«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. İlk Kez Otomatik Vites Araç Kullanacaklar İçin 5 İpucu

İlk Kez Otomatik Vites Araç Kullanacaklar İçin 5 İpucu

Otomatik vitesli bir aracı kullanmak, sanıyoruz ki düz vites arabaları kullanmaktan daha kolaydır. Aksini düşünen var mı? Biz de olmadığını düşünmüştük. Düz vitesli araç kullanma ehliyetine sahip olmanıza rağmen yasal olarak otomatik vitesli araba kullanabilir ve araba kiralama yapabilirsiniz. Ancak daha önce hiç otomatik vitesli araç kullanmadıysanız, size vereceğimiz hayat kurtarıcı 5 ipucunu keşfedebilirsiniz.

İlk defa otomatik vitesli araç kullanacaklar için, alışma süreci biraz zorlu olabiliyor, ancak vereceğimiz ipuçları ile birlikte hızlıca otomatik vitesli araba kullanmaya alışacaksınız ve hiç zorluk yaşamayacaksınız. Ankara araç kiralama firmaları arasından detaylıca arama yapıp, düz vites araba yerine otomatik araba tercihinde bulunmak durumunda kalırsanız, yapmanız gerekenleri yazımızda anlattık.

1 – Debriyaj pedalını unutun

Otomatik arabalarda da vites var, ancak çoğu arabada vitesler otomatik olarak değişiyor. Bu nedenle çoğu arabada debriyaj pedalı bulunmuyor. Bunun yerine sadece gaz ve fren pedalı yer alıyor. Bu iki pedala aynı anda basarsanız, manuel veya otomatik vites farketmeksizin arabanıza zarar verebilirsiniz.

Düz vites sürmeye alışmış kişiler, otomatik vites kullanmaya çalışırken ayaklarını nereye koyacaklarını şaşırıyorlar ve ayakları birbirine dolaşıyor. En solda bulunan debriyaj pedalı ortadan kalktığı için kafa karışıklığı yaşayabiliyorlar. Bu duruma alışmaya çalışmalısınız, unutmayın sol tarafta debriyaj pedalı yok!

2 – Vites koluna alışmaya çalışın

Arabanın anahtarını çevirip kontağı çalıştırmadan önce, vites koluna alışmak için biraz zaman ayırıp üstüne düşün. Her ne kadar sürekli otomatik vitesli araba kullanmayacak olsanız da acilen geri vitese geçmek zorunda kaldığınız durumlarda yapmış olduğunuz alışma eylemlerinin etki ettiğini gördüğünüzde kendinizle gurur duyacaksınız.

Otomatik vitesli araba kullanırken vites kolunu kullanmanıza pek gerek kalmayacak, ancak vites değiştirmek istediğiniz zaman frene ayağınızı basılı tutmanız yeterli olacaktır. (Tıpkı düz vitesli araçlarda debriyaja basılı tutmak gibi)

Otomatik arabalarda 4 temel vites vardır:

P – Park

Aracınız tamamen durduğunda vitesi getirmeniz gereken işaret “Park” işaretidir. Vites kolunu bu işarete getirirseniz, aracınızın tekerleri hareket etmeyecektir. Her zaman aracı çalıştırmadan önce ve motoru kapattıktan sonra vitesin “Park” işaretinde olduğundan emin olmak aracınız için iyi olacaktır.

R – Reverse ( Geri Vites)

Bu işaret düz vites kollarında da bulunur ve otomatik vites arabalarda da aynı işlevi görür. Aracı geri vitese almak için bu işareti kullanabilirsiniz.

N – Neutral (Boş)

Genellikle trafik ışıklarında ve trafik durumlarında beklerken kullanabileceğiniz vites işaretidir. Araç bekler pozisyondayken tıpkı manuel vites arabalarda olduğu gibi aracı boşa almak için bu işareti kullanabilirsiniz.

D – Drive (Hareket)

Aracı hareket ettirmek için kullanacağınız vites konumu bu işarettir. Araca ilk hareketi vermek için ayağınız frene basılı haldeyken, el frenini indirip start/stop düğmesine bastıktan veya kontak anahtarını çevirdikten sonra, otomatik vitesinizi D işaretine getirdikten sonra aracı hareket ettirebilirsiniz.

