«
  1. Ana sayfa
  2. Keşfet
  3. Gezi Rehberi 24 : Abant Gölü

Gezi Rehberi 24 : Abant Gölü

Yeşil ve mavinin birleştiği alanlardan birisi olan Abant Gölü, Bolu İlimizin 34 km güneybatısında bulunan Abant Dağları üzerinde doğal olarak oluşmuş olan birikinti ve krater gölüdür. Çevresinde bulunan park alanlarında yükseklikleri 1400 ila 1700 metre aralığında olan birçok tepe bulunur. Yılın her mevsiminde olağanüstü bir güzelliğe sahip olduğu için yerli ve yabancı turistleri kendisine çekmektedir. Abant gün boyu günübirlik gelen turistleri ağırlarken, bazen de aylarca kalmayı tercih eden turistleri ağırlamaktadır. Ülkemizde en popüler tatil merkezlerinden birisi olan Abant Gölü, 127 hektar alandadır. Gölün yüksekliği ise 1328 metre kadardır. Gölün doğal yapısı nedeni ile yer altı suları ile beslendiği bilinmektedir. Derinlik açısından 18 metre kadar olan Abant Gölü çevresi bitkiler yönünden bir hayli zengindir.

Abant Gölü çevresinde fauna ve flora oldukça fazla bulunmaktadır. Dişbudak, kayın, gürgen, kavak, karaçam, ardıç, meşe, sarıçam ve söğüt ağaçlarından zengin olan Abant gölü çevresi, ormanlarda bulunan bolca ormangülü, ılgın, papazkülahı, alıç, çobanpüskülü, kuşburnu, atkuyruğu, çayır fındık, muşmula, eğrelti, böğürtlen, çilek, nane, ahududu, sarmaşık ve ısırgan açısından da bir hayli fazla donanmıştır.

Balıklar konusunda bilgisi olan ve balık avlamayı severler için göl kenarında balık oltası satan ve kiralayan yerler bulunmaktadır. Bu alanlardan olta alarak balık avlamak mümkündür. Fakat balık avlama süresi belirli bir süre dahilindedir. Belirlenmemiş sürelerde Abant Gölü etrafında balık avlamak yasaklanmıştır.

Göl kenarında gezerken yabani hayvanlara da rastlamak mümkündür. Gündüz ve gece göl kenarında görülebilmesi muhtemel olan yabani hayvanlar; karaca, tavşan, sincap, gelincik, sakarmeke, karabatak, puhu, gökdoğan, ağaçkakan, karatavuk, bülbül, ispinoz, saka turna, şahin, doğan,  tilki, çakal, kurt, ayı, domuz, kara akbaba, kaya kartalı, atmaca, baykuş, toygar, alakabak, geyik, yaban kazları, yaban ördekleri ve balıkçıl görülebilir.

Abant Gölü etrafında bir çok otelin varlığı tatilini Abant Gölü etrafında geçirmek isteyen tatilciler için büyük bir fırsattır. Lüks otellerin yanı sıra butik oteller, pansiyonlar ve kamp alanları da bir çok tatilciye yıl boyunca Abant Gölü etrafında hizmet sunmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.