«
  1. Ana sayfa
  2. Keşfet
  3. İstanbul’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 23 Yer

İstanbul’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 23 Yer

İstanbul Nerededir?

Marmara bölgesinde yer alan İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinin başında gelmektedir. Konumu kuzeyde 41° 0′ 29.6640 doğuda ise 28° 58′ 42.0924 koordinatlarındadır. İstanbul’un yüz ölçümü 5,313 km2 olan İstanbul, alan olarak da ülkemizin 64. en büyük şehri olarak bilinir. İstanbul’un rakım yani ortalama deniz seviyesine göre yüksekliği 40 metredir. İstanbul’a bağlı 39 tane ilçe bulunmaktadır. Bu ilçeler; Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Şile, Silivri, Şişli, Sultanbeyli, Sultangazi, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar ve Zeytinburnu olarak sayılabilir.

İstanbul ilimizin çevresinde Bilecik, Sakarya, Tekirdağ, Kocaeli, Bursa ve Yalova illeri bulunmaktadır. 2017 verilerine dayanarak İstanbul nüfusu 15 milyonu aşkın durumdadır. Dünyada bu nüfusun altında bir çok ülke bulunmaktadır. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi olarak da anılan İstanbul yıl boyunca yerli ve yabancı turist akınına uğramaktadır. Bir çok tarihi mekanın ve tarihi alanın sahibi olan İstanbul’un en büyük özelliği boğazları ve denizler ile çevrili olmasıdır. Hem Karadeniz hem de Marmara denizinde kıyısı bulunmaktadır.

İstanbul'da gezmeniz gereken yerler

İstanbul’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’a ülke içi ve dış ülkelerden bir çok ulaşım araçları bulunmaktadır. Deniz yolu, kara yolu, hava yolu ve demir yolu ile ulaşım İstanbul’a sağlanabilmektedir. Türkiye’nin tüm havalimanı olan şehirlerinden İstanbul’a uçuş yapılabilmektedir. Hatta bazı şehirlerden yurtdışına gitmek isteyenler ilk havalimanı olarak İstanbul Atatürk Havalimanını veya Sabiha Gökçen Havalimanını kullanmak zorunda kalmaktadır.

İstanbul’da Ne Yenir?

İstanbul’un kendine ait olan çeşitli kültürlerinin bulunmasının yanı sıra tüm Türkiye’nin kültürünü de taşıması İstanbul şehri için büyük bir ayrıcalıktır. İstanbul’un yemekleri arasında her kültürden yemek bulunurken, İstanbul’a has yemekler ise; lüfer, kebap, vefa bozası, kanlıca yoğurdu, midye, Sultanahmet köftesi, Sarıyer böreği, kokoreç, badem ezmesi, akide şekeri, kumpir, Türk kahvesi ve İstanbul simidi İstanbul’da yenilecek İstanbul yemekleri olarak sayılabilir.

İstanbul’da Gezilmesi Gereken Yerler

İstanbul tarihi ve turistik yapısı ile tüm dünyada ünlü bir şehirdir. Boğazın esintisini, İstanbul ormanlarının temiz havasını hissetmeyen kesinlikle İstanbul’u gezdiğini ve gerekli yerleri gördüğünü söylememelidir. İstanbul’da boğaz ve ormanlar dışında gezilip görülecek yerler arasında bir çok milli park ve tarihi mekan da bulunmaktadır.

1-Kız Kulesi

Hakkında birçok rivayetin bulunduğu Kız Kulesi hem tarihi hem de denizin ortasında muhteşem duruşu ile gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. İstanbul Boğazının Marmara Denizine yakın bir kısmında bulunan bu yapı Salacak açıklarında yer almakta olan küçük bir ada üzerine inşa edilmiştir.

İstanbul Kız Kulesi

2-Vialand

Alışveriş ve eğlence alanı denildiğinde İstanbul’da ilk akla gelen yerlerden birisi olan Vialand mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden birisidir. Yüksek adrenalin sevenler için lunaparkları da bulunan bu yer için mutlaka bir tam gün ayrılması gereklidir.

