimarlar tarafından tasarlanmıştır.

Anıtkabir Üç Bölümden Meydana Gelmektedir

Şeref Salonu, Avlu ve Yol Anıtkabirin bölümlerindendir. Yol’un uzunluğu 180 metre kadardır. Yolun yanlarında meşaleler, selvi ağaçları ve aslan heykelleri bulunmaktadır. Bu özel yolun ucunda avlu yer almaktadır. Avlunun çevresinde bulunan sekiz tane kuleye ayrı ayrı isimler verilmiştir. Bu isimler; Mehmetçik, Misakı Milli, Zafer, Barış 21 Nisan, Devrim, Cumhuriyet Ve Müdafaai Hukuk’tur.

Anıtkabir avlusunun sol uç kısmında kabir kısmı yer almaktadır. Bu alanda şeref salonu bulunmaktadır. Şeref salonu eni 32 metre, yüksekliği 20 metre, boyu ise 60 metre kadardır. Anıtkabir Şeref Salonu tavanında altın mozaik ile Türk motifleri işlemesi bulunmaktadır. Bu alan yakınlarında İsmet İnönü ve Cemal Gürsel’in kabirleri de bulunmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.