«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Kiralık Aracınızı Teslim Ederken Bilmeniz Gerekenler

Kiralık Aracınızı Teslim Ederken Bilmeniz Gerekenler

Tatilinizi bitirdiniz, güzel yerler keşfettiniz, rahatladınız ve yeni kültürler deneyimlediniz. Harika bir zaman geçirdiniz ancak insanın evi gibisi yok. Yapacağınız tek bir işlem kaldı o da kiralık aracınızı teslim etmek. Bazı firmalar bu konuya kötü, belirsiz ve şaibeli uygulamalarla leke sürmüşlerdir, ancak biz bunu temizlemek istiyoruz. Kiralık arabanızı teslim ederken başınıza gelebilecek iyi ve kötü şeyleri inceleyeceğiz.

1 – Kiraladığınız arabayı belirttiğiniz tarihte teslim etmeyi hedefleyin ve planlayın

Araç kiralama firmalarının genellikle dolu ve yoğun bir çalışma takvimleri vardır. Rezervasyon yapacağınız zaman alış ve teslim tarihini sormamızın sebebi, araç kiralama şirketlerinin o tarihler arasında istediğiniz aracın müsait olup olmadığını kontrol etmesine imkan tanımamız içindir. Kiralık arabanızı teslim ettiğinizde aracın durumu kontrol edilir, araç temizlenir ve teslim alındıktan kısa bir süre sonra tekrar kiraya verilir. Eğer aracı belirttiğiniz tarihte teslim etmediyseniz ek bir kiralık gün için ücret alınabilir. Çoğu rent a car firmasının belirttiğiniz tarihten belli bir süre sonrası için sizden para talep etmeyeceği bir aralık vardır. Ancak bu garanti edilmemektedir. En iyi iddianız aracı belirttiğiniz tarihte veya o tarihe en yakın zaman diliminde teslim etmek olmalıdır.

“Geciktim, trafikte takılı kaldım ya da başka bir şey oldu, arabayı zamanında bırakamam!”

Bu bir kabus, teslim saatine geç kalacağınızı bildiğiniz halde trafikte sıkışıp kalmak aşırı stresli bir durum. Eğer bu durum başınıza gelirse, araç kiralama şirketini arayın ve geç kalacağınızı bildirin. Aracı geç teslim edeceğinizi fark ettiğiniz an firmayı arayın. Eğer araç kiralama şirketine ulaşamıyorsanız bizi arayın, bu durumu toparlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Bunu yapmak size ekstra bir gün ile ücretlendirilmemeniz için büyük bir fırsat sağlayacaktır. Geç kaldığınız için yine de ücretlendirilebilirsiniz ancak onlara daha iyi bir seçenek olduğunu anlatabilirsiniz.

“Aracı gece geç saatte ya da sabahın erken saatlerinde teslim edeceğim, orada bir yetkili olacak mı?”

Araç teslimini ofislerin çalışma saatleri dışında teslim etmek genellikle görülen bir durumdur. Aracı, araç kiralama şirketinin çalışma saatleri dışında teslim etmeniz gerekiyorsa, bazı ek uygulamalar yapmak gerekebilir.

Öncelikle, aracı teslim ederken geciktirdiğiniz her saat için ücret ödemeniz gerekebilir. Bizden araç kiralarken bu saat başı ücretleri genellikle kiralama koşulları bölümünde belirtiriz ve siz bu ücreti aracınızı teslim edeceğiniz araç kiralama şirketine ödersiniz. Alınan bu ücret ekstra gelir sağlamak için yapılan bir durum değildir, sadece araç kiralama şirketinin fazla mesai yapan personeline ödemek zorunda kalacağı ücrettir.

Kiraladığınız aracı teslim alırken, araba kiralama şirketi size aracı nerede ve nasıl teslim edeceğiniz konusunda ayrıntılı bilgiyi verecektir. Eğer araç kiralama şirketi teslim yerini ofis dışında bir yer olarak belirttiyse, orada herhangi bir personelin de bulunmama ihtimali vardır. Size verilen bu bilgileri iyice aklınızda tutun ve not edin. Teslim zamanı için size söylenen her şeyi yerine getirmeye özen gösterin.

2 – Aracı teslim etmeden önce iyice kontrol edin

Kiraladığınız arabayı teslim ederken standart uygulama, tedarikçinin araca bakmasını ve yeni bir hasar var mı yok mu kontrol etmesini gerektirir. Bu arabanın herhangi bir yerindeki çizikten, lastikteki aşınmaya kadar değişebilecek bir kontrol olabilir. Eğer bu hasarlar sizden kaynaklıysa, tedarikçi hasarı size detaylandırır ve masrafları depozito bedelinizden düşebilir veya ayrı olarak faturalandırabilir.