Vialand Lunapark

3-İstanbul Akvaryum

100 dönümlük bir arazi içinde bulunan İstanbul Akvaryum İstanbul’a bağlı en gözde semtlerden Florya’da bulunmaktadır. Bir çok deniz canlısının izlenebileceği bu alanın gezilmesi için mutlaka tam bir gün ayrılması gerekir. Büyük akvaryumlar içinde dev deniz canlılarını da İstanbul Akvaryumda görmek mümkündür.

İstanbul Akvaryum

4-Haydarpaşa Garı

Çok eski yıllardan bu yana hizmet veren Haydarpaşa Garı Bağdat – İstanbul demiryolu hattı olarak 1908 yılında yolcu taşımacılığına başlamıştır. Bu gar TCDD’nin ana istasyonu olup Anadolu yakası Kadıköy’de bulunmaktadır.

Haydarpaşa Garı

5-İstiklal Caddesi

Gün içinde yüzlerce yerli ve yabancı turistin gezdiği bu tarihi cadde İstanbul’un en eski semtlerinden birisi olan Beyoğlu’nda bulunmaktadır. Taksim meydanına bağlanan bu cadde 19.yy’ın sonlarından bu yana Türkiye’de en ünlü caddelerden birisidir. Yoğun kalabalığı ile günün her saatinde dikkati çekmektedir.

İstiklal Caddesi

6-Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi

Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin ünlü isimlerinin balmumu heykellerinin sergilendiği bu müze 2016 yılından bu yana yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. 60 ünlü ismin yer aldığı bu alanda eskiye yönelik bilgiler edinilebilir.

Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi

7-Pierre Loti Tepesi

Çok eski bir tarihi bulunan Pierre Loti Tepesi Eyüp Sultan Türbesi yakınlarında bir tepede bulunmaktadır. Tüm Haliç denizinin seyredilebileceği bu mekanın yakınlarında bulunan kabristanda;  Necip Fazıl Kısakürek, Mustafa Nezihi Polat, Zübeyir Gündüzalp, Tahiri Mutlu, Sadullah Nutku ve Bekir Berk mezarları yer almaktadır.

İstanbul Eyüp Pierre Loti Tepesi

8-Fatih Korusu

Fatih Korusundan en güzel manzara olarak Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi Köprüsü seyredilebilmektedir. Boğaz manzarasının en iyi şekilde seyredilebileceği bu koru tüm yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

İstanbul Fatih Korusu

9-Çamlıca Tepesi

İstanbul Anadolu Yakası Üsküdar İlçesinde bulunan Çamlıca Tepesi hem havası hem de manzarası ile ünlü bir yerdir. Denizden 268 metre kadar yüksekliği bulunan bu alan TV vericilerini, Nurbaba Tekkesini barındırmaktadır.

İstanbul Çamlıca Tepesi

10-Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi İstanbul Topkapı’da bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinin anlatıldığı bu müzede top sesleri ve mehter takımının yaptığı müzikler yer almaktadır. Osmanlı atlarının kişnemeleri de müze içinde efekt olarak kullanılmıştır.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

11-Hidiv Kasrı

Çok eski tarihlerden bu yana gelmiş olan ağaçların bulunduğu Hidiv Kasrı’nın bir saray yavrusu görüntüsü ile tüm ünü dünyada yayılmıştır. Geniş bir boğaz manzarasına sahip olan bu saray yavrusu bin metrekare alan üzerine kurulmuştur. Boğaza yukarıdan bakan sayılı binalardan birisi olan Hidiv Kasrı şimdilerde restoran olarak hizmet vermektedir.

İstanbul Hidiv Kasrı

12-Miniatürk

Küçük bir İstanbul olarak bilinen Miniatürk’de İstanbul’un tarihi ve turistik alanları minik görseller ile sunulmuştur. Bu minik maketleri seyrederek İstanbul’u gezmiş gibi hissedilebilmektedir. İstanbul’da gezip tarihi ve turistik alanları görmeye zamanı olmayan kişiler Miniatürk’e gittiklerinde İstanbul’u gezmiş kadar olabilirler.

