«

İzmir Şirince Köyü

2012 yılında Maya Takvimine göre kıyamet senaryolarının başlayacağı alan olarak sayılan İzmir Şirince Köyü bu hikaye ile tüm Türkiye ve dünya tarafından tanındı. Bir çok özelliği ile bilinen bu köy ismini duyurduğu bu süreçten sonra çok daha fazla yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı.  Uzun bir yaz tatili yapmak isteyenler veya bir hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler için bulunmaz bir tatil köyü olan Şirince Köyü’nde trafiğe kapalı bir çok sokak, tezgah başlarında nostaljik şalvarlı teyzeler ve bir çok yöresel yemeği ile tatilcilere cennet bir köşe sunuyor.

Şirince Köyü’ne İstanbul, Ankara, Bursa ve Bolu gibi şehirlerden turistik turlar düzenleniyor. Bu turlar sayesinde kişilerin hem kalacak yerleri hazır hem de tatil yapılacak yerlerde en iyi yeri bulmak için zaman kaybetme riskleri bulunmuyor.

Şirince Köyü Nerede?

Konum olarak Şirince Köyü İzmir’in Selçuk İlçesi’ne bağlı bir köydür. Şirince Köy’üne ulaşım İzmir Aydın otoyolu üzerinden yapılmaktadır. Selçuk Şirince arasında her 20 dakikada bir ulaşım için minibüsler çalışmaktadır. İzmir Şirince Köyü arası 87 kilometre olup özel araç ile 12 dakika sürmektedir.

Şirince Köyü Tarihi

Eski ismi Kırkınca olan bu köy Rumlar ve Türkler arasında yapılan mübadeleden sonra Çirkince olarak anılmaya başlanmıştır. Daha sonra bu ismin köy için uygun olmadığına karar verilmiş ve Şirince olarak değiştirilmiştir. Merkezinde kurulan tarihi çarşısında, zeytinyağı, bir çok el işleri, ev yapımı sabun türleri ve Arnavut kaldırımlı olan sokakları bulunmaktadır. Tarihi Rum evlerinin de bulunduğu sokaklar Şirince Köy’ünün güler yüzlü ve misafirperver yerlilerinin de ikamet ettiği alanlardır. Şirince Köy’ünün kuzey bölgesindeki manzarada Hodri Meydan Kulesi tüm tarihi ihtişamı ile misafirlerini karşılamaktadır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.