«

Güneydoğu Anadolu bölgesinin en gözde illerinden birisi olan Mardin taş evleri ile ünlüdür. Mardin taş evleri farklı bir mimari ile oluşturulmuş çok eskiye dayanan mimarisi ile mimarlık harikası halinde inşa edilmiştir. Geleneksel yaşamın bir simgesi olarak inşa edilmiş olan bu evler, bir birinin manzarasını kesmemek için teraslanarak yapılmıştır. Her evden yol görünmesi sağlandığı gibi, bir evin diğer bir evin gölgesine yapılmaması da harika bir oluşumu gösteriyor.

Tüm evlerde mutlaka teraslar çok geniş balkonlar, yarı açık ve tamamen açık avlular, asma katlar, ocaklık gibi bölmeler bulunuyor. Mardin evlerini gezip görmeye gelen yıl boyunca yüzlerce turist bu evlere hayran kalarak Mardin’den ayrılıyor. Kapı ve pencerelerde kullanılmış olan dantelvari işlemeler genellikle sarı kalker taşı oyma usulü ile yapılmış desenler olarak görülüyor.

Çok Eski Tarihlerden Günümüze

M.Ö 4500 tarihlerine dayanan Mardin taş evleri yüksek tavanlı olduğu için kışın soğuk havadan yazın ise sıcak havadan korunaklı bir şekilde kullanılabiliyor. Mardin tepelerinden evlerin oluşumuna bakıldığında evler tamamen sokaklara altın saçılmış gibi bir görüntü sunuyor. Güneşin rahatça içeri girdiği bina camlarında havayı dışarıda tutan bir tasarım harikası olarak kullanılıyor.

Haremlik ve selamlığın bulunduğu Mardin taş evlerinde geniş toplu halde dinlenme yerleri de bulunuyor. Misafirler için evin üst ve alt katlarında odaların bulunması da Mardin kültürünün eskiye dayalı misafirperver kimliğini ortaya çıkartıyor. Bu evlerde her zaman mutfak kısmı yiyeceklerin bozulmaması için kuzey yönüne yapılmış durumda. Soğuk bir iklime sahip olan Mardin’de taş evlerin pencere ve kapıları başka yapılara göre biraz daha küçük tasarlanmıştır. Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Mardin, antik yerleşim bölgesi olarak anılmaktadır. Çoğu evin tarihi eser olması bu evlerin zamanla restorasyonunun yapılmasını da sağlamıştır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.