İstanbul Miniatürk

13-Gülhane Parkı

Çok eski bir tarihe sahip olan bu park, İstanbul’a ait olan gezilip görülecek yerlerin başında gelmektedir. İstanbul’un tam ortasında bulunan bu park çok eskilerde Osmanlı Topkapı Sarayı’nın eski has bahçelerinden birisi olarak hizmet vermekte idi. Uzun yürüyüş yollarının bulunduğu bu park çok eski tarihli ağaçların yer aldığı ve yeni düzenlemelerin bulunduğu bir alan olarak mutlaka İstanbul ziyaret edildiğinde gezilmeden geçilmemelidir.

Gülhane Parkı

İstanbul’un Tarihi Yerleri

Tarihi açısından çok zengin bir yapıya sahip olan İstanbul bir çok tarihi mekana sahiptir. Bu tarihi mekanlar her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Müzeleri ile ünlü bir şehir olan İstanbul’da hem büyük doğa harikaları hem de büyük bir tarih bulunmaktadır. İstanbul Osmanlı tarihini bünyesinde taşıdığı kadar, İstanbul’un Fethinden önce Rumların sahip olduğu tarihi de bünyesinde taşımaktadır.

14-Sultan Ahmet Cami

Yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği camilerden birisi olan Sultan Ahmet Cami yabancı turistler tarafından Blue Mosque ismi ile tanınmaktadır. Ayasofya müzesi yakınlarında bulunan bu cami 17. Yüzyılda Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Sedefkâr Mehmet Ağa tarafından tasarımı yapılmış olan bu cami muhteşem bir kubbeye, görkemli minarelere ve rengarenk çinilere sahiptir.

İstanbul Sultan Ahmet Cami

15-Ayasofya Müzesi

Bizans döneminden önce kilise olarak kullanılan bu müze, Osmanlı zamanında cami olarak kullanılmıştır. İlk inşasında katedral olarak inşa edilen bu yapı 1934 yılından bu yana müze olarak ziyarete açıktır.

İstanbul Ayasofya Cami

16-Fener Rum Erkek Lisesi

1454 yılında Eski Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir. İstanbul’un en muhteşem ve tarihi dokusu bulunan binalarından birisi olan bu bina Fatih ilçesinde Fener semtinde yer almaktadır. Fener Rum Erkek Lisesi, Kırmızı Okul ismi ile de anılmaktadır.

İstanbul Fener Rum Erkek Lisesi

17-Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’da bir çok sarnıçtan birisi olan Yerebatan Sarnıcı tarihin en gizemli görüntülerini ziyaretçilerine sunmaktadır. Bizans döneminde sarayın su ihtiyacını karşılayabilmek için yapılan bu yapı Bizans imparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılmıştır. Bu sarnıç 9.800 metrekarelik bir alanda bulunmaktadır. 100 bin ton su depolama hacmi bulunan bu sarnıç 1987 yılından bu yana müze olarak ziyaretçilerine açılmıştır.

İstanbul Yerebatan Sarnıcı

18-Topkapı Sarayı

İsminden de anlaşıldığı gibi Osmanlı saraylarından birisi olan Topkapı Sarayı günümüzde müze olarak ziyarete açıktır. Osmanlı döneminde kullanılan tüm saray gereçlerinin, mutfak gereçlerinin sergilendiği bu alanda  Hz. Muhammed’in hırkası, Hz. Davud’un kılıcı, Hz. Yusuf’un cübbesi sakalı, ayak izleri, Hz. İbrahim’in tenceresi ve Hz. Musa’nın asası bulunmaktadır. Tarih kokan bir yapıya sahip olan Topkapı Sarayı mutlaka İstanbul gezilerinde ziyaret edilmesi gereken en büyük alanlardan birisi olarak gezilmelidir. Fakat Topkapı Sarayı’nı gezmek isteyenler mutlaka bu sarayı gezmek için tam gün ayırmalıdır.

