«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Kayak Tatili İçin Yanınıza Almanız Gereken 4 Şey

Kayak Tatili İçin Yanınıza Almanız Gereken 4 Şey

Kayak tatili, kış aylarında ailenizle veya arkadaşlarınızla yapabileceğiniz maceralı ve eğlenceli bir etkinliktir. Eğer kış mevsimini, yaza tercih edenlerdenseniz bir kayak tatili eminiz ki sizin için güzel bir tercih olacaktır. Ancak, kayak merkezine gitmeden önce yanınıza almanız gerekenleri bilmeniz, bu seyahatten daha fazla zevk almanızı sağlayacaktır. Eğer soğuk havaya karşı gerekli malzemeleri almazsanız sizi biraz zor bir kayak tatili bekliyor olacaktır.

İlk defa kayak merkezine tatile gidiyorsanız, yanınıza almanız gereken temel şeyleri az da olsa tahmin edebiliyorsunuzdur: Kayak takımı, kayak montu, kayak pantolonu gibi eşyalar kaymak için ve soğuktan korunmak için yanınızda bulundurmanız gereken en temel eşyalardır. Yine de bilmeyenler için yazımızda kayak tatiline giderken alınması gerekenleri detaylı bir şekilde anlattık. İşte karın tadını çıkarabilmeniz için kayak tatilinde yanınıza almanız gerekenler.

1 – Su Geçirmez Kayak Kıyafetleri

kayak tatili için alınması gerekenler

Kayak için özel üretilen ve su geçirmeyen bu kıyafetler tatilinizden maksimum verim alabilmenizi sağlıyor. Kayak yapan herkes mutlaka bembeyaz karın içerisinde kayboluyordur. Sakın ben asla düşmem diye bizi kandırmayın, eminiz ki herkes en az 1 kere kayak yaparken düşmüştür. Eğer su geçirmeyen kayak kıyafetleriniz yoksa düşmeden dolayı üstünüz ıslanacak ve bu durumda oldukça üşüyeceksiniz. Yalıtımlı ve su geçirmeyen pantolonlar ve montlar kullanarak, kayak yaparken kendinizi sıcak hissedersiniz ve üşümekten dolayı kulübeye dönmenize gerek kalmaz.

2 – Termal İçlik

kayak tatili için almanız gerekenler

Su geçirmeyen ve sıcak tutan montlara ve pantolonlara rağmen üşüyenlerdenseniz kayak tatiline çıkmadan önce mutlaka valizinize termal içlik koymayı unutmayın. Termal içlikler, nem emici özelliğe sahiptirler ve oldukça sıcak tutarlar, bu sayede kat kat giyinmekten kurtulur ve kayak yaparken daha rahat hareket edip, kendinizi daha rahat hissedersiniz.

3 – Kar Gözlüğü veya Güneş Gözlüğü

kayak için gözlük

Kar gözlükleri, mutlaka edinmeniz gereken kayak malzemelerinden biridir. Yüksek rakımdan dolayı gözleriniz daha fazla güneş ışınına maruz kaldığı için, gözlük takmanız hem görüşünüzü netleştirecek hem de sizi zararlı ışınlarda koruyacaktır. Kayak gözlükleri UVA ışınlarına karşı özel koruyucu camlara sahiptir ve aynı zamanda buhar giderici özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle bu havalı gözlükleri kullanarak hem kayak kazalarının önüne geçmiş, hem de gözünüzü korumuş olursunuz.

4 – Güneş Kremi

kayak tatili için güneş kremi

Kayak merkezleri oldukça yüksek rakımlarda bulundukları için güneş ışınları vücuda daha dik açılarla çarpar. Bu nedenle zararlı ışınlara daha fazla maruz kalabilirsiniz. Güneş ışınlarının aynı zamanda karlardan yansımasından dolayı, vücudunuzda bronzlaşma, çatlama ve kuruma da meydana gelebilir. Tüm bunların önüne geçmek için yanınıza koruyucu güneş kremlerinden almanız, mümkünse kayağa başlamadan yarım saat önce yüzünüze ve ellerinize sürmeniz iyi olacaktır. Dudak çatlakları için de yanınıza dudak kremi (lipstick) alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.