«
 1. Ana sayfa
 2. Keşfet
 3. İzmir’de gezilecek ve mutlaka görülmesi gereken yerler

İzmir’de gezilecek ve mutlaka görülmesi gereken yerler

İzmir Nerededir?

Ege bölgesine bağlı bir şehir olan İzmir’in yüzey ölçümü 12.007 km² (4.635,9 m²) olarak bilinmektedir. Ülkemizin üçüncü büyük şehri olan İzmir ticaret olarak en iyi konumdadır. Alışveriş merkezleri ve eğlence mekanları ile ünlü olan İzmir’in 30 tane ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı, Urla, Narlıdere, Menderes ve Menemen olarak bilinmektedir. İzmir’in en kalabalık ilçesi Buca en az nüfusu olan ilçesi ise Karaburun’dur.

İzmir ‘e Nasıl Gidilir?

Ülkemizin gelişmiş şehirlerinin başında sayılabilen İzmir İzmir Adnan Menderes Havalimanına sahiptir. İzmir’e tüm şehirlerden ve yurt dışından havadan, karadan, tren yolu ve deniz yolundan ulaşım bulunmaktadır. Yaz sezonunda tatilcilerin akınına uğrayan bir Ege şehri olarak Turizmden kazandığı bütçenin de hatırı sayılır durumdadır. Sıcak kanlı insanları ile tanınan İzmir’in yaz sezonunda neredeyse tüm otelleri %100 oranında doludur.

İzmir’de Ne Yenir?

Boyoz, gevrek, çiğ börek, bomba, kabaklı kumru,  İzmir köfte, serpme kahvaltı, Kemeraltı kahvesi ve Boşnak böreği yemekleri İzmir’de en çok tercih edilecek olan yemeklerdir. Çok nezih restoranların da bulunabildiği İzmir ilçelerinde salaş yerlerde yemek yemeyi sevenler için bir çok salaş mekan da bulunmaktadır.

İzmir’in Gezilmesi Gereken Yerleri

Ilıca Plajı

Dünyada sayılı plajlar arasında olan Ilıca Plajı temiz denizi ve Çeşme’ye yakınlığı ile bilinmektedir. Her yıl yerli ve yabancı turist akını olan Ilıca plajı deniz ısısının yüksek olması nedeni ile Eylül ayında da hizmet vermektedir.

Bozdağ Kayak Merkezi

İzmir denildiğinde akla sıcak gelse de İzmir’de bir kayak merkezi de bulunuyor. Diğer şehirlerimizde bulunan kayak merkezlerine göre kar görüntüsü az olan bu kayak merkezi kış ayında en fazla eğlence mekanlarını barındırdığı için tercih ediliyor. Teleferikle seyahat ve kayak yapmak isteyenler için ideal bir mekan olan Bozdağ Kayak Merkezi’ne yıl boyunca yerli ve yabancı turistler gelebiliyor. Ulaşımın kolay olduğu bu mekan etrafında bir çok temiz restoran da hizmet veriyor.

Karagöl

Hem göl manzarası hem de doğa ile birleşmiş bir göl manzarası isteyenler için, tatillerini geçirebilecekleri en güzel mekanlardan birisi de Karagöl. Çok yakınlarında nezih otellerin de bulunduğu Karagöl tüm yıl boyunca ziyaretçi akınına uğruyor.

Şirince Köyü

Bir aralar kıyamet ile anılan bir köy olan Şirince Köyü isminin hakkını veren bir köy olarak misafirlerini yılın her ayında ağırlıyor. Konaklama yerleri de bulunan bu köy kıyamet senaryoları ile birlikte anılalıdan beri ülkemizde en ünlü köylerden birisi.

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti dünyada en ünlü antik kentlerden birisi olarak İzmir Selçuk ilçesinde bulunuyor. yabancı turistlerin en çok rağbet ettikleri mekan olan Efes’te Meryem Ana Evi ve Ashab-ı Keyf Mağarası bulunuyor.

Foça

Görülmeye değer ilçelerden birisi olan Foça en fazla denizi ile ünlü olan İzmir ilçelerinden birisi. Turistlerin kayıkla gezmeye geldikleri bu ilçede uzun bir kumsal da bulunuyor.

Aşıklar Şelalesi

Aşıklar şelalesi denildiğinde sadece aşık eşlerin gelebileceği bir mekan olarak görülse de aile gezilerinde de tercih edilecek İzmir mekanlarından birisi olarak kesinlikle gezilmeden gidilmemesi gereken alanlardan. Nebiler Şelalesi olarak da bilinen bu mekan bir çok lüks restoranı içinde barındırıyor.

Dikili

İzmir’in sakinliğinden faydalanmak isteyenler için Dikili en iyi tercihlerden olarak turistlerin dikkatini çekiyor. Temiz ve harika bir plaja sahip olan bu yer etrafında bir çok konaklama yeri de bulunuyor.

