«

Ayder Yaylası

Doğu Karadeniz’de bulunan Ayder Yaylası Rize İlimize bağlıdır. Çamlıhemşin ilçesine 19 kilometre uzaklıkta olan bu yayla kayın ve ladin ormanları ile kaplıdır. Kaçkar Dağları’na dayalı olan Ayder Yaylasının yamaçları çam ağaçları ile örtülüdür. Cennet bir görüntü sunan bu yayla oksijen yönünden oldukça iyi durumdadır. 1987 yılında Milli Park unvanını alan bu alanın ilk kuruluş tarihi 13. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. İçinde bulunan kaplıcanın kullanımı ise neredeyse 1700’lü yılların başında başlamıştır.

Temiz havası ve insana huzur veren görüntüsü ile Ayder Yaylası ülkemizde gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bu alanda yıl boyunca yaz festivalleri düzenlenirken, kış aylarında ise kardan adam şenlikleri ve boğa festivalleri düzenlenmektedir. Yıl boyunca hiç bitmeyen Ayder Yaylası Şenlikleri, yılın her zamanında izlemeye değer kalitede yapılır.

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir? Ne Zaman Gidilmelidir?

Ayder Yaylasını gidip görme ve bu yaylada gezme zamanını sormak aslında yanlıştır. Zira Ayder yaylası her mevsimde güzel ve her mevsimde havası temizdir. Kış aylarında kar yağışı ile birlikte soğuk olmasının başka bir güzelliği bulunurken, yaz aylarında toprağın ve güneşin canlanması ile birlikte bu alanda yapılan yürüyüşler hiçbir şekilde başka bir gezi ile ölçülecek gibi değildir.

Ayder Yaylasına özel araç ile gitmek isteyen kişiler Karadeniz sahil yolunu kullanabilir. Hava yolu ile Ayder yaylasına ulaşmak isteyenler ise Trabzon Havalimanını kullanarak Rize Pazar ilçesine gelerek bu alandan Çamlıhemşin’de bulunan Ayder Minibüslerini kullanarak Ayder Yaylasına ulaşabilir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.