«
  1. Ana sayfa
  2. Keşfet
  3. Kebap Diyarı Adana’da Gezilecek Yerler

Kebap Diyarı Adana’da Gezilecek Yerler

Adana deyince akla tabi ki ilk kebap gelir. Ancak Adana tarihi ve kültürel açıdan oldukça eskiye dayanan medreselere, kalelere ve müzelere sahip. Özellikle “Sıfır Bir” dizisiyle adı fazlaca anılmaya başlanan Adana ilimizin gezilecek ve keşfedilecek fazlaca yeri var ve biz de sizler için bunları bir araya getirelim istedik. Yazımızda öncelikle tarihi mekanlara yer vereceğiz, ardından da Adana’da nerede kebap yenir sorusunun cevabını verecek nitelikteki restoranları listeleyeceğiz. Dikkatinizi dağıtmamak için yemek kısmını en sona koyduk. Şimdiden iyi okumalar.

Adana’da Gezilecek Kültürel Lokasyonlar

Herkes merakla kebap yiyebileceği yerleri bekliyor biliyoruz, bizim de canımız kebap çekmedi değil, ancak Adana’nın kültürel mirasını, birbirinden güzel manzaralı köprülerini ve camilerini anlatmadan olmaz. Bu yüzden dişleri biraz daha sıkalım lütfen.

Taşköprü

Adana taşköprü

Adana’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerin başına Taşköprü geliyor. Taşköprü, dünyanın aktif olarak kullanılan en eski köprüsü olarak geçiyor. Yapımı Roma dönemine kadar uzanıyor ve Mimar Auxentius tarafından inşa edilmiş. Seyhan nehri üzerinde durup şöyle bir etrafa bakınmak, instagram için fotoğraf çekinmek için en uygun tarihi lokasyon Taşköprü diyebiliriz.

Adana Ulu Cami – Ramazanoğulları Cami

Adana Ulu Cami - Ramazanoğulları Cami

Köprüyü geçtikten sonra ilk uğrayacağınız tarihi lokasyon Ulu Cami olmalı. Ulu Cami aynı zamanda Ramazanoğulları Cami diye anılıyor çünkü 1509 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından yapımına başlanmış, 1541 yılına oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından tamamlanabilmiştir. 1998 depremine kadar sapasağlam kalmış bu cami deprem dolayısıyla biraz hasar görmesine rağmen sonrasında yapılan restorasyon çalışmalarıyla birlikte tekrardan kullanılabilir hale getirilmiş.

Büyük Saat Kulesi

Adana Büyük Saat Kulesi

Büyük Saat Kulesi adının hakkını veren ve Türkiye’nin en büyük saat kulesi olan tarihi bir eser. Tam tamına 32 metre uzunluğunda olan bu saat kulesi Adana’nın ilk valisi Ziya Paşa tarafından 1881 yılında inşasına başlanmış 1 yıl içerisinde de tamamlanmıştır.

Tarihi Kazancılar Çarşısı

Adana tarihi kazancılar çarşısı

Saat kulesini geçtikten hemen sonra karşınıza Tarihi Kazancılar Çarşısı çıkacaktır. Adından da anlaşılacağı üzere Kazan ve Bakır yapımı, satışı ve tamiri yapılan bir çarşı kendisi. Gezip görebileceğiniz Osmanlı Çarşılarından bir tanesi olan Kazancılar Çarşısı, tıpkı İstanbul Kapalı Çarşı gibi ancak biraz daha küçüğü. Sevdiklerinize gezi dönüşü hediye almak isterseniz Kazancılar Çarşısı sizin için en güzel yer diyebiliriz.

Bebekli Kilisesi

adana bebekli kilisesi saint paul kilisesi

1880 yılında Saint Paul adına yaptırılmış ve Tepebağ ilçesinde bulunan İtalyan Katolik kilisesidir. Adının Bebekli Kilisesi olmasının sebebi ise kilisenin tepesinde bulunan 2.5 metre boyundaki tunçtan yapılan Meryem Ana heykelinin elinde tuttuğu şeyin bebeğe benzetilmesi.

Atatürk Müzesi (Suphi Paşa Konağı)

Atatürk Müzesi (Suphi Paşa Konağı)

Atatürk Adana’yı ziyarete geldiğinde Suphi Paşa Konağını konaklama için kullanmış. Şimdilerde Atatürk ve Eşi Latife Hanım’ın konakladığı bu yer Atatürk Müzesi olarak kullanılıyor. Müze’de Atatürk’ün Adana gezisinde çekilmiş fotoğrafları, gazete arşivleri ve döneme ait eşyalar sergileniyor.

Adana Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi

Özellikle eski Türk sinemasını sevenlerdenseniz, Adana Sinema Müzesi kesinlikle gitmeniz ve görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Dönemin meşhur oyuncu ve yönetmeni Yılmaz Güney’in balmumu heykelinin bulunduğu Sinema Müzesinde Türk sinema tarihi hakkında fotoğraf, kitap ve afiş dökümanları da bulunuyor.

