«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Kiraladığınız Araba Çalındı! İşte Yapmanız Gerekenler

Kiraladığınız Araba Çalındı! İşte Yapmanız Gerekenler

Kimse kiraladığı aracın hasar görmesinden ya da aracın çalınmasından dolayı tatili yarım kalsın istemez. Ancak kiraladığınız arabanın çalınması durumunda ne yapmanız gerektiğini bilmek önemlidir. Eğer aracınız çalındığında ne yaptığınızı bilirseniz hem tatiliniz yarıda kesilmemiş olur hem de yapmanız gereken gerekli adımlar hakkında bilgi sahibi olur ve panik durumunun önüne geçebilirsiniz.

Yolculuğa çıkmadan önce araç kiralama şirketinin size sunmuş olduğu sözleşmenin şart ve koşullarını doğru bir şekilde anlamanız, hırsızlık durumunda hangi adımları atmanız gerektiği konusunda size fayda sağlayacaktır. Kiralama sözleşmenizde belirtilen herhangi bir kısıtlama olup olmadığını öğrenmeniz, hırsızlık durumlarında sigorta kapsamını kavramanız işlemleri hızlandıracaktır.

Kiraladığınız arabanın çalınması durumunda yapmanız gerekenleri öğrenmeniz için sizlere detaylı bir rehber hazırladık.

Kiraladığınız Araç Çalındıysa Atmanız Gereken Adımlar

  • İlk adım olarak, arabanızın çalındığını polise bildirmeniz gerekiyor. Aracın içerisinde kişisel eşyalarınızın bulunup bulunmadığını detaylıca polise bildirmeniz işlemleri hızlandıracaktır.
  • Aynı zamanda aracı kiraladığınız şirkete aracın çalındığını bildirmeniz gerekiyor. Hırsızlığı bildirmek için araç kiralama şirketini aradığınızda durumu polise bildirdiğinizi de mutlaka belirtin.
  • Kiralama şirketinin size imzalatmış olduğu sözleşmeye göre, cebinizden belli bir miktar para çıkabilir. Bu nedenle, sözleşmeyi detaylıca okuduğunuzdan emin olun. Bulunan makbuz ve olay raporlarının bir kopyasını mutlaka yanınızda bulundurun. Ödeyeceğiniz tutar, aracı kiralarken ekstra sigorta yaptırıp yaptırmadığınıza göre de değişiklik gösterecektir.

Yapmanız gerekenlerden kabaca bahsettikten sonra, adımları detaylıca inceleyelim.

1 – Polise haber verin ve tutanak tutturun

Aracın çalınması durumunda ilk yapmanız gereken şey kesinlikle polise haber vermek olacaktır. Polisler olay yerine geldikten sonra sizden araç hakkında detaylı bilgiler isteyecektir. Aracın modeli, plakası, rengi ve hırsızlığın olduğu olay yeri ve olayın saati gibi detaylı bilgileri polise vermeniz gerekecek. Aracın bilgilerini ruhsata bakarak söyleyebilirsiniz. (Tabi aracın içinde unutmadıysanız) Polis olayla ilgili tutanak tuttuktan sonra mutlaka tutanağın bir kopyasını alın. Sigorta şirketleri veya araç kiralama şirketlerinden talepleriniz için bu tutanak yardımcı olacaktır.

2 – Kiralık araç firmasına haber verin

Polise haber verdikten hemen sonra aracı kiraladığınız firmaya haber verin. Araç kiralama şirketi ellerinden geldiğince durumla ilgili size yardımcı olmaya çalışacaktır. Araç kiralama şirketlerinin çoğu, araçlarında GPS cihazı bulundurmakta ve istediklerinde bilgisayar üzerinden aracı durdurabilmekte. Eğer rent a car firmasına zamanında haber verebilirseniz, araç uzaklaşmadan hırsızlığın önüne geçebilirsiniz.

Eğer GPS takılı değilse veya hırsızlar cihazı söktüyse işler sizin için zorlaşabilir. Bu durumda, polis tutanağının bir kopyasıyla beraber şirketle ödeme konusunda anlaşmaya çalışabilirsiniz. Eğer ihlaller sizden kaynaklı değilse, ödeme konusunda kiralama sözleşmenizdeki yükümlülüklere göre fiyatlandırma yapılacaktır. Ancak ihlaller sizden kaynaklıysa aracın tüm ücretini ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Yaptırdığınız Sigorta Sizi Hırsızlığa Karşı Koruyor Mu?

Çoğu sigorta şirketi, kiralık aracınızın çalınması sizin ihmaliniz yüzünden veya sözleşme koşul ve şartlarını ihlal etme gibi nedenlerden dolayı olduysa size bir koruma sağlayamaz. Ancak sigorta şirketiniz kiralık aracınızın çalınması durumunda hasarınızı karşılıyorsa, büyük ihtimalle polis raporunun bir kopyasını elinizde bulundurmanız gerekecektir.

Aracın Tam Bedelini Ödemek Zorunda Mıyım?

Bu durum aracı hangi firmadan kiraladığınıza ve yaptığınız sözleşmeye göre değişiklik gösterebilir. Eğer araç kiralama şirketi, kiralama sözleşmesinde aracın çalınması durumunda ödemeniz gereken belli bir tutar belirtmişse o tutarı ödeyerek bütün masrafı karşılamaktan kurtulabilirsiniz. Ancak bu durum eğer aracın çalınması sizin ihmalinizden kaynaklanmadıysa veya sözleşmedeki koşul ve şartları tamamen sağladıysanız geçerli olacaktır.

Eğer aracın çalınması sizin ihmalinizden kaynaklıysa ve kusurlu taraf siz gözüküyorsanız durum hukuki bir boyut kazanabilir ve kiralık aracın tam tutarını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Sigorta şirketleri ve araç kiralama şirketleri şu şartları yerine getirmiyorsanız sizden aracın tam ücretini talep edebilir:

  • Aracın anahtar üzerindeyken çalınması,
  • Aracın kapılarının veya camlarının açık unutulması,
  • Kontak anahtarının arabanın üzerinde unutulması,
  • Herhangi bir otopark görevlisi veya vale’ye teslim edilmesi.

Eğer yukarıda bahsedilen durumların herhangi birinden dolayı kiralık aracı çaldırmışsanız, aracın çalınmasını kolaylaştıran taraf olursunuz. Yani bu durumda kusurlu taraf siz olursunuz ve ihmal sizden kaynaklanır. Bu tarz durumlarda, sigorta şirketleri veya araç kiralama şirketleri aracın tam ücretini sizden talep edebilirler.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.