«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Kışın Araç Kiralamanın ve Araç Kullanımının Püf Noktaları

Kışın Araç Kiralamanın ve Araç Kullanımının Püf Noktaları

Kışın güvenli araç kullanımı hakkında ipuçları

Kış aylarında, araba sürmenin keyfini çıkarmak ve güvenli bir biçimde sürüşe devam edebilmek adına; sürücülere pek çok önemli görevler düşmektedir. Sürücüler, kış aylarında araç kullanırken bazı noktalara dikkat etmeli ve kontrolü elden bırakmamalıdır. Kış aylarında yola çıkmanın çileye dönüşmemesi adına alınacak bazı önlemler bulunmaktadır.

Kışın Araç Kiralama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışın araç kiralama

Kış aylarında araç kiralama yapılmadan önce, kış lastiği olan araçların kiralamasının yapılmasına özen gösterilmelidir. Kış aylarında yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle; güvenli yol tutuşu sebebiyle kış lastikleri son derece önem taşır. Kar yağdığı zamanlarda güvenli bir sürüş için; kar zinciri kullanılmalıdır. Kış aylarında araç kiralarken araçta kış lastiği olmasına, kiralanan aracın halatının ve zincirinin olmasına dikkat edilmelidir. Bu adımlar dışında, araç takip teması en az iki metre tutmanız gerekmektedir. Aynı zamanda ani hızlanma ya da ani bir frende lastiklerin ya da zincirin tümüyle koruma sağlamadığını; sürücülerin çok dikkatli olması gerektiğini de unutmayın.

Kışın Araç Kullanımının Püf Noktaları

Seyahatinize Başlamadan Önce

1 – Yolculuğunuzu Planlayın

Her zaman bildiğiniz ve tadilat olmayan yolları tercih edin. Bazı yolların kaygan koşullar için uygun olmadığını biliyorsanız, kendinize bunu önleyebilecek bir rota belirlemeye çalışın. Belediyelerin çoğu, kar yağması gibi durumlarda Twitter ya da Facebook üzerinden yol çalışmalarını bildiriyorlar. Bu yüzden belediyelerin sosyal mecralarını takip etmek size rota oluşturma konusunda avantaj sağlayabilir. Bunun yanı sıra Google Haritalar ve diğer trafik uygulamaları, bir kaza veya gecikmenin olduğu yolları gösterecektir.

2 – Bol bol zaman ayırın

Buzlanma, tadilat olsun ya da olmasın, kendinizi güvende hissedebilmek için arabanızı normal hızlarda sürün, hızınızı yol koşullarına göre ayarlayın. Diğer sürücülerin de hızlarını güvenli bir seviyeye çekmelerine yardımcı olun. Trafiğin yavaş olması ya da yolun tıkalı olması durumunda bile önünüzdeki araçla aranızda mutlaka mesafe bırakın. Her an her şey olabilir, aniden frene basmanız gerekebilir. Her zaman “varmak için sürmelisin“.

3 – Aracınızı temizleyin

Aracınız karla kaplıysa, yola çıkmadan önce temizlediğinizden emin olun. Sadece yasadışı değil, aynı zamanda sürüş için çok tehlikeli. Ön camınızda oluşan kar, görüşünüzü engelleyebilir ve hızlandığınızda aracın tepesindeki kar ön camınıza düşebilir, bu nedenle diğer bir sürücüye veya yayaya çarpabilirsiniz. Ayrıca, aracınızdaki ışıkların engellenmediğinden ve açıkça görülebildiğinden emin olmanız gerekir.

4 – Yol yardım malzemelerini toplayın

Yolda kalma ihtimalinizi de düşünerek, cep telefonunuzda bol miktarda şarj bulunduğundan emin olun çünkü yardım için birilerini aramanız gerekebilir. Yolda kalma durumları için aracınızda taşıyabileceğiniz malzemeleri kontrol edin ve eksik varsa tamamlayın. Yardımcı olabilecek bazı malzemeler şunlar:

  • Ekstra buz çözücü ve kazıyıcı
  • Uyarı üçgeni
  • Sıcak tutmak için battaniye
  • İlk yardım kiti
  • Meşale

Sürüş sırasında

1 – Yavaş sürün

Karda araç kullanımı için en büyük ipucu, kesinlikle yavaş ve nazik araba kullanmaktır. Bu şekilde araç kullanmak, aracınızın çekişten düşmesinin ve başınızı derde sokmanızın önüne geçecektir. Aracı kaldırırken, gaz pedalına hafifçe vurduğunuzdan emin olmak, tekerleğin kaymasını en aza indirecektir. Aracı nazikçe hızlandırdığınızdan ve mümkün olan en kısa sürede yüksek bir vitese geçtiğinizden emin olun. Bir viraja yaklaşırken yavaşça fren yapın ve tekerlekler dönerken fren yapmamaya özen gösterin, aksi takdirde aracınızın kayması muhtemel olacaktır.

2 – Diğer sürücülerin farkında olun

Önünüzdeki araçla aranızdaki mesafeyi ayarladığınızdan emin olun. Karda araba sürerken, durma mesafeniz normalinden 10 kat daha uzun olabilir, bu yüzden önünüzdeki arabanın arkasına yapışmayın. Farlarınızı kısa farda tutun, bu sadece yaklaşan trafiğin sizi değil, aynı zamanda arkanızdaki araçları da görmesine yardımcı olur. 100 metreden ötesini göremiyorsanız, sis farlarınızı kullanın.

3 – Aracın kontrolünü kaybetmeyin

Aracın kontrolünü kaybetmek ve kaymaya başlamak gibi bir talihsizlik başınıza geldiğinde, en önemli tavsiye panik yapmamanız olacaktır. Araç düz bir şekilde kayıyorsa, frene basmak işleri daha da kötüleştirebilir. Patinajı yönlendirmek ve ayağınızı gaz pedalından çekmek daha iyi bir kontrol sağlayacaktır. Eğer, aracınızın arka kısmı sola doğru kayıyorsa, direksiyonunuzu sola doğru çevirin ve gaz pedalından ayağınızı çekip aracın hızlanmasını engelleyin.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.