«

Cumalıkızık Köyü

Bursa ilimize bağlı olan Cumalıkızık Osmanlı zamanından günümüze gelmiş olan tarihi ile yıl boyunca yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan konut dokusunu üzerinden çok zaman geçmesine rağmen günümüze taşımıştır. Uludağ eteklerinde bulunan Ihlamurcu mevkii ile komşu olan bu köy burada Bizans devrinden kalma olan bir kilise kalıntısı da barındırmaktadır. 1969 yılında tespit edilmiş olan bu kiliseden kalma inşa parçaları Bursa Arkeoloji Müzesi’ bünyesinde halen saklanmaktadır. Osmanlı beyliği sırasında Cumalıkızık bir vakıf köyü olarak kurulmuş olup bu özelliğini de yerleşim inşa tasarımına yansıtmıştır. Cumalıkızık Köyü UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almaktadır. Bursa merkezden ulaşımın kolay olduğu bu köy evlerinin ve sokaklarının farklı yapısı ile dikkat çekmektedir. Cumalıkızık Köyünde Cumalıkazık evleri özel bir mimariye sahiptir.

Cumalıkızlık Evleri

Genel olarak bakıldığında Cumalıkızık evleri üç katlıdır. Eski kültürlere göre bir birlerine çok yakın olan anne, baba, çocuk, torun gibi akrabaların birlikte yaşamalarını sağlayabilmek için tasarlanmıştır. Osmanlı kültürünü günümüze taşıyan bu binalardan Cumalıkızık sınırları dahilinde 270 ev bulunmaktadır. Fakat bu evlerden günümüzde sadece 180 kadarı aktif bir şekilde ikametgah olarak kullanılmaktadır. Evlerin inşa aşamasında aile mahremiyetine önem verilmiş olması evlerin oda yapısından anlaşılmaktadır.

Hemen hemen aynı tipte evler olan Cumalıkızık evleri zemin katlarında avlular bulunan ve moloz taşlar ile ahşap malzemeden yapılan duvarlar ile inşa edilmiştir. Bu binaların üst katlarında ahşap taşıyıcılardan dolgular bulunurken, bir üst katları da alaturka yapıdaki kiremitli kırma çatılardan oluşturulmuştur. Sokaktan geçerken bu evlerin içinin görülebilmesi mümkün değildir. Bunun nedeni çoğu pencerenin cumbalı olmasıdır. Kafesli olan camların da çok olması evin içinin daha da görünmez bir hale gelmesini sağlamaktadır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.