«

İzmir Alaçatı

Kültürel yapısı ve iyi bir tatil alanı olması ile bilinen İzmir Alaçatı yıl boyunca birçok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Birçok gezilip görülecek yeri olan Alaçatı’nın kumsal ve deniz açısından da zengin olduğunu söyleyebiliriz. Deniz kum ve güneşin birleştiği ve yaz ayları için tatilcilere bulunmaz bir nimet sunan bu yer; Meşhur Alaçatı pazarı, Alaçatı Limanı ve Alaçatı Değirmenlerini de içinde barındırıyor. Sörf yapmak isteyen kişiler Alaçatı koylarında dakikalarca sakin denizin tadını çıkartabiliyor.

Alaçatı Evleri

Kendisine özgü bir mimarisi olan Alaçatı 19.yüzyılda Osmanlı topraklarına geçmiştir. 150 yıllık taş evlere sahip olan bu kasaba, rengarenk yapıların varlığı ile farklı bir kimliği turistlere yansıtmaktadır. Butik otellerin yanı sıra lüks otelleri de barındıran bu kasaba, sessiz ve sakinliği ile de tatilcilere huzur vermektedir.

Alaçatı Limanı

Yat sahipleri için bir hayli önemli olan Alaçatı Limanı bunun yanı sıra turistlerin de uğrak yeridir. Gündüz hareketli olduğu kadar gece de hareketli bir liman olan Alaçatı Limanı etrafında bir çok sörfçünün gece ve gündüz saatlerinde sörf yaptığı görülebilir.

Kemalpaşa Caddesi

Ne kadarda ana cadde olarak anılsa da Kemalpaşa Caddesi Alaçatı’da özel bir tarza sahiptir. Sokaklarında bulunan restoranlar ve kafeler ayrı bir kimliğe sahip hem eskiyi hem de yeni tarzı aynı anda ziyaretçilerine yaşatmaktadırlar. Çok eski bir tarihe sahip olan Kemalpaşa Caddesinin birçok mağazası tarihi konumda kişilerin bu hissi algılaması için özel bir kimlik oluşturmaktadırlar.

Alaçatı Pazarı

Her Cumartesi kurulan Alaçatı pazarı sadece Alaçatı’daki turistleri değil Alaçatı’da bulunan yerlileri ve yakın ilçesi olan Çeşme’de yaşayan vatandaşları da ağırlamaktadır. Bu pazarda bir çok baharat çeşidi, incik boncuk, kıyafet, organik gıdalar, köyde yetiştirilen bir çok besinler ve Alaçatı’ya ait olan özel tasarım ürünler bulunabilmektedir.

Sörf Öğrenilebilir Özel Alanlar

Özel sörf derslerinin yaygın olduğu Alaçatı’da sörf dersi veren bir çok kişi bulunmaktadır. Sörf severler için özel alanlar deniz içinde oluşturulmuş ve yeni öğrenmeye başlayanlar için de tehlikesiz sularda sörf yapılabilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.