«

Side Antik Kenti

Antalya denildiğinde hemen akla gelen Side Antik Kenti tarih kokan yapısı ile yaz ve kış tüm yerli ve yabancı turistler için açıktır. Şimdi tarihi bir yapı olan Side Antik Kenti çok eski bir tarihe sahiptir. tarihte Büyük İskender, Helen Krallığı ve Lidya Prenslerine ev sahipliği yapmıştır. Bizans, Roma ve Yunan dönemlerinin özelliğini taşıyan bu yapı Hesychius sözlüğünde Narlar Kenti olarak anılmaktadır.

Tarih soluyarak tatil yapmak isteyenlerin yeri olan Antalya Side Antik Kenti tarihi bir tiyatroya da sahiptir. Büyük bir ihtişam ile yüzyıllara rağmen ayakta kalan; Eski Evleri, Agorası, tarih kokan hamamları ve kent kapısı ile gezmeye ve görülmeye değer bir yapıya sahiptir. Bu antik kent yakınlarında zaman geçirmek isteyenler için bir çok konaklama yeri bulunmaktadır.

Side Antik Kenti

Side Antik Kenti Ulaşım Nasıl Yapılır?

Manavgat’a 7 kilometre uzaklıkta olan Side Antik Kenti’ne Antalya Merkez ve Isparta üzerinden de gidilebilmektedir. Antalya’ya uzaklığı 75 kilometre olan Side Antik Kenti’ne Isparta üzerinden Alanya yolu takip edilerek gidilebilir.

Side Antik Kenti ulaşım sağlamak için özel araç kullanıldığında yol üzerinde bir çok tarihi eser ve tarihi kalıntı ile karşılaşmak da mümkündür. Özel araç ile Antalya Merkez’den bu tarihi eserleri gezip görerek yol uzun görülse de bu alandaki tarihi eserleri izlemek tarih severlere zamanın nasıl geçtiğini unutturacaktır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.