İstanbul Topkapı Sarayı

19-Kapalı Çarşı

İstanbul denildiğinde en hızlı akla gelen çarşılardan birisi olan Kapalı Çarşı tüm dünyadan gelen turistleri yılın her mevsiminde ağırlamaktadır. Nuru Osmaniye Camii ve Beyazıt Camii arasında bulunan bu çarşı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından 1460 senesinde yaptırılmıştır. Günümüze kadar tarihi dokusunun çoğu korunarak gelmiş olan bu çarşıda 65 tane sokak ve 4 bine yakın dükkan bulunmaktadır. El yapımı ürünler de bu çarşıda sergilenmektedir.

İstanbul Tarihi Kapalı Çarşı

20-Galata Kulesi

Dünya üzerinde en eski yapılardan birisi olarak sayılan Galata Kulesinin tarihi neredeyse 500 lü yıllara dayanmaktadır. Önceleri fener kulesi olarak tasarlanan bu yapı, Osmanlı Döneminde barınak olarak ve yangın gözetleme kulesi olarak da kullanılmıştır. Galata Kulesi 2013 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde bulundurulmaktadır.

İstanbul Galata Kulesi

21-Rumeli Hisarı

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan Rumeli Hisarı Boğazkesen Hisarı olarak da anılmaktadır. Bu hisar, boğazın kuzeyinden gelme ihtimali olan saldırganları engelleyebilmek için 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 30 bin metrekarelik bir alana yapılan bu hisar çok eski zamanlardan beri hiçbir bozulma olmadan tarihini korumuştur. Şimdilerde ise açık hava tiyatrosu ve müze olarak hizmet vermektedir.

İstanbul Rumeli Hisarı

22-Dolmabahçe Sarayı

Sultan Abdülmecid tarafından 1839 yılında Balyan Ailesi’ne yaptırılmış olan bu saray Boğaz’ın en göz alıcı yapılarından birisidir. çok eski bir tarihe sahip olan bu yapı bir birinden güzel süslemelere sahiptir. 1927 ila 1938 yılları arasında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kullanılmıştır. Dolmabahçe Sarayı 1984 yılından bu yana müze olarak kullanılmaktadır.

İstanbul Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’un Turistik Yerleri

Dolmabahçe Sarayı, Adile Sultan Kasrı, Anadolu Hisarı, Kuleli Askeri Lisesi, Hidiv Kasrı, Yoros Kalesi, Aya Yorgi Manastırı Ve Heybeliada Ruhban Okulu, Vialand, İstanbul Akvaryum, Haydarpaşa Garı, İstiklal Caddesi, Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi, Pierre Loti Tepesi, Fatih Korusu, Çamlıca Tepesi, Panorama 1453 Tarih Müzesi, Kız Kulesi, Süleymaniye Cami, Beylerbeyi Sarayı, Hidiv Kasrı, Miniatürk, Gülhane Parkı, Sultan Ahmet Cami, Ayasofya Müzesi, Fener Rum Erkek Lisesi, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Kapalı Çarşı, Galata Kulesi ve  Rumeli Hisarı İstanbul il sınırları içinde bulunan Tarihi ve turistik alanlardır. İstanbul’a gezi için gelenler mutlaka bu alanları ziyaret etmeden İstanbul’dan ayrılmamalıdır.

İstanbul’da Araç Kiralama

İstanbul’a hava yolu, kara yolu, deniz yolu ve demir yolu ile ulaşım her ilden bulunmaktadır. Dış ülkelerden de uçuşların bulunduğu İstanbul havalimanları gün içinde yüzlerce uçuşun yapıldığı bir hizmete sahiptir. İstanbul trafiği ile ünlü bir şehir olduğu için İstanbul ziyaretine gelen kişiler araçlarını genellikle İstanbul’a getirmek istememektedir. Bunun nedeni trafikte kaybedilen uzun zamanlar ve araçların kullanılmadığı zamanlarda aracın mutlaka konulması gereken otoparkların yaşam alanlarına uzak olmasıdır. Bu da İstanbul’da araç kiralama hizmeti veren firmaların çok büyük rağbet görmesine neden olmaktadır. İstanbul’da iyi bir gezi yapmak için araç kiralamak için bir çok araç kiralama merkezleri bulunmaktadır. Bu merkezlerin araç filosunda her çeşit marka ve modelde araç bulunmaktadır.

 

 

 

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.