Çeşme

Her yaz ayında turist akınından doluluk oranı olarak nüfusunu kat kat katlayan İzmir Çeşme ilçesi, bir çok nezih ortamı bulunan otel ve restoranlara ev sahipliği yapıyor. Temiz plajlarından ve leziz yemekler yapan restoranlarından faydalanmak için mutlaka İzmir’de gidilmesi gereken yerlerden birisi.

Alaçatı

Taş evlerin ihtişamını sunan Alaçatı, tüm dünyada tanınan bir yer, tarihi anlatan evleri ve leziz yemek pişiren restoranları ile tatil yapmaya değer semtlerden birisi.

İzmir’in Tarihi Ve Turistik Gezilecek Yerleri

Kadifekale

Milattan Önce 334’lere dayanan tarihi ile Anadolu’yu Pers egemenliğinden kurtarmış olan İskender’in isteği ile inşa edilmiştir. Günümüze sadece 25 metre yüksekliğinde 5 kule ile ulaşabilen bu kale, Bizans dönemine ait olan sarnıçları da barındırmaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 186 metre kadardır. İzmir’de ziyaret edilmesi gereken tarihi yerlerin başında gelmektedir.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

İzmir’in tarihi eserlerini saklamak ve sergilemek için hizmet veren İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, tek kat üzerine kurulmuş seramik ve taş eserlerin sergilendiği bir mekandır. Yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık olan bu müze, İzmir çevresinde yapılan kazılarda bulunmuş olan eserlerin sergilenmesi için de kullanılıyor.

Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi

Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi aslında 1932 yılında İzmir Belediyesi tarafından itfaiye merkez binası olarak hizmet vermesi için yaptırılmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana Çankaya Şair Eşref bulvarı üzerinde bulunan bu yapıya Ahmet Piriştina’nın ismi ölümünden sonra verilmiştir.

St. Polycarp Kilisesi

İzmir ili dahilinde en eski yapılardan birisi olan St. Polycarp Kilisesi 1925 yılında Sultan Süleyman’ın izni ile yaptırılmıştır. Kilisenin ismi Milattan Sonra 155 yılında inancı gereğince yaşarken, Romalılar tarafından yakılarak öldürülmüş olan St. Polycarp7ın ismini almıştır.

Mimar Kemalettin Caddesi

Mimar Kemalettin Caddesi ismini Osmanlı döneminde bulunan ilk mimar ve mühendis cemiyetinin kurucularından olan Mimar Kemalettin’den almaktadır. Kordon ve Çankaya arasında olan cadde üzerinde bir çok alışveriş mekanı bulunuyor. Bu alışveriş edilecek dükkanların çoğu ise kıyafet mağazası olarak göze çarpıyor.

Kemeraltı Hisar Camii

Belki de İzmir’in en güzel camilerinden birisi olan Hisar Camii, 1597 yılında Yakup Bey taraından yaptırılmıştır. Bazı kaynaklara göre ise daha önceden bir Latin Kilisesi olan bu Camii kiliseden camiye döndürülmüştür. Bir çok depremden zarar görerek çıkmış olan bu cami, günümüzde yepyeni yüzü ile ziyaretçilerini karşılamaktadır.

Kızlarağası Hanı

Çok eski bir tarihe sahip olan bu han, rivayete göre 1740’lı yıllardan günümüze kadar gelmiştir. Nadir eserlerden birisi olan bu han, avlusu, kesme taşları, kaba yontma taşları ve kocaman ve dikdörtgen planı ile tarihten günümüze gelmiştir. Mistik havasından faydalanmak, içindeki küçük salaş yerlerde kahve içmek isteyenler için ideal bir dinlenme ve gezme mekanıdır.

Ali Paşa Meydanı

Çeşmeli Ahmed Reşid tarafından 19. Yüzyıl sonlarında yaptırılmış olan bu meydan aynı ismi taşımakta olan sekizgen gövdeli şadırvanı ile ünlüdür. Kemeraltı’nda bulunan bu meydan hem dinlenmek, hem gezmek isteyenlerin uğrak noktası. Bu meydanda dinlenirken şadırvanda gün boyu mola bile vermek keyifli olabilir.

Kemeraltı Çarşısı

Alışveriş ihtiyacını karşılayacak İzmir çarşılarından birisi olan Kemeraltı Çarşısı’nın her köşesinde ayrı bir tarih yatmaktadır. Kiremit örtülü, tonozlu ve arastalarıyla ünlü olan bu çarşıda küçüklü büyüklü 15 bin tane dükkan bulunmaktadır. Türk sanatlarından modernize edilmiş eşyalara ve kilimlerin halıların satıldığı bir çarşı olarak yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

Bet İsrael Sinagogu

İzmir Valisi Eski Sadrazam Kemal Paşa’ya Sultan II. Abdülhamit tarafından yaptırılmış olan bu sinagog 1907 yılından günümüze gelmiş olan tarihi eserlerden birisidir. İzmir’de yaşayan Musevi vatandaşların ibadet yapabilecekleri mekanlardan birisi olan bu sinagog Mithatpaşa Caddesinin üzerinde Karataş semtindedir.

