«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Hız Göstergesi Neden Hatalı Gösterir? Çözümleri Nelerdir?

Hız Göstergesi Neden Hatalı Gösterir? Çözümleri Nelerdir?

Araçların hız göstergesi genellikle yapılan hızdan daha fazla değerler gösterir. Bu durum birçok bilinçli araç sürücüleri tarafından da fark edilmektedir. Hatta hız ölçüm değerinin hatalı olduğu araç navigasyonu ve akıllı telefonlardan rahatlıkla anlaşılabilir. Plaka tanıma ve hız tespit sistemlerinde de hız göstergesinden daha düşük değerler görülmekte ve araç sürücülerinin kafasını karıştırmaktadır. Bu durum da hız göstergesi neden hatalı gösterir sorusunun cevabına, sebeplerine, çözümlerine göz atmak gerekmektedir.

Hız göstergesinin hatalı göstermesinin sebepleri

Günümüzde kullandığımız hız ölçen göstergeler mekaniklikten çıkıp tamamen elektronik bir tertibata dönüşmüştür. Bu göstergeleri aracın modeli veya markasına göre %2 ile %10 arasında değişen yüksek hız değerlerini göstermektedir. Hız göstergesi neden hatalı gösterir konusunda göstergelerin hatalı göstermesi elektronik sistemler de pek mümkün değilken, hatalı göstermesinin belli sebepleri vardır. En büyük sebep hız göstergesini daha yüksek değerlerde göstererek düşük hıza teşvik etmektir. Bu teşvik otomobil üreticileri tarafından değil, devlet tarafından yapılmaktadır. Sürücülere hızlı gittikleri hissi verilmektedir. Ülkeler arası değişiklik gösteren bu hata payı kanun hükmünde olup, %2 ile %10 değerleri arası hatalı gösterilmesi zorunluluktur. Günümüzde gelişen teknoloji, GPS, araç navigasyon cihazları ve akıllı telefonlar sayesinde bu durum birçok sürücü tarafından fark edilmekte ve daha fazla kişi tarafından fark edilmesi durumunda teşvik yani kanun, işlevini kaybedecektir.

Hız göstergesinde hata payı bırakmamak

Yavaş gidilmesi için yapılan bu teşvikin yanı sıra, hız göstergesi neden hatalı gösterir sorusunun başka cevapları da vardır. Örneğin gösterge lastiğin ölçüsüne bağlı olarak da yüksek değerlerde sonuç verebilir. Yani lastiğin çevre uzunluğu daha kısa ise, tekerler daha fazla döneceğinden hız göstergesi de daha yüksek değerlerde olacaktır. Tam tersi lastik çevresi daha uzun ise teker daha az tur atacak ve hız göstergesi daha düşük değerlerde olacaktır. Bu hata payı iki lastik arasında ortalama %3.2 oranlarına kadar çıkmaktadır. Bu hata payını ortadan kaldırmak için çözüm ise, aracınızın modeli ve markasına uygun lastikler tercih edilmektir. Doğru lastik seçimi yapmadığınızda sadece hız göstergesi değil, kilometre sayacınızda bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Yani lastiğin çevre uzunluğu aracın modeli ve markasına göre kısa olan lastikler daha fazla yol kat etmişsiniz gibi kilometre sayacını arttırmaktadır. Otomobil üreticisinin önerdiği lastiği kullanmak bu açıdan oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.