«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Kiralık Aracınızla Ne Tür Tersliklerle Karşılaşabilirsiniz?

Kiralık Aracınızla Ne Tür Tersliklerle Karşılaşabilirsiniz?

Bazen işler yolunda gitmeyebilir, özellikle arabalar ve araba kiralama konuları size biraz uzak geliyorsa. Araç kiralama sektörünün en yoğun olduğu bu dönemlerde eğer işler ters giderse neler yapabileceğiniz hakkında önerilerde bulunmak istedik. Lastik patlaması, ufak arızalar ve trafik kazası araç kiralamalarında sıkça yaşanan problemlerdendir ve sizin de başınıza gelebilir. Önemli nokta ise panik yapmamanız…

Lastiğiniz mi patladı?

Kiraladığınız arabanın lastiğinin patlaması gibi bir durumda size verebileceğimiz ilk tavsiye, aracı patlamış lastik ile sürmeye çalışmayın. Lastiğin patladığını anlar anlamaz aracınızı güvenli bir noktaya çekin. Patlamış lastik ile aracı sürmeye devam etmek arabanın jantına, süspansiyonlara ve önemli parçalarında zararlara yol açabilir.

Eğer yedek lastiğiniz varsa ve değiştirmek için kendinize güveniyorsanız hızlıca bir değişim sizi tekrar yola çıkarabilir. Fakat bu durumda da araç kiralama şirketini arayıp yeni bir lastik için ofise geri dönmek zorunda kalabilirsiniz. Günümüzde çoğu arabada alandan tasarruf sağlayan ancak çok uzun süre kullanamayacağınız yedek lastikler bulunuyor. Eğer ki yedek lastiğiniz yoksa ya da kendinize lastik değişimi konusunda güvenmiyorsanız, sonraki adımınız yol yardım asistanını aramak olmalı. Aracı kiralarken iletişim bilgilerinizi onlara vermiş olacaksınız. Yol yardım ekibi sizi ve arabayı kiralama ofisine geri götürecektir. Ofiste lastiği değiştirebilirler veya size yeni bir araç temini sağlayabilirler.

Bazı durumlarda, şirketler tarafından lastik patlaması konusunda ücretlendirilirsiniz. Eğer sizden ücret talep edilirse, yaptırmış olduğunuz sigortaya göre evinize döndüğünüzde geri ödeme konusunda başvurabilirsiniz.

Gösterge panelinde ikaz lambası yanıyorsa

Bir kez daha söyleyelim, panik yapmayın. Aracınızı güvenli bir yere çektikten sonra ikaz lambasının ne ifade ettiğini anlamaya çalışın. Çoğu modern araba, ikaz lambasının ne anlama geldiğini açıklayacaktır. Arabanın cam suyunun bitmesi gibi basit bir uyarı olabilir. Cam suyunu kaldığınız yere geri döndüğünüzde doldurabilirsiniz ancak problem daha ciddi bir şey ise, aracın çekilmesi gerekebilir.

Arabanın ön camını mı kırdınız?

Küçük bir taş yüzünden camınızda küçük bir çatlak oluşabilir hatta komple ön cam kırılabilir. Her ikisi gibi bir durumda da hasarın ciddiyetini anlayabilmek için aracı kenara çekin. Çatlak varsa eğer çatlağın daha fazla yayılmaması için iyice kontrol edin. Kendi aracınızda yapacağınız gibi, hasarın çok ağır olduğunu düşünüyorsanız, sürmeye devam etmeyin. Eğer küçük bir çatlaksa bu genellikle hızlı bir şekilde halledilebilir, ancak tamamen kırık bir ön cam varsa değiştirilmesi gerekebilir.

Araba çalışmayı durdurduysa

Eğer araba tamamen bozulursa ve çalışmayı durdurursa en kısa sürede araç kiralama firmasını ya da yol yardım asistanını arayın. Aracınızı güvenli bir yere çekemiyorsanız, dörtlüleri yaktığınızdan emin olun ve arama yapmadan önce güvenli bir yerde durmaya özen gösterin.

Özellikle aracınız durduğunda trafiği engelleyecek bir noktadaysa, yol yardım asistanı hızlı bir şekilde yanınıza gelecektir. Yol yardım ekipleri sizi ya kalacağınız yere ya da araç kiralama ofisine geri götürecektir. Tabi bu noktada ya yeni bir araç temin edilecek ya da size bir taksi çağrılacaktır.

Ofise veya evinize döndüğünüzde, rent a car firması size yedek bir araç sağlayacaktır. Arıza ihmalden kaynaklanıyorsa, yedek aracı reddedebilrisiniz.

Eğer trafik kazası yaptıysanız

Trafik kazaları evinize doğru sürerken veya şehir dışında olabilir. Şehir dışındayken kaza geçirmek biraz korkutucu olabilir, ancak olması gerekmiyor. Tekrar panik yapmamanızı öneriyoruz ve tavsiyelerimize uyduğunuz sürece, fazla yanlış yapmayacağınızı bilmenizi istiyoruz.

İlk olarak, eğer kazaya üçüncü bir şahıs karışmışsa sürücünün bilgilerini alın. Arabanın ve kaza alanının bol bol fotoğrafını çekin ve kaza raporunu detaylıca doldurun. Eğer olayın tanıkları varsa onların da bilgilerini ve ne olduğuyla ilgili açıklamalarını alın. En kısa sürede polis çağırın ve tutanak tutturun. Son olarak, araç kiralama şirketini aramanız gerekebilir, yanınızda bulunan sözleşmede ya da sözleşmeyi imzalarken kartvizitini aldıysanız iletişim bilgilerine oradan ulaşabilirsiniz.

İşler ters gittiğinde önerebileceğimiz en önemli tavsiye paniğe kapılmamanızdır. Bazı şeylerin ters gidebileceğini biliyoruz, ancak yardım etmek için her zaman yanınızdayız. Herhangi bir problem yaşadığınızda en kısa zamanda bizimle veya aracı kiraladığınız firma ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.