«

Tarihi kültürü taşıyan bir çok bina Osmanlı zamanından günümüze kadar gelmiştir. Türk mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olan İshak Paşa Sarayı Ağrı’ya bağlı Doğubayazıt ilçesindedir. 1685 yılında bu sarayın yapımına başlanmıştır. Ne kadar dış kısmından saray olarak görünse ve isminde saray eklentisi bulunsa da İshak Paşa Sarayı aslında bir külliyedir. 1685 yılından 1784’e kadar süren İshak Paşa Sarayı inşaatı 7.600 metre karelik bir alanda kuruludur. Sarayın mimarları Ahıskalı ve Mehmet Paşa olarak bilinmektedir.

Doğubayazıt’ın 5 km kadar uzaklığında olan İshak Paşa Sarayı Ağrı Dağı’nın güney eteklerindedir. Kayalar üzerine kurulmuş olan bu yapıda 116 oda bulunmaktadır. İshak Paşa Sarayı içerisinde türbe, cami, iç ve dış avlular, surlar, harem, koğuşlar ve divan bulunmaktadır.

İshak Paşa Sarayı’nda Tarihten Esintiler

Tarihin bütünüyle gözlemlenebildiği bu yapı müze olarak her yıl yabancı ve yerli turistleri yılın her zamanında ağırlamaktadır. Turistik ve tarihi alanları gezmeyi seven kişiler bu saray içinde bulunan; birinci ve ikinci avluyu, sarayın geniş bir alanını kaplayan zindanı, otantik havası ile dış cephesini, selamlık dairesini, saray ile bütünleşmiş camisini, aşevini, içerisinde geniş bir yer alan harem dairesi odalarını, hamamını, fırınını, eğlence ve merasim salonlarını, türbe binasını ve cephanelik ile erzak odalarını görebilirler. İshak Paşa Saray’ın ulaşım karayolu ile yapılabildiği gibi, bu alana yakın olan Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı üzerinden havayolu ile de ulaşım yapılmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.