Araç kiraladığınız firma ayrıca aracın yakıt göstergesini de kontrol edecektir. Kabul ettiğiniz yakıt politikasına bağlı olarak – bunu sözleşmenizde görebilirsiniz – aracınızı tam dolu depo, boş depo veya aldığınız zamanki yakıt miktarıyla teslim edebilirsiniz. Eğer bu şekilde teslim ettiyseniz her şey yolunda demektir. Ancak aksi durumda eksik yakıt miktarı için sizi ücretlendireceklerdir.

“Araç kiralama şirketi, yapmadığım bir hasardan dolayı beni suçluyor!”

Bu her zaman zorlu bir durum ancak bir çözümü elbette var. Eğer araç kiralama şirketi sizi yapmadığınız bir hasardan dolayı suçluyorsa ve siz de yapmadığınızdan eminseniz, bu garip bir kutuplaşmaya sebep olabilir. Böyle durumlar için aracı teslim alırken fotoğraflama gibi bazı yöntemleri uygulamak gerekir. Eğer aracı alırken aracın durumunu çok sayıda fotoğraf ve video ile belgelediyseniz, o zaman her şey yolunda demektir. Onlara sadece kanıtları göstermeniz yeterli olacaktır. Bazen sağlayıcı firma aracı kontrol ederken eski küçük çizik veya sürtünmeleri yanlışlıkla yeni sanabiliyor. Buradaki en önemli nokta, aracı teslim alırken her şeyi belgelemiş olmanız. Aracı teslim alırken ki her hasarı mutlaka yazdırdığınızdan emin olun. Bu sizi koruyacaktır.

“Araç kiralama şirketi, onlara yakıt için borçlu olduğumu söylüyor!”

Diğer durumlar gibi bu da zorlu bir durumdur ancak doğru bir şekilde hazırlığınızı yaptıysanız, her şey iyi gidecektir. Her şey aracı teslim alırken başlar, bu noktadaki en önemli adım yakıt göstergesinin fotoğrafını çekmek olacaktır. Bu eylemi gerçekleştirmek, sözleşmenizdeki yakıt politikasına göre, aracı geri bırakırken ne kadar yakıt ile teslim edeceğinizi kanıtlayacaktır. Yakıt politikanızı, size gönderdiğimiz bilgilendirme mailinde ya da imzaladığınız sözleşmede bulabilirsiniz.

Eğer yakıt politikanız, aynı şekilde teslim (aracı alırken ki yakıt durumuyla bire bir aynı durumda teslim etme) ise yakıt göstergesinin fotoğrafını çekmek tam olarak ne şekilde teslim aldığınızı bilmenize yardımcı olacaktır. Yakıt göstergesinin fotoğrafını çekmek alım noktasındaki yakıt miktarını kanıtlayacak ve bu durumu çözecektir.

“Yakıtı doğru miktarda doldurdum ancak benzin istasyonundan teslim yerine sürerken yakıt kaybettim!”

Bu en sinir bozucu durum, ancak bu da çözülebilir. Uygulayabileceğiniz en iyi seçenek, teslim yeriyle benzin istasyonu arasındaki mesafeyi ölçmek ve ona göre fazladan benzin doldurmak olabilir. Benzin istasyonunda dolum yaptırdıktan sonra göstergenin fotoğrafını çekin. Bu aracı doğru miktarda teslim ettiğinizi kanıtlayacaktır. Çoğu araç kiralama şirketi, benzin istasyonlarına bir hayli yakın olduğundan dolayı bu durumu sorun etmeyecektir ancak yine de böyle bir durumda ne yapılacağını bilmek her zaman yararlı olacaktır.

“Kanıtım dahil her şeyim var, rent a car firması onlara borçlu olduğum konusunda ısrar ediyor!”

Bu çok nadir karşılaşılan bir durum ancak yine de gerçekleşebilir. Çoğunlukla bir yanlış anlaşılmadır ancak bazen endişe verici olabilir. Böyle bir durumda, kanıtları gösterip her şeyi doğru bir şekilde yaptıysanız bizi aramanızı öneririz. Araç kiralama firmasıyla iletişim kuracağız ve bir çözüme ulaşmaya çalışacağız.

3 – Bize ihtiyacınız varsa her zaman yanınızdayız

Yalnızca kaliteli hizmet veren araç kiralama şirketleriyle çalıştığımıza dair bir taahhüdümüz var. Aracınızı teslim ederken size yardımcı olacak, anlayışlı firmalarla çalışıyoruz. Buna rağmen, bazen işler ters gidebilir. Aracınızı teslim ederken neler yapmanız gerektiğinden emin değilseniz, bizi arayın. Yolcuburada.com çağrı merkezi ekibimiz, yardımsever, bilgili ve yardım için her zaman burada.

Müşteri hizmetlerimiz 7 gün 24 saat boyunca sizlere hizmet vermekte.   +90 850 302 52 27 numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.