Adana’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

Adana gezi rehberimizin en ağız sulandıran bölümüne geldi sıra. Adana meşhur kebabı, içli köftesi, kaburgası ve mumbarı gibi birden fazla yemek çeşidine sahip. Sizler için Adana’da kebap nerede yenir, başka hangi yemekleri hangi restoranlarda yiyebilirsiniz sorularının cevaplarını hazırladık, bunları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kebapçı Cik Cik Ali

Kebapçı Cik Cik Ali

Kebapçı Cik Cik Ali, kanarya sevdalısı ve 40 yılı aşkın süredir kebapçılıkla uğraşıyor. Zamanında Dubai ve Arabistan’da kebapçılık yapan son 9 yıldır memleketi Adana’ya geri dönen Cik Cik Ali, Adana’da en iyi kebapçılardan bir tanesi. Yemek öncesinde mantarlı salatası da onu özel kılıyor.

Adres: İstiklal Mahallesi, Kurtuluş Cd. 107/C, 01060 Seyhan/Adana

Telefon: (0322) 431 10 23

Meşhur Kaburgacı Yaşar Usta

Adana Meşhur Kaburgacı Yaşar Usta

Kaburga denilince akla ilk gelen isimlerden biri Yaşar Usta. Adana’da adeta parmakla gösterilen Meşhur Kaburgacı Yaşar Usta, Hilton otelinin hemen arkasında sanayi bölgesinde bulunuyor. Şiş halinde kaburgaların yanında salata, ezme ve meze gibi ikramları da bulunuyor. Adana’ya uğrayıp buraya gitmezseniz çok üzülürsünüz haberiniz olsun.

Adres: Sinanpaşa Mh Abidin Paşa Cad. Mithat Bey İş Hanı, D:70, Seyhan

Telefon: 0542 784 89 70

Yüzevler Kebap

adana yüzevler kebap

Yüzevler Kebap, diğer kebapçılara nazaran daha nezih ve kaliteli bir hizmet sunuyor. Eğer salaş mekan tercih etmeyenlerdenseniz Yüzevler tam size göre bir mekan olacaktır. Adana’da yiyebileceğiniz diğer kebaplar gibi Yüzevler’in kebabı da oldukça lezzetli. Yanında mezeleri, salatası da oldukça taze geliyor. Adana kebap dışında kıyma kebabı ve kuşbaşı da yiyebilirsiniz.

Adres: Ziyapaşa Bulvarı, Yüzevler Apt.  Zemin Kat. No:25/A Seyhan / Adana

Telefon: 0322 454 75 13

Ciğerci Ulaş

adana ciğerci ulaş

Ciğerci Ulaş, Adana’nın en kaliteli ciğerini yapan mekanlardan bir tanesi. Eskiden Ciğerci Bedo adıyla bilinen marka, Ulaş ustanın dükkanı üstüne devralmasıyla bu isme kavuşmuş. Mekanda sadece ciğer bulunmuyor, aynı zamanda billur, yürek ve böbrek gibi malzemelerin de şişini yiyebiliyorsunuz.

Adres: Güzelyalı Mahallesi, Turgut Özal Bulvarı No: 74 Çukurova / Adana

Telefon: 0322 232 84 86 – 0322 232 84 87

Şırdancı Bedo

adana şırdancı bedo

Sakatat tercih edenlerdenseniz, Adana’nın en meşhur Şırdancısı Bedo’da en iyi şırdanı yiyebilirsiniz. Görüntüsüne aldanıp sakın ola önyargılı yaklaşmazsanız, hayatınızda yiyebileceğiniz eşsiz lezzetlerden biri Şırdan olacaktır. Şırdan tercih etmiyorsanız, mumbar ve kırkkat yemek gibi seçenekleriniz de bulunuyor.

Adres: Kocavezir Mahallesi, Karacaoğlan Caddesi Seyhan / Adana

Telefon: 0322 365 44 54

Kazım Büfe

adana kazım büfe muzlu süt

Adana’nın Muzlu Sütü ile meşhur Kazım Büfesini saymazsak olmazdı. Adana’nın o kavurucu sıcaklarına biraz serinlemek için ayak üstü Kazım Büfe’ye uğrayabilir ve Muzlu sütün tadına bakabilirsiniz. Kapısında genellikle kuyruk olur, ancak biraz sabrederseniz değeceğini söyleyebiliriz. Muzlu süt sevmiyorsanız, atom karışımını da deneyebilirsiniz.

Adres: Cemalpaşa Mahallesi, Toros Caddesi, Bahadır Apartmanı No: 34/B Seyhan / Adana

Telefon: 0322 458 29 46

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.