«
  1. Ana sayfa
  2. Seyahat
  3. Kış Mevsiminin Vazgeçilmez Durağı: Bolu – Abant

Kış Mevsiminin Vazgeçilmez Durağı: Bolu – Abant

Abant gölü kış mevsiminde en çok ziyaret edilen bölgelerimizden bir tanesidir. Kışın yaklaşmasıyla beraber nereleri gezsem diye düşünenler için ideal rotalardan birisi olan Bolu – Abant gölü, her mevsimde ziyaret edilecek bir yer olmasının yanı sıra kış mevsiminde kar ile kaplanan o eşsiz görüntüsüyle ilgiyi üzerine çekmeyi başarıyor.

İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük illerimize oldukça yakın olan Abant, araba ile gidilebilecek en güzel mekanlardandır. Ankara araç kiralama fırsatlarını değerlendirerek günü birlik veya hafta sonu için ailenizle Abant’a kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bembeyaz kaplanmış gölün kenarında eşsiz manzaranın tadını çıkarabilir, stres ve gürültüden biraz da olsa uzaklaşabilirsiniz.

Abant Gölü çevresinde meşe, köknar, kayın ve çam ağaçlarıyla çevrili bir orman bulunuyor ve doğa yürüyüşleri için de oldukça ideal. Güne kuş sesleriyle uyanacağınız, tertemiz bir havayı içinize çekebileceğiniz özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde gidebileceğiniz enfes bir yer. Bembeyaz kar taneleriyle kaplanmış çevreyi ve buz tutmuş gölü görmek için mutlaka gitmeniz gereken Abant hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Abant’a Nasıl Gidilir?

Abant konum olarak büyük illerimize en yakın doğa harikası yerlerden biri diyebiliriz. İstanbul ve Ankara üzerinden yaklaşık olarak 3 saat mesafe uzaklıktaki Abant’a araç kiralama Ankara veya İstanbul seçeneklerini kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. İki büyük şehre de 230-250 km mesafede bulunan göle ulaşım oldukça kolay.

İstanbul üzerinden Abant’a ulaşmak isteyenler için, Anadolu Otoyolunu kullanarak kaynaşlı ayrımına devam edip, sonrasında Bolu dağının bitiminde Abant sapağından yaklaşık olarak 20 km daha devam ettikten sonra bu mükemmel manzaraya ulaşabilirsiniz. Aracı olmayanlar için ise düzenlenen Abant gezi turlarını kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Kalabalık bir ekiple beraber, Abant’ın keyfini daha çok çıkarabilirsiniz.

Ankara’dan göle ulaşım da oldukça kolay. Tercih edebileceğiniz en kısa yol, İstanbul Yolu üzerinden Bolu Dağına kadar devam ettikten sonra, tabelaları takip ederek Abant’a en fazla 3 saat sürecek bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz. Otobüs ile gelecekler için ise, herhangi bir Bolu otobüsüne bindikten sonra Bolu’dan Abant’a kalkan minibüsler ile ulaşım sağlanabilir.

Stres ve Gürültüden Kaçış: Abant Gölü

Abant koruma altına alınan Milli Park’larımızdan bir tanesi. Dört mevsimde ayrı güzelliklerle karşılaşabileceğiniz Abant Gölü özellikle sonbahar ve kış aylarına bolca turist ve yerli ziyaretçi akımına uğramaktadır. Sonbahar mevsiminde, yaprakların rengarenk görüntüsü ile göl kenarında gezmek, yüksek tepelerde trekking yapmak oldukça popüler etkinliklerden.

Kış aylarında ise stresten ve gürültüden, kalabalığın yoruculuğundan uzakta bembeyaz bir manzara eşliğinde fayton ile göl çevresinde gezi yapabilir, dilerseniz kar üzerinde sucuk mangal da yapabilirsiniz. Bölgede en çok tercih edilen yemeklerden birisi sucuk mangaldır. Özellikle kalabalık bir grupla beraber gezi yapıyorsanız oldukça keyif alacağınız ve karnınızı da kolay yoldan doyurabileceğiniz bir etkinlik.

Mükemmel göl manzarasının yanı sıra, çeşitli ağaç türlerinin oluşturduğu görüntüler fotoğrafçılar için de oldukça güzel çekim imkanları sağlıyor. Aynı zamanda tavşan, keklik, sincap gibi küçük dostlarımızla da karşılaşabilir onların da fotoğrafını çekebilirsiniz. Tamamıyla doğa ile bütünleşebileceğiniz Abant’a hemen bir araç kiralama yaparak gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.