Bazı otomatik vites araçlarda ekstra seçenekler de bulunmaktadır. Örnek olarak şunları görebilirsiniz:

1 işareti: İlk viteste kalmanıza olanak sağlar (Yokuş yollar için iyidir)
2 işareti: 2. viteste kalmanıza olanak sağlar (Yokuşlu yollar için iyidir)
L işareti: Düşük viteste kalmanıza olanak sağlar (1 veya 2)
S işareti: Speed ya da Sport anlamına gelir ve aracınızın daha iyi hızlanmasını ve yüksek devirde kullanılmasını sağlar.

3 – Rölanti durumuna hazırlıklı olun

Aracı kullanırken vites D işaretinde veya herhangi bir ileri vites konumundaysa, aracınız yavaşça hareket edecektir. Vitesi R’ye alırsanız geriye doğru da yavaş hareket edecektir. Bu duruma rölanti denir ve aracınızı park ederken veya yavaş ilerleyen bir trafikteyseniz sağ ayağınızı fren pedalının üstünde tutmanızı kolaylaştırır. Aracınızın hareket etmesini istemediğiniz durumlarda, vitesi boşa alabilir (N) ya da el frenini çekebilirsiniz.

4 – Ne beklediğinizin farkında olun

Otomatik vitesli araçları kullanmayı öğrenmek kesinlikle manuel vitese göre daha kolay: vites ile ilgili düşünmenize gerek kalmaz, böylece yeni sürücüler aynalara, hıza, yandan geçen arabalara yayalara ve geri kalan her şeye daha fazla odaklanabilirler. Ancak hali hazırda düz vitesli bir araba kullanıyorsanız, bazı farklar göreceksiniz:

  • Otobanlarda, manuel vites ile otomatik vites arasına gerçek bir fark göremeyeceksiniz. Otomatik arabada “D” vites konumunda olmak ile manuel arabada en ileri viteste olmak tamamıyla aynıdır.
  • Yavaş ilerleyen trafikte, otomatik vitesli arabalar tam manasıyla harikadır. 1. vites ile boşa alma arasında sürekli sürekli vites değiştirmenize gerek kalmaz.
  • Park ederken, rölanti özelliğini harika bulabilirsiniz. Ya da tam tersi bunun sinir bozucu bir durum olduğunu da düşünebilirsiniz.
  • Yokuş çıkarken veya inerken, sollama yaparken, kimi insana göre otomatik vitesli arabalarda kontrolü sağlamak manuel vitese göre daha kötü durumda. Burada sizin zevkiniz devreye giriyor, ne istediğinize karar vermeniz sizin elinizde. Ancak eski otomatik vitesli arabalarda “O” düğmesi yer alır ve bu düğme sürücünün daha fazla kontrol/güç istediği anlarda kullanabileceği bir düğmedir. Tabi ki yeni sistem araçlarda akıllı sistemler artık yaygın bir şekilde kullanıldığı için sürücülerin daha fazla hız veya güç istediğini anlayabilecek donanıma sahiptirler ve bu düğmeye ihtiyaçları yoktur.

5 – Bol bol pratik yapın

Son olarak, uzun yola veya trafiğin bol olduğu yollara çıkmadan önce biraz pratik yapmak sizin için iyi olacaktır. Elinizi sürekli vites koluna atmaktan veya sol ayağınızı debriyaj pedalını aramaktan uzak tutmaya alışmanız biraz zaman alsa da pratik yapa yapa alışmanız uzun sürmeyecektir.

Ve elbette, otomatik vitesli bir araç kiralama, otomatik vitesli araç satın almadan önce onu sevip sevmeyeceğinizi, kullanıp kullanamayacağınızı anlamanın en güzel yolu olacaktır. Kim bilir, birkaç gün otomatik vitesli araba kullanmak fikrinizi değiştirecektir ve bir daha asla manuel vitesli araba kullanmak istemeyeceksinizdir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.