Etnografya Müzesi

Arkeoloji müzesi denildiğinde ilk akla gelen İzmir müzelerinden birisi olan Etnografya Müzesi, 19. Yüzyıldan günümüze gelmiştir. 1831 yılında hastane olarak kullanılan bina, 1845 yılı itibari ile Fransızlar tarafından fakir olan Hristiyan aileler için bakımevine dönüştürülerek kullanılmıştır. 1988 yılında ise Etnografya Müzesi müze olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir’in çevresinde kazı yapan Arkeologlar tarafından bulunmuş olan tarihi eser kalıntılarının sergilenmesi için yapılan bu bina üç katlı olarak inşa edilmiştir. Hazine Salonunda; Helenistik, arkaik, Roma ve Bizans dönemine ait olan gümüş, altın ve değerli taşların sergilendiği bir mekandır. Bu müze İzmir Konak ilçesinde Bahri Baba Parkı ila Varyant girişinde yer almaktadır.

İzmir Atatürk Müzesi

1875 ile 1880 seneleri arasında konut olarak kullanılmıştır. 1927 tarihinde ise İzmir Belediyesi tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e armağan edilmiştir. Bu süreçte bina, Atatürk’ün İzmir’de çalışmalarını yaptığı ve konakladığı bir ev olarak hizmet vermiştir. Dış yapısının muhteşemliği halen daha tarihini korumaktadır.

Cumhuriyet Meydanı

İzmir’de meydan denildiğinde ilk akla gelen meydanlardan olan Cumhuriyet Meydanı Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri komutunu simgelemekte olan bir heykel ile tarihini yansıtmaktadır. Bu heykel 1933 yılında İtalyan heykeltıraş Pietro Canunica tarafından yapılmış ve halka arz edilmiştir. Şehrin tarihi çehresini yansıtan özel bir heykeldir.

Agora

İzmir’de bulunan Namazgah semtinin en ünlü kalıntıları sergileyen bu tarihi yer, Roma dönemine ait olarak bilinmektedir. Bu Agora, ticari ve devlet Agorası olarak kullanılmakta içi, Osmanlı zamanında ise namazgah ve mezarlık olarak kullanılmıştır.

İzmir Saat Kulesi

Saat kulesi denildiğinde ilk akla gelen saat kulelerinden birisi olan İzmir Saat Kulesi, bir çok tarihi olaya tanıklık etmiştir. Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından yaptırılan bu tarihi eser Konak Meydanını süsleyen tarihi eserlerden birisi. Artık İzmir’in sembolü haline gelmiştir.

İzmir’de Araç Kiralama

İzmir’e havayolu ile ulaşım yapanların en çok tercih ettikleri İzmir araç kiralama sistemi ile bir araç sahibi olmak. İzmir’de bir ilçeden bir ilçeye gitmek, konaklanacak mekanlara ulaşımı kolaylaştırmak için araç kiralamak isteyenler, havalimanı yakınlarında bir çok araç kiralama sistemi uygulayan firma üzerinden araç kiralayabilirler. Araç kiralamak isteyenler araç kiralama merkezleri filolarından istedikleri modelde araç kiralayabildikleri gibi, özel şoför tercihini de kullanabilirler. Araç için otopark arayışında bulunmak istemeyenler için sabah alınan araçların akşam teslimi seçeneğini de araç kiralama sisteminde kullanılabilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

 1. Çağrı Tellioğlu

  İzmire gidecekseniz ve kısa sürede her tür kültürel yerini görmek istiyorsanız kesinlikle araca ihtiyacınız var sonra şirinceden başlayıp sırayla her yeri gezerek görebilirsiniz.

 2. Ayhan Şanlı

  İzmir gerçekten taşı toprağı altın değerinde bir şehirdir. Benim tavsiyem kemer altında falan fazla takılmanıza gerek yok saat kulesinide herhangi bir günde görebilirsiniz ilk antik kente gidin oralar büyüleyici güzellikte

 3. Remzi Üstün

  Tatil için gidenlere benim tavsiyem kesinlikle çeşmeye gitmeyin. Çok kalabalık oluyor, suyu çok kirli oluyor, çok pahalı oluyor bu yüzden daha farklı bir yer bulabilirsiniz.

 4. Karya

  Eğer gençseniz kesinlikle alsancak kordonda oturup bişeyler için kesinlikle memnun kalırsınız. O kalabalığa rağmen o kadar sıcak ve neşeli bir ortam olması ben gittiğimde hayrete düşmüştüm.